Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2013

Μπουμσόνγκ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΑΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ!

Ο Παναθηναϊκός ήταν τόσο καλύτερος του Αστέρα που μόνο με έναν αστείο τρόπο μπορούσε να μην κερδίσει. Και ο Μπουμσόνγκ στο 94'... έκλεψε τη νίκη από τους συμπαίκτες του (2-2) με τραγικό πέναλτι.

Μπάσκετ Γυναικών:Οι Αμαζόνες της Γιασεμί Σαμαντούρα έστειλαν τον Κρόνο στο Διάστημα!

Ακόμα μία νίκη σημείωσαν τα κορίτσια του Παναθηναϊκού επικρατώντας αυτή τη φορά με 60-52 επί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου στο κλειστό της Λεωφόρου.
Έχοντας πολύ καλή απόδοση για τρία δεκάλεπτα ο Παναθηναϊκός πήρε μία ακόμα νίκη στην Α1.Οι πράσινες επιβλήθηκαν με 60-52 επί του Κρόνου στο κλειστό της Λεωφόρου συνεχίζοντας το αήττητο σερί τους. Το Τριφύλλι είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του και παρά την αντίδραση των φιλοξενούμενων στο τέλος δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη.
 Το Τριφύλλι μετά από ένα νευρικό ξεκίνημα στα πρώτα λεπτά άρχισε να βρίσκει ρυθμό και να χτίζει σιγά σιγά μια διαφορά. Με τρίποντο της Δίελα οι πράσινες προηγήθηκαν με 11-3 για να κλείσει το δεκάλεπτο με 17-11.
  Στη δεύτερη περίοδο οι πράσινες ήταν καταιγιστικές. Η Μαγκλάρα "τάιζε" την Ντέλβα η οποία φόρτωνε το καλάθι του Κρόνου με πόντους και η Βλάνη εκτελούσε έξω από τη γραμμή του τριπόντου για να εκτοξευθεί η διαφορά. Κάπως έτσι οι πράσινες πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 38-22.
 Η Ντέλβα συνέχισε να σκοράρει στους ίδιους ρυθμούς και στην τρίτη περίοδο και με τη βοήθεια της Δίελα στην επίθεση κρατούσε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Στην αντίπερα όχθη η Εμμνουηλίδου μαζί με την Μίχου προσπαθούσαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ τον Κρόνο με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 48-33.
 Στο τέλος ο Κρόνος προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη επιστροφή στο ματς με τη Σμιθ να ανεβάζει την απόδοσή της, αλλά οι πράσινες είχαν τις λύσεις και έφτασαν σε μία ακόμα νίκη.

Δείτε στο παρακάτω link βίντεο με εκτεταμένα στιγμιότυπα απο το μάτς:

Βόλεϊ Γυναικών:Ο Παναθηναϊκός νικητής στη «ρουλέτα» κόντρα στους Τράχωνες!

Μια πολύ σημαντική νίκη πήραν κόντρα στους Τράχωνες τα κορίτσια της ομάδας βόλεϊ των γυναικών με 3-2 σετ. Ανάσα για τις πράσινες που όμως πρέπει να πάρουν και τα επόμενα καθοριστικά παιχνίδια.

Και οι δύο ήθελαν την καθαρή νίκη, αλλά τελικά Παναθηναϊκός και Τράχωνες έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ με τον ΠΑΟ να παίρνει το ματς, αλλά και τις δύο ομάδες να δηλώνουν ανικανοποίητες. Όλα αυτά συνέβησαν στο κλειστό της Κυψέλης σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα (πάθος, ένταση, μεγάλες σε διάρκεια φάσεις, διαμαρτυρίες για τη διαιτησία).

