Δευτέρα 6 Ιουνίου 2011

Ένατος σερί τίτλος και χωρίς τον Aρχηγό!

Τη δύναμη της έδρας του εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε του ολυμπιακού με 101-94 και έφτασε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος για ένατη συνεχόμενη φορά. Το παιχνίδι είχε τρομερή ένταση, απίστευτο ανταγωνισμό και τον Διαμαντίδη εκτός μάχης από το 2' ! Με τον ηγέτη τους καθηλωμένο, οι "πράσινοι" κατάφεραν να πάνε το ματς μέχρι την παράταση, όπου ήταν πιο αποφασιστικοί και έφτασαν στη νίκη χάρη σε ένα σερί 9-0. Μεγάλο ματς από τον Αντώνη Φώτση (6/6 τρίποντα), που μαζί με τους Μπατίστ και Καλάθη έπαιξαν και για τον Μήτσο. Το παιχνίδι είχε άγρια ομορφιά με σκληρές μάχες και πολλή ένταση από παίκτες, προπονητές και φυσικά το "φίλαθλο" κοινό που για μία ακομα φορά δόξασε τη χώρα μας. Στην εξέλιξη του σκορ υπήρχαν τρομακτικές εναλλαγές με τις ομάδες να ανταλλάσουν μικρά σερί και, ενίοτε, να προσφέρουν υψηλής ποιότητας θέαμα. Οι παίκτες απελευθέρωσαν τρομερή ενέργεια σε υπεροχα καρφώματα και τάπες και το παιχνίδι κρίθηκε στη δύναμη και το πάθος όπου ο Παναθηναϊκός είχε τα πρωτεία. Σε επίπεδο "καλλιγραφίας" ο ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, μοιράζοντας σωστότερα την μπάλα, γεγονός που του έδωσε το καταπληκτικό του εντός παιδιάς ποσοστό (59% στα δίποντα, 43% στα τρίποντα), όμως έχασε το παιχνίδι στις κατοχές. Οι "Πράσινοι" αγωνίστηκαν με λύσσα, δάγκωσαν στα επιθετικά ριμπάουντ (16-3), και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έχουν πολύ περισσότερες επιθέσεις. Ως προς το σκορ τη δουλειά έκανε το 87% στις βολές (33/38) - πολύ πίσω ο ολυμπιακός - αλλά και τα τρίποντα-μαχαιριές του Φώτση που ήταν ο πλέον καθοριστικός παίκτης του παρκέ. Η εξέλιξη του αγώνα Ο Παναθηναϊκος ξεκίνησε θετικά, αλλά μόλις στο 2ο λεπτό και με το σκορ στο 5-2 ο Δημήτρης Διαμαντίδης στραβοπάτησε σε μια αμυντική προσπάθεια και βγήκε από το παιχνίδι με έντονους πόνους. Ο ολυμπιακος επωφελήθηκε από τη σαστιμάρα των «Πράσινων» για ένα σερί 8-0 με το οποίο πέρασε μπροστά (8-0 στο 5’), αλλά ο Μπατίστ που αντικατέστησε τον Βουγιούκα απάντησε με προσωπικό 4-0. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν καλύτερα, με πολύ σωστότερες επιλογές στην επίθεση, αλλά ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις με τον αέρινο Ρομέιν Σάτο και κρατήθηκε κοντά στο σκορ. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν βήμα-βήμα στα πρώτα λεπτά της β’περιόδου: ο ολυμπιακός κέρδιζε πολλά από την παρουσία του Γλυνιαδάκη μέσα στη ρακέτα τη στιγμή που οι «πράσινοι» είχαν παραχωρήσει την μπαγκέτα στον Νικ Καλάθη. Ο Μιχάλης Πελεκάνος πέρασε στο παρκέ στο 13’ και έδωσε ένα σημαντικό ριμπάουντ και (καπάκι) ένα τρίποντο για το 23-27, αλλά ακολούθησε μια φάση που καθόρισε το επόμενο πεντάλεπτο, καθώς οι διαιτητές δίνοντας αντιαθλητικό φάουλ και κατέληξαν με τεχνική ποινή στους δύο πάγκους, για να χαθεί τελείως ο έλεγχος. Ο Πρίντεζης εύστόχησε σε τρίποντο για το 23-30, αλλά ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και ισοφάρισε με Μάριτς και Καλάθη (30-30 στο 17’). Στα επόμενα λεπτά το ματς έγινε ροντέο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνεχώς, πηγαίνοντας βήμα-βήμα. Στο ημίχρονο ο Διαμαντίδης έκανε ενέσεις μήπως και