Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2013

Μπάσκετ Γυναικών:Οι Αμαζόνες της Γιασεμί Σαμαντούρα έστειλαν τον Κρόνο στο Διάστημα!

Ακόμα μία νίκη σημείωσαν τα κορίτσια του Παναθηναϊκού επικρατώντας αυτή τη φορά με 60-52 επί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου στο κλειστό της Λεωφόρου.
Έχοντας πολύ καλή απόδοση για τρία δεκάλεπτα ο Παναθηναϊκός πήρε μία ακόμα νίκη στην Α1.Οι πράσινες επιβλήθηκαν με 60-52 επί του Κρόνου στο κλειστό της Λεωφόρου συνεχίζοντας το αήττητο σερί τους. Το Τριφύλλι είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του και παρά την αντίδραση των φιλοξενούμενων στο τέλος δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη.
 Το Τριφύλλι μετά από ένα νευρικό ξεκίνημα στα πρώτα λεπτά άρχισε να βρίσκει ρυθμό και να χτίζει σιγά σιγά μια διαφορά. Με τρίποντο της Δίελα οι πράσινες προηγήθηκαν με 11-3 για να κλείσει το δεκάλεπτο με 17-11.
  Στη δεύτερη περίοδο οι πράσινες ήταν καταιγιστικές. Η Μαγκλάρα "τάιζε" την Ντέλβα η οποία φόρτωνε το καλάθι του Κρόνου με πόντους και η Βλάνη εκτελούσε έξω από τη γραμμή του τριπόντου για να εκτοξευθεί η διαφορά. Κάπως έτσι οι πράσινες πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 38-22.
 Η Ντέλβα συνέχισε να σκοράρει στους ίδιους ρυθμούς και στην τρίτη περίοδο και με τη βοήθεια της Δίελα στην επίθεση κρατούσε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Στην αντίπερα όχθη η Εμμνουηλίδου μαζί με την Μίχου προσπαθούσαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ τον Κρόνο με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 48-33.
 Στο τέλος ο Κρόνος προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη επιστροφή στο ματς με τη Σμιθ να ανεβάζει την απόδοσή της, αλλά οι πράσινες είχαν τις λύσεις και έφτασαν σε μία ακόμα νίκη.

Παναθηναϊκός - Κρόνος 60-52