Στο πρώτο σετ, οι Τράχωνες μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, πήραν τα ηνία του αγώνα και έφτασαν στο +4 (12-16). Ο ΠΑΟ είχε τις ευκαιρίες να μειώσει, αλλά η Βασιλαντωνάκη δεν τελείωσε τις κόντρα επιθέσεις (το 15-18 και το 16-19 έγινε με δικά της άουτ) για να φτάσουμε στο 21-24. Οι Τράχωνες κόλλησαν στην επίθεση, κι ο ΠΑΟ με σερί 3-0, ισοφάρισε όμως ακολούθησε χαμένο σερβίς της Νούσια και άουτ της Πέρεζ για το τελικό 24-26.
Στο β’ σετ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 8-10, αλλά ο άσος της Νούσια (11-10) ήταν η αρχή του ξεσπάσματος του Παναθηναϊκού, που χάλασε την υποδοχή των αντιπάλων του, ανοίγοντας τη διαφορά στο 16-12. Οι Τράχωνες μείωσαν σε 16-14 και στο 17-14 υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά των φιλοξενούμενων για την υπόδειξη των διαιτητών (έδωσαν άουτ την επίθεση της Νέσιτς), καθώς θεώρησαν πως υπήρχε επαφή με το μπλοκ. Από εκεί και μετά υπήρχε μεγάλος εκνευρισμός με την Βασιλαντωνάκη να τελειώνει το σετ με ένα εξαιρετικό σερί από τη γραμμή του σερβίς.
Ο ΠΑΟ ξεκίνησε με κεκτημένη ταχύτητα το γ’ σετ φτάνοντας γρήγορα στο 4-0, με την ομάδα του Βαγγέλη Περόπουλου να ισορροπεί κάπως την κατάσταση (4-2, 7-5), αλλά το 9-7, έγινε 12-7 με νέο σερί από λάθη. Μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (16-10), ο ΠΑΟ με τα σερβίς της Βασιλαντωνάκη εκτόξευσε τη διαφορά στο 19-10. Οι Τράχωνες μείωσαν σε 20-15, αλλά αυτή ήταν η τελευταία τους έκλαμψη στο σετ.
Στο δ’ σετ ο ΠΑΟ μέχρι το 8-5 είχε το πάνω χέρι, αλλά οι Τράχωνες με σερί 0-6 έφτασαν στο 8-11 χάρις στο δικό τους καλό σερβίς, αλλά και σε ορισμένες εντυπωσιακές άμυνες που έδωσαν την ευκαιρία για κόντρα επίθεση. Το τάιμ άουτ που πήρε ο Ρούσης (πέρασε και την Σωτηρίου αντί της Νούσια) βοήθησε τον ΠΑΟ να ξεκολλήσει, με την Πέρεζ να τελειώνει τις κόντρες κι έτσι το σκορ έφτασε στο 17-14. Οι Τράχωνες με την Βογιατζή να παίρνει την σκυτάλη έφτασαν στο 17-18 και στο 18-20 με κόντρα επίθεση της Νέσιτς, κι αυτή τη φορά οι πράσινες δεν είχαν τρόπο για να αντιδράσουν και το ματς πήγε στο τάι μπρέικ.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 1-3, αλλά ο ΠΑΟ ισοφάρισε 3-3 και το σκορ έγινε 4-4 χάρις στις κίτρινες κάρτες που δόθηκαν στους δύο πάγκους, ενώ ακολούθησε 3λεπτη διακοπή (υπήρξε ένταση στην κερκίδα).

Με την επανέναρξη του αγώνα ο ΠΑΟ πιο ψύχραιμος προηγήθηκε με 6-4 και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων στην υποδοχή και προηγήθηκε με 11-7. Οι Τράχωνες μείωσαν σε 11-9, αλλά στην επόμενη φάση έχασαν δύο κόντρα επιθέσεις και εκεί κρίθηκε το ματς με τον ΠΑΟ να παίρνει τη νίκη.

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Γιώργος Ρούσης, μετά το τέλος του αγώνα στάθηκε στο αγχωμένο ξεκίνημα της ομάδας του: «Έγινε ένα πολύ κακό παιχνίδι. Μπήκαμε πολύ αγχωμένα, μετά το πρώτο σετ συνήλθαμε, όμως, δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε σταθερή την απόδοση μας και έτσι το ματς πήγε πάλι στη ρουλέτα. Ευτυχώς κερδίσαμε, αλλά το αποτέλεσμα δεν βολεύει καμία από τις δύο ατάκες».

Από την άλλη, ο προπονητής των Τραχώνων, Βαγγέλης Περόπουλος τα «έβαλε» με τη διαιτησία: «Υπό τις διαιτητικές συνθήκες κάτω από τις οποίες παίξαμε σήμερα είμαι ευχαριστημένος από αυτό που πήραμε. Μετά το πρώτο σετ οι διαιτητές μας εκνεύρισαν με τις αποφάσεις τους και όταν συνήλθαμε το σκορ είχε γίνει ήδη 2-1. Σίγουρα οι διαιτητές έχουν πίεση από τον κόσμο, αλλά δεν δικαιολογούνται τα μονόπλευρα λάθη».

