Πέμπτη 7 Ιανουαρίου 2010

Μάγκικη πρόκριση!!!!

Μόνο αν αυτοκτονήσει ο Παναθηναϊκός δεν θα προκριθεί στους «12» του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «πράσινοι» επικράτησαν και στην Γλυφάδα της Πιατσέντζα με 3-1 μετά από εντυπωσιακή εμφάνιση, έφτασαν τους 7 βαθμούς και είναι με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση.

1ο σετ: 1-0 (επίθεση Αγκάμεζ), 1-1 (επίθεση Μάρσαλ), 1-2 (άσος Μπιέλιτσα), 2-2 (επίθεση Σαμικά), 3-2 (λάθος Πιατσέντζα), 3-3 (επίθεση Ρακ), 4-3 (επίθεση Αγκάμεζ), 4-4 (λάθος σερβίςε Αγκάμζε), 4-5 (επίθεση Μάρσαλ), 5-5 (λάθος σερβίς Μάρσαλ), 10-7, 10-8, 10-9 (μπλοκ Μπιέλιτσα σε Σμαραγδή), 10-10 (επίθεση Ζλατάνοφ και τάιμ άουτ Καζάζη), 11-10 (επίθεση Σμαραγδή), 11-11 (επίθεση Μπράβο), 11-12 (λάθος επίθεση Σαμικά), 11-13 (μπλοκ Ρακ σε Αγκάμεζ), 12-13 (λάθος Μπιέλιτσα), 12-14 (επίθεση Μάρσαλ), 12-15 (μπλοκ Ζλατάνοφ σε Αγκάμεζ), 13-15 (επίθεση Σαμικά), 14-15 (άσος Αγκάμεζ), 14-16 (λάθος σερβίς Αγκάμεζ), 15-16 (επίθεση Αγκάμεζ), 16-16 (επίθεση Χατζηαντωνίου), 16-17 (λάθος Σαμικά), 16-18 (λάθος επίθεση Σαμικά), 17-18 (λάθος σερβίς Ρακ), 18-18 (επίθεση Αγκάμεζ), 19-18 (μπλοκ Χριστοφιδέλη σε Μάρσαλ και τάιμ άουτ ο Λορεντσέτι), 19-19 (επίθεση Μάρσαλ), 19-20 (επίθεση Ζλατάνοφ), 20-20 (λάθος σερβίς Ζλατάνοφ), 20-21 (επίθεση Ούρναουτ), 20-22 (επίθεση Μπράβο και τάιμ άουτ Καζάζη), 21-22 (επίθεση Σμαραγδή), 21-23 (μπλοκ Μπιέλιτσα σε Σαμικά), 21-24 (λάθος επίθεση Αγκάμεζ), 22-24 (επίθεση Σμαραγδή), 22-25 (επίθεση Μπράβο).

2ο σετ: 0-1 (επίθεση Μπράβο), 1-1 (επίθεση Σαμικά), 2-1 (μπλοκ Χατζηαντωνίου σε Μάρσαλ), 3-1 (μπλοκ Σαμικά σε Μπράβο), 4-1 (άσος Σμαραγδή και τάιμ άουτ Λορεντσέτι), 4-2 (λάθος σερβίς Σμαραγδή), 4-3 (επίθεση Μάρσαλ), 5-3 (λάθος σερβίς Μπιέλιτσα), 5-4 (επίθεση Μάρσαλ), 5-5 (λάθος επίθεση Χατζηαντωνίου), 6-5 (λάθος σερβίς Μπράβο), 6-6 (επίθεση Ρακ), 7-6 (λάθος σερβίς Μάρσαλ), 7-7 (επίθεση Ζλατάνοφ), 7-8 (επίθεση Μάρσαλ), 8-8 (επίθεση Χριστοφιδέλη), 8-9 (επίθεση Ζλατάνοφ), 9-9 (επίθεση Αγκάμεζ), 9-10 (επίθεση Μάρσαλ), 10-10 (επίθεση Σμαραγδή), 10-11 (λάθος επίθεση Σαμικά), 11-11 (λάθος σερβίς Μπιέλιτσα), 12-11 (επίθεση Σαμικά), 13-11 (άσος Αγκάμεζ και τάιμ άουτ Λορεντσέτι), 13-12 (λάθος σερβίς Αγκάμεζ), 13-13 (πέρασμα Ρακ), 14-13 (λάθος σερβίς Μπράβο), 14-14 (λάθος σερβίς Σαμικά), 15-14 (λάθος σερβίς Μάρσαλ), 15-15 (επίθεσδη Ζλατάνοφ), 16-15 (λάθος σερβίς Ρακ), 16-16 (επίθεση Ζλατάνοφ), 17-16 (λάθος σερβίς Ζλατάνοφ), 18-16 (λάθος επίθεση Ζλατάνοφ), 19-16 (λάθος επίθεση Μάρσαλ), 19-17 (επίθεση Μπιέλιτσα), 20-17 (επίθεση Αγκάμεζ), 20-18 (επίθεση Μπράβο), 20-19 (λάθος επίθεση Χριστοφιδέλη και τάιμ άουτ Καζάζη), 21-19 (λάθος σερβίς Μπιέλιτσα), 21-20 (λάθος σερβίς Αγκάμεζ), 21-21 (λάθος Αγκάμεζ), 22-21 (επίθεση Αγκάμεζ), 22-22 (επίθεση Μπράβο), 23-22 (επίθεση Σαμικά), 24-22 (μπλοκ Ζαγκούμνι σε Ούρναουτ), 25-22 (άσος Ψάρρα).

