Δευτέρα 18 Μαρτίου 2013

Βόλεϊ Εφήβων Ανδρών: Με Δυναμίτη Πρωτοψάλτη στον Τελικό οι Έφηβοι Μάγκες!

Ο Θανάσης Πρωτοψάλτης μετέτρεψε σε one man show τον πρώτο ημιτελικό του Final 4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στην Αλεξανδρούπολη και οδήγησε τους Πράσινους στη νίκη με 3-1 και στον αυριανό τελικό (14.00).
Ο διεθνής ακραίος τελείωσε το ματς με 30 πόντους, έχοντας μεταξύ άλλων και 8 άσους και άξιους συμπαραστάτες τους Στίγγα, Μαδούρα, ενώ στον Ηρακλή ο Γιώργος Τζιουμάκας παρά τους 27 πόντους του δεν είχε ανάλογη βοήθεια.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα:

1ο σετ: 0-1, 0-2,  1-2, 2-2, 2-3,3-3, 3-4, 3-5, 4-5, 4-6, 4-7, 5-7, 6-7, 7-7, 8-7, 9-7, 10-7, 11-7, 12-7, 12-8, 13-8, 13-9, 14-9, 15-10, 15-11, 15-12, 15-13, 16-13, 17-13, 18-13, 19-13, 19-14, 20-14, 20-15, 21-15, 21-16, 22-16, 23-16, 24-16, 24-17, 24-18, 25-19

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα αλλά στο 6-7 ο Πρωτοψάλτης πήγε στο σερβίς και με πολύ δύναμη έσπασε την υποδοχή των Θεσσαλονικέων στέλντοντας το σκορ στο 12-7. Το ίδιο πράγμα επανέλαβε και στο 21-16 στέλνοντας το σκορ στο 24-16 και καθαρίζοντας το πρώτο σετ για τον Παναθηναϊκό που έχει και την υποστήριξη περίπου 40 οπαδών του.

2ο σετ: 0-1, 1-1, 2-1, 2-2, 3-2, 4-2, 4-3, 5-3, 6-3, 7-3, 7-4, 8-4, 8-5, 8-6, 9-6, 10-6, 11-6, 11-7, 12-7, 12-8, 13-8, 13-9, 13-10, 14-10, 14-11, 15-11, 15-12, 15-13, 15-14, 16-14, 16-15, 16-16, 17-16, 17-17, 17-18, 18-18, 18-19, 19-19, 19-20, 20-20, 21-20, 22-20, 22-21, 23-21, 23-22, 24-22, 25-22

Με κεκτημένη ταχύτητα ο Παναθηναϊκός πήρε απο την αρχή του δεύτερου σετ ένα προβάδισμα 4-5 πόντων. Με ψυχραιμία και υπομονή ο Ηρακλής ισορρόπησε την κατάσταση και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 17-18. Το ανέβασμα του Πρωτοψάλτη και τα λάθη των Θεσσαλονικέων έδωσαν και το δεύτερο σετ στην ομάδα του Παναθηναϊκού.

3ο σετ: 1-0, 1-1, 2-1, 2-2, 3-2, 3-3, 3-4, 3-5, 3-6, 3-7, 3-8, 4-8, 5-8, 6-8, 6-9, 6-10, 7-10, 7-11, 8-11, 9-11, 9-12, 9-13, 10-13, 10-14, 11-14, 11-15, 11-16, 12-16, 13-16, 13-17, 13-18, 14-18, 14-19, 15-19, 15-20, 16-20, 16-21, 17-21, 18-21, 18-22, 18-23, 19-23, 19-24, 19-25

Πιο αποφασιστικός ο Ηρακλής πήρε απο την αρχή του τρίτου σετ ένα προβάδισμα 4-5 πόντων. Με  βελτιωμένους τους Τζιουμάκα, Ηλία, Σταυρακάκη άντεξε στην προσπάθεια ανάκαμψης του Παναθηναϊκού και πήρε το σετ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

4ο σετ:  1-0, 1-1, 2-1, 2-2, 3-2, 3-3, 4-3, 4-4, 5-4, 5-5, 5-6, 5-7, 6-7, 7-7, 7-8, 8-8, 9-8, 9-9, 10-9, 11-9, 12-9, 12-11, 12-12, 13-12, 14-12, 14-13, 15-13, 16-13, 16-14, 16-15,17-15, 18-15, 19-15, 19-16, 20-16, 20-17, 21-17,21-18, 22-18, 23-18, 24-18, 25-18

Παρά την κούραση του Πρωτοψάλτη, ο Παναθηναϊκός με Μαδούρα, Ζήση, Λιόντα και Στίγκα ανεβασμένους, ήταν καλύτερος στο 4ο σετ και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του παίρνοντας δίκαια το πρώτο εισιτήριο για τον αυριανό μεγάλο τελικό. Σημαντική η βοήθεια των λίγων αλλά ένθερμων πράσινων οπαδών. Διαμαρτύρεται ο Ηρακλής για μια αβλεψία των διαιτητών στο 22-18 που οδήγησε σε αυστηρή κίτρινη κάρτα στον Τζιουμάκα και στο ουσιαστικό τελείωμα του σετ.