Τα σετ:
24-26, 25-15, 25-15, 22-25, 15-11

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Κουντουρά 6 (2/5 επ., 3 άσοι), Ιχτιάρη 10 (7/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 22 (16/51 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Πέρεζ 15 (13/39 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. – 32% άριστες), Καββαδία 6 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Νούσια 15 (12/41 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 22% άριστες), Μυλωνά (λ., 52% υπ. – 20% άριστες) / Μαλουσάρη, Σωτηρίου, Λιάγκη.

Τράχωνες (Περόπουλος): Ευθυμίου 5 (5/11 επ.), Βογιατζή Μ. 3 (3/5 επ.), Αθανασοπούλου 3 (3/9 επ.), Κιόση 24 (23/49 επ., 1 μπλοκ, 24% υπ. – 10% άριστες), Νέσιτς 16 (11/37 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 13% άριστες), Μπιόλο 1, Μεθενίτη –λ (26% υπ. – 15% άριστες) / Βογιατζή Ε. 5 (5/11 επ.), Μουζάκη 3 (1/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 44% υπ. -19% άριστες).

πηγή:volleyball.gr

Μπάσκετ Γυναικών:Συγκεντρωμένα Τα Φίνα κορίτσια της Σαμαντούρα για ακόμα μια νίκη!

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί σήμερα στις 4μ.μ τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινες» έχουν προετοιμαστεί και χωρίς απουσίες θέλουν να συνεχίσουν την εντυπωσιακή τους πορεία στην Α1, παραμένοντας στην κορυφή και δίνοντας ακόμα μια χαρά στους φίλους της ομάδας που δεν έχουν αφήσει στιγμή μόνη της την ομάδα κυρίως στα εντός έδρας και όταν τους έχει δοθεί η ευκαιρία και εκτός.

Στο panathinaikos1908.gr μίλησε για το σημερινό ματς, η Αναστασία Σλούκα, λέγοντας: «Ο Κρόνος έχει ένα καλό σύνολο. Το αυριανό παιχνίδι θέλει προσοχή κυρίως κ επειδή ο αντίπαλος έρχεται με καλή ψυχολογία, καθώς μπήκε δυναμικά στον δεύτερο γύρο και έκανε σημαντικές νίκες. Αν είμαστε συγκεντρωμένες σε αυτά που δουλέψαμε όλη την εβδομάδα και ακολουθήσουμε πιστά τις οδηγίες του προπονητικού τιμ τότε δεν θα έχουμε πρόβλημα».

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές του Σαββατοκύριακου στην Α1 γυναικών.

Πιο συγκεκριμένα:

Α1 γυναικών (2-3/2, 15η αγων)

Σάββατο 2 Φεβρουαρίου

Ελληνικό (βοηθ) 16.00 Ελληνικό-Ίκαρος Κ. Σιώκας-Γολεγού (Νάκος)
ΕΑΚ Γλυφάδας 16.00 Τερψιθέα Γλ.-ΠΑΟΚ Τσακαλογιάννης-Κρεσταινίτης (Βαρυπάτης)
Εργάνης 19.00 Αθηναϊκός-ΔΑΣΑΛ Τεφτίκης-Αντωνόπουλος (Μακρυγιάννης)
Παναθηναϊκού 16.00 Παναθηναϊκός-Κρόνος Αγ. Δημ. Χριστίδης Π-Φαλούκα (Παπαδόπουλος Κ)
Στρέφη 16.00 Αστέρας Εξ.-Ολυμπιακός Β. Λιότσιος-Καμήτσος (Πετράκης)

Κυριακή 3 Φεβρουαρίου

Αλεξάνδρειο 11.00 Άρης-Πανιώνιος Κατωτικίδης-Ρούκας (Λαδένης)

Βόλεϊ Γυναικών:Με γεμάτη Κυψέλη για το «τρίποντο»

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται του Τράχωνες σήμερα Σάββατο (2/2) στις 2μ.μ στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Το επόμενο διάστημα οι αναμετρήσεις του Τριφυλλιού έχουν χαρακτηριστεί και δικαίως «ματς-φωτιά» και η αρχή πρέπει να γίνει από τον αυριανό αγώνα κόντρα στους Τραχώνες. Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην 10η θέση με 14 β. και οι Τράχωνες ακολουθούν στην 11η με 13 β.

