Σάββατο 15 Μαρτίου 2014

Νίκη παράσημο για το κουστούμι του Αλβέρτη δια χειρός Ματσιούλις!

Στο ντεμπούτο του Φραγκίσκου Αλβέρτη στον πάγκο του Παναθηναϊκού, το «τριφύλλι» χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Αναντολού Εφές με 60-65, κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης. Ο Γιόνας Ματσιούλις έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με εύστοχο τρίποντο 13 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Πολύ καλά μπήκε στο παρκέ ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έχοντας τους Διαμαντίδη και Ούκιτς να προσφέρουν λύσεις κατάφερε στο 4’ να «χτίσει« προβάδισμα 6 πόντων (3-9). Η Εφές αντέδρασε, έπαιξε καλή άμυνα και τρέχοντας σερί 7-0 πέρασε μπροστά με βολές του Πλάνινιτς (10-9). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε, όμως, με τον Λάσμε να σκοράρει, γράφοντας το 10-11.

Ο Αφρικανός σέντερ του «τριφυλλιού» ήταν ορεξάτος και στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε με δικά του καλάθια να στείλει την ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη στο +5 στο 13 (12-17). Το προβάδισμα αυτό, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, εξανεμίστηκε εύκολα, καθώς οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ξανά και με γκολ-φάουλ του Γκονλούμ πέρασαν μπροστά με 18-17. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με τον Βασιλειάδη να ευστοχεί εκ νέου στο 17’ το σκορ έγινε 24-19. Ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε και με τους Διαμαντίδη και Μπράμο να δίνουν λύσεις επιθετικά στο 19’ το σκορ έγινε 26-26, ενώ το ημίχρονο έκλεισε ο Μπατίστ με καλάθι δύο πόντων, γράφοντας το 26-28.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και με το πρώτο εύστοχο σουτ του Γκόρντον (τρίποντο) στο 22’ ισοφάρισαν σε 31-31. Οι «πράσινοι» ήταν νωθροί και ο Βασιλειάδης πήρε τ’ όπλο του και με διαδοχικούς πόντους έκανε το 36-31 στο 25’. Φώτσης και Λάσμε κράτησαν τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ, μειώνοντας σε 39-37 στο 26′. Ο Μάικ Μπατίστ, εν συνεχεία, πήρε κι αυτός με τη σειρά του προσπάθειες και αποτέλεσμα αυτού ήταν οι «πράσινοι» να ισοφαρίσουν αρχικά σε 42-42 και με καλάθι του Ράιτ να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 42-44.

Νευρικές ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου και αυτό είχε σαν συνέπεια το σκορ να είναι χαμηλά (48-47 στο 33′). Στο 37′ ο Πλάνινιτς κατάφερε να στείλει το συγκρότημα του Βαγγέλη Αγγέλου στο +4 (54-50). Οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη για μια ακόμα φορά δεν τα παράτησαν και αρχικά ο Ούκιτς με 1/2 βολές μείωσε σε 54-51, ενώ λίγο πριν το φινάλε ο Γιόνας Ματσιούλις με τρίποντο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 54-54, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο ο Πλάνινιτς συνέχισε να προσφέρει λύσεις (58-56 στο 41′), όμως ο Φώτσης έδειξε κρύο αίμα και με τρίποντο έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού την ομάδα του (58-59 στο 42′). Ο Γκονλούμ κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο αργότερα σε 60-60, όμως και πάλι ο «Μπάτμαν» με γκολ-φάουλ έγραψε το 60-63 55 δεύτερα πριν το φινάλε. Τα πράγματα έγιναν πιο απλά για το «τριφύλλι» λίγο αργότερα, όπου ο Ζόραν Πλάνινιτς δέχθηκε τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα να «καθαρίσει» ουσιαστικά η υπόθεση νίκη. Έτσι, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 60-65 στο ντεμπούτο του Φραγκίσκου Αλβέρτη ως προπονητής του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 10-11, 26-28, 42-44, 54-54 (κ.δ.), 60-65.

Αναντολού Εφές (Αγγέλου): Οσμάν, Βασιλειάδης 10 (2), Μπατούκ 6 (2), Ερντέν 1, Γκονλούμ 9, Κιλιτσλί, Σαβάνοβιτς 6, Γκόρντον 6 (1), Πλάνινιτς 15 (1), Μπιέλιτσα 7 (1)

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 5 (1), Μπατίστ 6, Φώτσης 14 (3), Ούκιτς 7 (1), Λάσμε 11(12 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 7, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 8 (1), Ράιτ 7