πηγή:thrakisport.gr,volleyball.gr

Το χρέος του πριν τη «μάχη» με την Ρεάλ!

Ένα παιχνίδι που πρέπει να τελειώσει πριν… αρχίσει δίνει απόψε ο Εξάστερος στο Περιστέρι, απέναντι στον Πανελευσινιακό. Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την ομάδα της Ελευσίνας στις 19:00μμ. και οφείλει να είναι σοβαρός, όπως δήλωσε και χθες ο Αργύρης Πεδουλάκης, προκειμένου να πάρει τη νίκη.
«Το ζητούμενο για εμάς απέναντι στον Πανελευσινιακό είναι να παίξουμε για 40 λεπτά όπως πρέπει: Δηλαδή, να είμαστε σοβαροί, να αποφύγουμε τα λάθη, να είμαστε συγκεντρωμένοι τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και να αγωνιστούμε με σεβασμό στον αντίπαλό μας», είπε ο κόουτς του «τριφυλλιού». Οι «πράσινοι» είναι σαφώς ανώτεροι των αντιπάλων τους ποιοτικά, ωστόσο όλοι στον Εξάστερο γνωρίζουν πως ο Πανελευσινιακός παλεύει κάθε αγώνα του και δεν σκοπεύουν να… παραπατήσουν.
Εξάλλου, ματς όπως το αποψινό είναι από αυτά που προσφέρουν ευκαιρίες για να «χτιστεί» η κατάλληλη ψυχολογία και σιγουριά σε μια μεγάλη ομάδα, ενόψει ενός τεράστιου παιχνιδιού. Το άγχος για τον αγώνα της Ισπανίας δεν πρέπει να υπάρχει πριν το τέλος του 40λεπτου απέναντι στον Πανελευσινιακό και αυτό ήταν κάτι που επίσης ξεκαθάρισε ο Πεδουλάκης χθες, λέγοντας: «Προερχόμαστε από μια νίκη για την Ευρωλίγκα απέναντι στην Άλμπα, αλλά για μία ακόμη φορά το μυαλό μας πρέπει να αφήσει για λίγο στην άκρη την Ευρώπη και να εστιάσει στο ελληνικό πρωτάθλημα».
Να θυμίσουμε πως στο ματς του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός είχε επιβληθεί άνετα 95-68 του Πανελευσινιακού.

πηγή:prasini.gr

Βόλεϊ Εφήβων Ανδρών: Αρχίζει το ταξίδι των Εφήβων για την Κούπα!

Η ομάδα βόλεϊ Εφήβων του Παναθηναϊκού αντιμετωπίζει στις 16:00μμ. τον Ηρακλή στον ημιτελικό του Final-4 της Αλεξανδρούπολης.
 Οι «πράσινοι» συγκρούονται με την Γηραιό για μια θέση στον μεγάλο τελικό του 41ου Πρωταθλήματος Ελλάδας. Μιλώντας στην ιστοσελίδα της Ομοσπονδίας, ο τεχνικός του «Τριφυλλιού», Παύλος Τζήμας, είπε: «Νομίζω ότι δίκαια βρίσκονται στην τελική τετράδα οι τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας. Εμείς από την πλευρά μας θεωρούμε ότι εφέτος έχουμε τη δυνατότητα να φτάσουμε στην κορυφή που τόσο πολύ μας έχει λείψει σε επίπεδο Εφήβων και αυτό αποτελεί μεγάλο κίνητρο για εμάς. Θεωρώ ότι ο Παναθηναϊκός διαθέτει την πιο πλήρη ομάδα και ίσως οι περισσότεροι να μας βλέπουν και ως φαβορί. Αυτό όμως, θα φανεί στο γήπεδο, γιατί ας μην ξεχνάμε ότι σε αυτές τις ηλικίες υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες ως προς την προετοιμασία».