Ο προπονητής του ΠΑΟ, Γιώργος Ρούσης τόνισε για το σημερινό ματς: «Είναι ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, ένα παιχνίδι το οποίο πρέπει να κερδίσουμε γιατί είναι στην έδρα μας και με αντίπαλο μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους» και συμπλήρωσε: «Δεν υπάρχουν δικαιολογίες, προβλήματα, αλλά στο μυαλό μας είναι μόνο η νίκη. Οι Τράχωνες έχουν 2-3 έμπειρες αθλήτριες οι οποίες παίζουν άνετα σε όλες τις ομάδες της Α1 κι αν καταφέρουμε να τις περιορίσουμε θα έχουμε το πάνω χέρι στον αγώνα». Τέλος, ο κόουτς των «πρασίνων» τόνισε για το πόσο σημαντική είναι η βοήθεια και η ενέργεια που δίνει ο κόσμος και κάλεσε τους φίλους της ομάδας να γεμίσουν το γήπεδο: «Θέλουμε γεμάτη Κυψέλη και αύριο και σε όλα τα εντός έδρας παιχνίδια μέχρι το τέλος της σεζόν. Τους θέλουμε δίπλα μας».

Κάλεσμα στον κόσμο

«Στην πιο κρίσιμη φάση του πρωταθλήματος, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού Α.Ο καλεί και θέλει όλους του φιλάθλους του Τριφυλλιού στο πλευρό της, να κατακλύσουν την Κυψέλη το Σάββατο (2/2, 14.00) και με τη στήριξή τους και τον παλμό τους να δώσουν ώθηση στην ομάδα να κερδίσει ακόμα ένα κρίσιμο παιχνίδι».

Διαρκείας βόλεϊ και ημερολόγια

Στην είσοδο του κλειστού της Κυψέλης θα μπορούν οι φίλοι του Παναθηναϊκού να ενισχύσουν το τμήμα, αγοράζοντας διαρκείας για τα εναπομείναντα εντός έδρας ματς της ομάδας σε πρωτάθλημα και Κύπελλο με 15Ευρώ ενώ παράλληλα θα μπορούν να προμηθευτούν με 5Ευρώ το ημερολόγιο των «πράσινων» Αμαζόνων.

TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Σάββατο 2/2/2013
Μαρκοπούλου 19.00 Μαρκόπουλο - ΑΣ Μακεδόνες (Κομπούρας-Μηλιώρης, παρ. Τριανταφύλλου)
Κατσάνειο 19.30 ΓΣ Ηρακλής - ΑΕΚ Αθηνών (Δελή-Ισκάς, παρ. Δόγαρης)
Κoνταξοπούλειο 19.00 ΔΑΣ Ωραιοκάστρου - ΟΠ Ρεθύμνου (Δανιηλίδου-Μπέλλος, παρ. Σαρδάνης)
Βριλησσίων 19.00 ΦΟ Βριλησσίων - ΓΣΚ Ηρακλής (Μαρκάτσας-Προκοπίου, παρ. Πολίτης)
Πανελληνίου 14.00 Παναθηναϊκός - ΑΟ Τραχώνων (Μάλφας-Σταρίδας, παρ. Μαυρικίδης)
Κυριακή 3/2/2013
Μ.Μερκούρη 15.00 Απόγονος - ΣΑΑΚ Ανατόλια (Πρέντζας - Δευτερίγος, παρ. Διαμαντόπουλος)

Ρίξτε το κάστρο της Τρίπολης!

Λίγες αλλαγές και αυτές αναγκαστικές θα κάνει ο Φάμπρι στην αναμέτρηση με τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Ισπανός τεχνικός θα αντικαταστήσει Βύντρα και Σπυρόπουλο που αποτελούν παρελθόν, ενώ θα διατηρήσει στην ενδεκάδα τον Καζιγιάμα.
Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Καρνέζης, δεξιά στην άμυνα ο Σεϊταρίδης, αριστερά ο Μαρίνος και κεντρικό δίδυμο οι Βελάσκες και Μπουμσόνγκ. Βιτόλο και Σο θα είναι στα αμυντικά χαφ, Σισοκό και Ζέκα στα άκρα και ο Καζιγιάμα πίσω από τον Τοτσέ.
Ο Ισπανός τεχνικός τόνισε στους παίκτες του ότι ο αντίπαλός τους είναι επικίνδυνος, αλλά υπογράμμισε ότι μια νίκη μπορεί να αλλάξει εντελώς το κλίμα και να σταματήσει τη γρίνια.