3ο σετ: 1-0 (μπλοκ Σμαραγδή σε Μάρσαλ), 2-0 (άσος Χριστοφιδέλη), 3-0 (άσος Χριστοφιδέλη), 4-0 (λάθος επίθεση Μπράβο και τάιμ άουτ Λορεντσέτι), 4-1 (επίθεση Μάρσαλ), 5-1 (πλασέ Σαμικά), 5-2 (επίθεση Ζλατάνοφ), 6-2 (επίθεση Χατζηαντωνίου), 6-3 (επίθεση Μάρσαλ), 6-4 (μπλοκ Ρακ σε Σαμικά), 7-4 (επίθεση Σαμικά), 7-5 (λάθος σερβίς Σαμικά), 7-6 (επίθεση Μάρσαλ), 8-6 (επίθεση Χριστοφιδέλη), 8-7 (επίθεση Μάρσαλ), 9-7 (λάθος επίθεση Μάρσαλ), 9-8 (επίθεση Μπιέλιτσα), 9-9 (μπλοκ Μπιέλιτσα σε Αγκάμεζ), 10-9 (επίθεση Σαμικά), 10-10 (επίθεση Μπιέλιτσα), 10-11 (μπλοκ Μπράβο σε Σαμικά), 11-11 (λάθος σερβίς Μπιέλιτσα), 11-12 (επίθεση Μπράβο), 12-12 (επίθεση Χατζηαντωνίου), 13-12 (επίθεση Αγκάμεζ), 13-13 (λάθος σερβίς Αγκάμεζ), 13-14 (μπλοκ Ζλατάνοφ σε Σαμικά), 14-14 (λάθος σερβίς Μάρσαλ), 14-15 (λάθος σερβίς Σαμικά), 14-16 (μπλοκ Μεόνι σε Χριστοφιδέλη), 15-16 (επίθεση Σαμικά), 15-17 (επίθεση Μάρσαλ), 16-17 (επίθεση Αγκάμεζ), 16-18 (πλασέ Μάρσαλ), 17-18 (επίθεση Σμαραγδή), 17-19 (επίθεση Μάρσαλ και τάιμ άουτ Καζάζη), 18-19 (επίθεση Αγκάμεζ), 19-19 (επίθεση Σαμικά), 20-19 (λάθος επίθεση Μάρσαλ και τάιμ άουτ Λορεντσέτι), 21-19 (επίθεση Χατζηαντωνίου), 22-19 (μπλοκ Αγκάμεζ σε Μάρσαλ), 22-20 (επίθεση Μπράβο), 22-21 (πέρασμα από άμυνα Κασάνο), 22-22 (υπέρβαση Ζαγκούμνι και τάιμ άουτ Καζάζη), 23-22 (επίθεση Αγκάμεζ), 23-23 (επίθεση Ούρναουτ), 24-23 (επίθεση Αγκάμεζ), 24-24 (πέρασμα Ρακ), 25-24 (πλασέ Ζαγκούμνι), 25-25 (επίθεση Ούρναουτ), 26-25 (επίθεση Χριστοφιδέλη), 26-26 (λάθος επίθεση Σμαραγδή), 27-26 (επίθεση Σαμικά), 27-27 (λάθος επίθεση Αγκάμεζ), 28-27 (επίθεση Σαμικά), 29-27 (επίθεση Αγκάμεζ).