Στυλιάρικη Εμφάνιση στην Τούμπα.....

Ένας τραγικός αγωνιστικά Παναθηναϊκός έχασε από εξωαγωνιστικούς λόγους στην Τούμπα, 2-0 απο τον ΠΑΟΚ.

Όταν βλέπεις τον διαιτητή να βγάζει κίτρινη κάρτα, εξαντλώντας κάθε αυστηρότητα, στο πρώτο λεπτό του αγώνα, στον μοναδικό αμυντικό χαφ της αποστολής του Παναθηναϊκού, τότε -σε αυτό το πρωτάθλημα- ξέρεις ακριβώς τι θα ακολουθήσει και απλώς περιμένεις να δεις σε ποια ευκαιρία θα επιβεβαιωθείς.

Ναι, ο Παναθηναϊκός ήταν κακός και όσο έπαιζε με 11 παίκτες. Ναι, ο Φάμπρι πιθανότατα έκανε και αυτός τραγικές επιλογές (με το ελαφρυντικό των πολλών απουσιών). Αυτά, όμως, όταν σε «σφάζει»... στο γόνατο η διαιτησία δεν σημαίνουν απολύτως τίποτα. Πόσα και πόσα ματς τα έχουν κερδίσει ομάδες που δεν έπαιξαν μπάλα (παράδειγμα τα δύο τελευταία παιχνίδια του Τριφυλλιού).

Η αποβολή του Χαμπίμπ Σο ήταν απλώς ένα μέρος του θέατρου σκιών που παρακολούθησε το φίλαθλο κοινό. Ο Στυλιάρας ήταν προκλητικός από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και τα σφυρίγματά του έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του σκορ.

Το μόνο που χρειάζεται να προσθέσουμε για τον Στυλιάρα είναι πως σφύριζε στη μεγάλη κατηγορία πριν από έξι χρόνια (το 2005 τελευταία φορά) και για κάποιον λόγο που δεν γνωρίζουμε κρίθηκε το καλοκαίρι του 2011 πως πρέπει να επανέλθει. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του…

Ακόμα, πρέπει να υπογραμμίσουμε πως όλα αυτά δεν γίνονται από μόνα τους, αλλά υπό την ανοχή της διοίκησης του Παναθηναϊκού που δεσμεύθηκε στις αρχές της σεζόν πως «θα διαλύσουμε την παράγκα» και μέχρι στιγμής το μόνο που διαλύεται είναι ο Παναθηναϊκός (και) από την παράγκα.

Όσον αφορά τα αγωνιστικά, ο Κώστας Τριανταφυλλόπουλος βροντοφώναξε με την εμφάνισή του «είμαι στόπερ, ούτε δεξί μπακ, ούτε αμυντικό χαφ». Ο Γιοχέι Καζιγιάμα επιβεβαίωσε για άλλη μία φορά πως είναι «λίγος» ακόμα και για αυτό τον Παναθηναϊκό, πόσο μάλλον ότι δεν είναι αμυντικό χαφ.

Όλοι οι παίκτες των «πρασίνων» κινήθηκαν σε ρηχά νερά, με εξαίρεση τον Λουτσιάνο Φιγκερόα που ήταν ο μόνος που έδινε μάχες και όσο αγωνίστηκε προσπαθούσε να κρατάει μπάλα και να τη «σπάει» στους συμπαίκτες του.

Πεντακάθαρο οφσάιντ το δεύτερο γκολ!

Ο ΠΑΟΚ έπαιζε με παίκτη παραπάνω λόγω της άδικης αποβολής του Σο, ενώ το δεύτερο γκολ που πέτυχε έπρεπε να ακυρωθεί...

Η NOVA αποφάσισε, για τους δικούς της λόγους, να μην εμφανίσει τη γραμμή του οφσάιντ στη φάση του δεύτερου γκολ του ΠΑΟΚ.

Ο Αποστολόπουλος σέντραρε και ο Αθανασιάδης που πήρε την κεφαλιά βρίσκονταν σε θέση οφσάιντ. Ο επόπτης, που βρίσκονταν σε καλή θέση, κράτησε κατεβασμένο το σημαιάκι και έτσι ο Βούκιτς πέτυχε ένα γκολ που θα έπρεπε να ακυρωθεί.

Τα λόγια για τη NOVA περιττεύουν. Έτσι κι αλλιώς δεν ήταν η πρώτη φορά που με τη στάση της υποβαθμίζει ακόμα περισσότερο το προϊόν του ελληνικού ποδοσφαίρου.

πηγή:greenzone.gr