Εμετικά ΚιτρινόΜαυρα Πρωτοσέλιδα απο τα Original Ακέφαλα Ορτύκια της "Ωρα των σπόρ"

Με τα πρωτοσέλιδα αυτά που γράφουν τα Original Ακέφαλα Ορτύκια της "Ωρα των σπόρ"δείχνουν και με το παραπάνω πόσο μικρή ομάδουλα είναι η αεκούλα.
Μπορεί να είναι επικοινωνιακή η νίκη απέναντι στην "Παναθηναϊκή Ναυμαχία" του Καραφλούζου η μεταγραφή Κάποιου ανάκογλου αλλά δέν μπορειτε να μιλάτε και για "ξέσκισμα"
Σιγά ρε μην σκίσετε κανα Κιτρινόμαυρο καλσόν! Δέν αγοράσατε και τον Zinedine Zidane έλεος πια.
Και μια Συμβουλή προς τα Original Ακέφαλα Ορτύκια της "Ωρα των σπόρ" όταν θα γράφετε για τον Παναθηναϊκό στην κωλοφυλλάδα σας θα περνάτε πρώτα το μελάνι σας απο τον κλίβανο!

Ο Χίτσκοκ έγραφε Σενάριο τρόμου στο ΟΑΚΑ...

Οι «πράσινοι» όσο και να ήθελαν να μην σκέφτονται τους «ερυθρόλευκους» δεν τα κατάφεραν, έκαναν δύσκολη την ζωή τους, αλλά πήραν την νίκη, 76-73,  κόντρα στην Μπάμπεργκ και πλέον ετοιμάζονται για ΣΕΦ.
Ο Παναθηναϊκός αν και έπαιξε με την φωτιά κατάφερε να πάρει την νίκη επί της Μπάμπεργκ με 76-73 και πλέον όλοι στο ΟΑΚΑ σκέφτονται τον ολυμπιακό χωρίς… ενοχές. Οι «πράσινοι» είναι ξεκάθαρο πως καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα δεν είχαν το μυαλό τους στο ΟΑΚΑ και την Μπάμπεργκ, αλλά στο ΣΕΦ και τον ολυμπιακό. Και αφού αυτό δεν του… στοίχισε πλέον ο Παναθηναϊκός ετοιμάζεται για το μεγάλο ντέρμπι… πρωτιάς.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξεκινήσει τον αγώνα επιβάλλοντας τον ρυθμό του, αλλά η ομάδα της Μπάμπεργκ έμοιαζε να έχει απάντηση σε κάθε πρόβλημα που της έβαζε ο Παναθηναϊκός.  Με τον Σκορδίλη να ξεκινάει στην πεντάδα για να αντιμετωπίσει τον Ζίρμπες, ο Στεφάν Λάσμε πάτησε.. παρκέ 2:20 από το τζάμπολ. Και έμελε να είναι ο παίκτης που θα «οδηγούσε» τον Παναθηναϊκό στην πρώτη περίδοο. Με το σκορ στο 7-6 έπειτα από ατομική προσπάθεια του Ούκιτς, η μπάλα άρχισε να περνάει συνεχώς στα χέρια του Λάσμε. Με το… καλησπέρα ο σέντερ του «τριφυλλιού» έκανε το 9-6, με τους Γερμανούς να ισοφαρίζουν άμεσα σε 9-9, ενώ ο Λάσμε με δύο ακόμα πόντους έκανε το 11-9. Νέο καλάθι από τον Γκαμπονέζο στο 8’ και 16-15 με τον Φλέμινγκ να βλέπει τον Νάχμπαρ να δίνει συνέχεια λύσεις για την Μπάμπεργκ και το σκορ να είναι 19-19 στο δεκάλεπτο με καλάθι του έμπειρου παίκτη.

Δεν μπορούσε να ξεφύγει
Στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός ήταν ξεκάθαρο πως προσπαθούσε να «χτίσει» μια διαφορά… ασφαλείας και να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ήθελε, αλλά δεν μπορούσε. Ο Αργύρης Πεδουλάκης προσπαθούσε συνεχώς να αλλάξει το σχήμα της πεντάδας του για να… μπερδέψει τους αντιπάλους, αλλά δεν του έβγαινε. Ο Σχορτσανίτης έπιανε δουλειά στο «ζωγραφιστό» με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 26-23, αλλά με ένα σερί 0-4 η Μπάμπεργκ πέρασε μπροστά με 26-27 στο 15’. Εκεί ανέλαβε δράση ο Τζέισον Καπόνο που με πέντε συνεχόμενους πόντους τιμώρησε την επιλογή του Φλέμινγκ, έκανε το 31-27 (16΄) και πέρασε στον πάγκο αντί του Γιόνας Ματσιούλις. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα, χάνοντας πολλά εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα ο Νάχμπαρ να κάνει την ζημιά μαζί με τον Φορντ (μέσα στην ρακέτα) και το σκορ ημιχρόνου να είναι 36-33.