επιστρέψει, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο καθόταν στον πάγκο σε ρόλο «Ελ Σιντ». Την ίδια στιγμή οι συμπαίκτες του στέκονταν όρθιοι σε ένα σκληρό παιχνίδι και αύξησαν τη διαφορά στο +6, όμως ο ολυμπιακός απάντησε με ένα αστραπιαίο 6-0 με Μαυροκεφαλίδη, για να ισοφαρίσει σε 45-45. Το χέρι-χέρι συνεχίστηκε για λίγο, αλλά οι Παπαλουκάς-Σπανούλης με απανωτά τρίποντα ξανάφεραν τον ολυμπιακό μπροστά (49-53 στο 27’). Οι «Πράσινοι» απάντησαν με τον Καϊμακόγλου για τον 56-55, αλλά ο ολυμπιακός πέτυχε ένα καλάθι παραπάνω ως τη λήξη της περιόδου για να προηγηθεί με βραχεία κεφαλή (60-61). Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου ο ολυμπιακος συνέχισε να κρατάει το προβάδισμα με δυσκολία (η κοινή παρουσία των τριών δημιουργών δεν έδωσε τίποτα στην κυκλοφορία, μόνο που ο Τεόντοσιτς έκανε δύο χαζά φάουλ). Σε μια σκοτωμένη επίθεση ο Σπανούλης ευστόχησε από 9 μέτρα για το 62-66, αλλά ο Φώτσης απάντησε με τρίποντο, ενώ λίγο μετά πάλι με τρίποντο ισοφάρισε (68-68 στο 34΄). Στις επόμενες κατοχές ο Μπουρούσης έκανε τη διαφορά στη ρακέτα με γκολ-φάουλ, αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεφαν με εύστοχες βολές του Μπατίστ, ώσπου πάλι ο Φώτσης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 75-74 στο 36’. Οι επόμενες επιθέσεις του ολυμπιακού ήταν τραγικές και οι Πράσινοι βρήκαν ευκαιρία να ξεφύγουν (79-75) με εύστοχες βολές. Ο Πρίντεζης πήρε μια προσωπική φάση για να βάλει τις βολές και να μειώσει στο καλάθι, ο Καλάθης με 2/2 αποκατέστησε το +4 αλλά στην επόμενη επίθεση ο Σπανούλης ξέμεινε μόνος στη γωνία και έγραψε το 81-80 στο 39’. Ο Μπουρούσης απάντησε στον Μπατίστ για να ξαναπάει το ματς στον πόντο και ο Παπαλουκάς είχε την ευκαιρία για προβάδισμα, αλλά έχασε δύο βολές στα 39’’. Ο Νίκολας πήρε την επίθεση πάνω του για να φάει τάπα από τον Παπαλουκά που διόρθωσε έτσι το λάθος του και στο ριμπάουντ ο Μαυροκεφαλίδης κέρδισε βολές, αλλά έβαλε μόνο μία (83-83) κι έτσι ήρθε η παράταση. Η παράταση ξεκίνησε με το 5ο τρίποντο του Φώτση, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα, αλλά οι πειραιώτες ισοφάρισαν σε 88-88 με τον Πελεκάνο να πετυχαίνει ένα ανέλπιστο καλάθι. Όμως η συνέχεια δεν ήταν καλή για την ομάδα του ντούσαν ιβκοβιτς που δέχτηκε σερί 9-0. Ο πρώτος ήρωας ήταν ο Νικ Καλάθης που χόρεψε την αντίπαλη άμυνα για δύο καλάθια, ενώ στην επόμενη επίθεση διέσχισε την μπεϊσλάιν με ντρίμπλα και πάσαρε στον Φώτση που βγήκε στη γωνία και πέτυχε ένα ακόμα τρίποντο για το 97-88. Με ένα λεπτό να απομένει ο ολυμπιακός δεν είχε σοβαρές πιθανότητες και οι επιλογές τους Βασίλη Σπανούλη σίγουρα δεν βοήθησαν την κατάταση. Ο Κώστας Καϊμακόγλου με βολή έβαλε τον εκατοστό πόντο του Παναθηναϊκού και το τελικό 101-94 ήταν φυσική συνέπεια.
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 41-39, 60-61, 83-83 (καν. διάρκεια), 101-94 (παράταση). Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 5, Περπέρογλου, Μπατίστ 22, Φώτσης 22, Σάτο 9, Νίκολας 9, Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης, Βουγιούκας 6, Καλάθης 16, Καϊμακόγλου 11 ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 7, Λούκας 2, Σπανούλης 18, Πρίντεζης 11, Μπουρούσης 16, Κέσελ, Πελεκάνος 5, Μαυροκεφαλίδης 12, Χαλπερίν 9, Γλυνιαδάκης 4, Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς 8