Δεν τα παρατούσε η Μπάμπεργκ
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ νευρικά για τον Παναθηναϊκό, παρά το γεγονός πως ο «Σόφο» έκανε αμέσως το 38-33. Η Μπάμπεργκ έδινε τα σουτ στους «πράσινους» οι οποίοι ήταν άστοχοι με αποτέλεσμα να μην μπορούν να «διαβάσουν» σωστά τις φάσεις. Οι Γερμανοί ισοφάρισαν σε χρόνο dt, 38-38 και στο 23’ το σκορ ήταν στο 40-40. Εκεί οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 5-0 και μπήκαν μπροστά με 45-40, ύστερα από τρίποντο του Μπανκς και κάρφωμα του Λάσμε. Ο Νιούμαν συνέχιζε να δημιουργεί προβλήματα κάτω από το καλάθι και έκανε το 45-42 στο 25’.
Τα επόμενα τέσσερα λεπτά ανήκαν ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό ο οποίος με πολύ καλή άμυνα, τον Μπράμος να βγάζει πολύ ενέργεια και τον Λάσμε να ελέγχει τα πάντα στον… αέρα πέρασε μπροστά με 51-42 και έδειχνε ικανός να κάνει την ζυγαριά να… γείρει. Όμως και αυτήν την φορά οι παίκτες του Φλέμινγκ βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν. Με τους Νάχμπαρ και Φορντ «οδηγούς» και τους περιφερειακούς των Γερμανών να κάνουν πολύ δουλειά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με την εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου σε 51-49.

Το ήθελε και το πήρε
Και ενώ απέμεναν 8.30 για την λήξη του αγώνα το ματς ξανάρχισε από την αρχή. Ο Γκίμπσον από την γωνία έκανε το 54-54 και όλα ήταν ανοιχτά, αλλά ο Γκιστ με την.. δεύτερη απάντησε με το ίδιο νόμισμα και έκανε το 57-54. Ο Γκίμπσον είχε κι άλλο να δώσει και… 57-57 σε αυτό το μίνι κρεσέντο τριών πόντων και ο Ζίρμπες με κάρφωμα έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του με 57-59 στο 33’.
Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει επιθετικές λύσεις με τον Μπανκς να ισοφαρίζει ύστερα από δύο εύστοχες βολές στο 35’, αλλά στην επόμενη φάση να μην μπορεί να δώσει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό έπειτα από α΄στοχο τρίποντο. Κάτι που έκανε ο Ζίρμπες για την ομάδα του ύστερα από πολύ όμορφη προσπάθεια κάτω από το καλάθι. Ότι δεν έκανε ο Μπανκς το έκανε ο Μπράμος και το σκορ 62-61, λίγο πριν την… μαγική ασίστ του Διαμαντίδη στον Λάσμε ο οποίος με ένα τρομερό κάρφωμα «έγραψε» το 64-61, 3:31 πριν από την λήξη του αγώνα.
Το 64-63 που έγινε δια χειρός Νάχμπαρ ακολούθησε ένα 5-0 από τον Παναθηναϊκό με τον σκορ να πηγαίνει στο 69-63. Η Μπάμπεργκ όμως δεν είχε καμία όρεξη να χάσει το ματς. Πάλεψε μέχρι τέλους. Το κάθε δευτερόλεπτο. Αποτέλεσμα; 76-73 σχεδόν δύο δεύτερα πριν από την λήξη με τον Γκίμπσον να αστοχεί σε δύο βολές, οι διαιτητές να μην μπορούν να δουν ποιος έβγαλε την μπάλα, να δίνουν τζάμπολ και το ματς να λήγει με 76-73.

Δεκάλεπτα: 19-19, 36-33, 51-49, 76-73

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 16, Ματσιούλις 8, Καπόνο 5, Ούκιτς 2, Λάσμε 15, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 7, Γκιστ 4, Μπανκς 13, Ξαθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 4
Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίμπσον 11, Γκολντσμπερι 6, Νάχμπαρ 16, Τάντα 3, Σμιντ, Νούμαν 4, Φορντ 13, Τζέικομπσεν, Γκαβέλ 12, Ζιρμπες 6, Ογκιλβι