4ο σετ: 1-0 (επίθεση Αγκάμεζ), 1-1 (επίθεση Ζλατάνοφ), 2-1 (επίθεση Χριστοφιδέλη), 3-1 (πλασέ Σαμικά), 3-2 (επίθεση Ρακ), 4-2 (πλασέ Σαμικά), 4-3 (επίθεση Ζλατάνοφ), 5-3 (επίθεση Σμαραγδή), 5-4 (λάθος επίθεση Σαμικά), 5-5 (λάθος πέρασμα Χριστοφιδέλη), 6-5 (λάθος σερβίς Ρακ), 7-5 (επίθεση Χριστοφιδέλη), 7-6 (λάθος Ζαγκούμνι), 7-7 (επίθεση Μπράβο), 8-7 (λάθος σερβίς Ζλατάνοφ), 8-8 (επίθεση Μπράβο), 9-8 (επίθεση Αγκάμεζ), 10-8 (άσος Σμαραγδή), 10-9 (επίθεση Μπιέλιτσα), 10-10 (μπλοκ Μάρσαλ σε Αγκάμεζ), 11-10 (επίθεση Σαμικά), 11-11 (επίθεση Ζλατάνοφ), 12-11 (επίθεση Σαμικά), 12-12 (επίθεση Ζλατάνοφ), 13-12 (λάθος σερβίς Μπονινφάντε), 13-13 (επίθεση Ρακ), 13-14 (λάθος επίθεση Σμαραγδήγ), 14-14 (επίθεση Σαμικά), 15-14 (μπλοκ Χριστοφιδέλη σε Ζλατάνοφ), 16-14 (επίθεση Χριστοφιδέλη), 17-14 (λάθος επίθεση Μάρσαλ), 18-14 (λάθος επίθεση Ζλατάνοφ και τάιμ άουτ Λορεντσέτι), 18-15 (επίθεση Ζλατάνοφ), 19-15 (λάθος σερβίς Ζλατάνοφ), 19-16 (λάθος σερβίς Χριστοφιδέλη), 20-16 (επίθεση Χριστοφιδέλη), 20-17 (επίθεση Μάρσαλ), 21-17 (επίθεση Αγκάμεζ), 21-18 (λάθος σερβίς Αγκάμεζ), 22-18 (λάθος σερβίς Μπράβο), 22-19 (επίθεση Μάρσαλ), 23-19 (επίθεση Αγκάμεζ), 24-19 (μπλοκ Σμαραγδή σε Ρακ), 24-20 (επίθεση Ζλατάνοφ), 25-20 (λάθος σερβίς Ρακ).

Παναθηναικού με την Πιατσέντζα θα παρακολουθήσει και ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ Στέλιος Προσαλίκας, ο οποίος αποδοκιμάστηκε από τους φίλους του «τριφυλλιού»

Σαφώς περισσότεροι οι φίλαθλοι που βρίσκονται στην Γλυφάδα από την αναμέτρηση με την Φριντρισχάφεν και η προσέλευσή τους συνεχίζεται.

Ο ιός Η1Ν1 χτύπησε για ακόμα μία φορά το «τριφύλλι». Αυτή την φορά δεν ήταν παίκτης, αλλά ο συνεργάτης του Στέλιου Καζάζη Παύλος Καραμαρούδης, ο οποίος βρέθηκε θετικός και παρακολούθησε την σημερινή αναμέτρηση από το σπίτι του.

Η προσέλευση του κόσμου συνεχίζεται κάτι που θα γίνεται και κατά την διάρκεια του αγώνα με δεδομένο το ότι στις 21:00 υπάρχει παιχνίδι της γυναικείας ομάδας του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό.

Περισσότερο από μισή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα και το γήπεδο είναι άδειο.

Και οι δύο ομάδες βρίσκονται στο "Μάκης Λιούγκας" με την αστυνομία να κάνει έντονα την παρουσία της, καθώς είναι να έρθουν στο γήπεδο 30 Ιταλοί φίλαθλοι.

Στο κλειστό της Γλυφάδας βρίσκεται και ο τεχνικός της γυναικείας ομάδας του Παναθηναϊκού Τάκης Φλώρος παρότι η αναμέτρηση των «πράσινων» με τις «ερυθρόλευκες» θα διεξαχθεί στις 21:00.

ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΙΝΗΤΡΟ Ο ΝΙΚΟΛΑΣ!!!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 74-66 της Πρόκομ παρά τα άσχημα ποσοστά του και την κακή επιθετική του παρουσία. Κύριο όπλο του η άμυνα κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όπου και εγκλώβισε τους Πολωνούς της Πρόκομ.Αν και αρκετά ενθουσιώδης στην αρχή του αγώνα, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στην Πρόκομ, που έπαιζε ένα από τα τελευταία της χαρτιά για την πρόκριση στο Τορ-16.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν δυνατά προηγήθηκαν μέχρι και 10 πόντους αλλά οι... Αμερικανοί της Πρόκομ ήταν ακριβώς το αντίθετο από τον Παναθηναϊκό στην αρχή του αγώνα... εύστοχοι δηλαδή!

Ο Παναθηναϊκός είχε συνολικά στον αγώνα 24/59 σουτ αλλά ήταν άστοχος ακόμα και στις βολές (20/29) για να μείνει για αρκετή ώρα από το τέλος του ημιχρόνου και μετά, πίσω στο σκορ. Η Πρόκομ πίεσε, έπαιξε πολύ σκληρή άμυνα, αλλά στο τέλος ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε, πίεσε πολύ στην άμυνα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Από την μεριά τους οι Πολωνοί έχασαν πολλά σουτ κυρίως από την περιφέρεια, σε ένα... κακό ποιοτικά ματς, από το οποίο θα θυμόμαστε τους πανηγυρισμούς των οπαδών του Παναθηναϊκού στα γκολ της ΑΕΚ στο "Γ. Καραϊσκάκης", την εμφάνιση του Σισέ με την φανέλα του Γιασικεβίτσιους στον αγώνα και το τελικό αποτέλεσμα με τη νίκη των πρασίνων.

Μία νίκη που του δίνει το δικαίωμα να ελπίζει ακόμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης, περιμένοντας ένα στραβοπάτημα της Ρεάλ.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6(1), Σπανούλης 6, Περπέρογλου 5(1), Μπατίστ 13, Φώτησς 5(1), Νίκολας 13, Τσαρτσαρής 4, Πέκοβιτς 10, Καλάθης 2, Σερμαντίνι 2, Γιασικεβίτσιους 8

Α' Περίοδος

Σπανούλης, Νίκολας, Περπέρογλου, Φώτσης και Μπατίστ η πεντάδα του τριφυλλιού. Με τους Λόγκαν, Γούινγκ, Γουντς, Χριτσάνιουκ και Σβότκσα ξεκινά η Πρόκομ.
2-0 πρώτο καλάθι του αγώνα από τον Μάικ Μπατίστ
2-2 ισοφαρίζει ο Μπάρελ στο 1'
4-2 με τον Ντρου Νίκολας
6-2 συνεργασία Σπανούλη και Μπατίστ με τον Αμερικανό να τελειώνει την φάση
9-2 ζεστός και ο Φώτσης έξω από τα 6,25μ. στο 2'30''.
11-2 με 2/2 από τον Φώτση
11-4 μέσα σε... αποδοκιμασίες για το ερυθρόλευκο παρελθόν του, μειώνει ο Γουντς
13-4 ασταμάτητος ο Μπατίστ...
13-6 με τον Γιούινγκ
16-6 γρήγορος ρυθμός στον αγώνα, με τον Περπέρογλου να πυροβολεί από την περιφέρεια στο 5'
16-8 με τον Λόγκαν. Τέπιτς και Πέκοβιτς στην θέση των Περπέρογλου και Φώτση.
16-11 τρίποντο από τον Γιούινγκ, που παίζει... μόνος του
18-11 με 2/2 βολές του Πέκοβιτς. Ο Γιασικεβίτσιους στην θέση του Σπανούλη.
18-13 από κοντά ο Γουντς στο 7'
21-13 νέο τρίποντο, αυτή την φορά από τον Τέπιτς
21-16 με τον Γιούινγκ.
22-16 με 1/2 βολές από τον Γιασικεβίτσιους. Πανηγυρίσμοι και χειροκροτήματα από τους πράσινους που μαθαίνουν και τα νέα από το Καραϊσκάκη και το γκολ του Σκόκο... Ο Φώτσης και ο Σπανούλης στην θέση των Μπατίστ και Νίκολας.
22-18 με 2/2 βολές από τον Γουντς
23-18 με 1/2 βολές από τον Σπανούλη
Τέλος α' περιόδου

Χορταστικός ο Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο, προηγήθηκε μέχρι και με δέκα πόντους (16-6 στο 5') αλλά κάποια κενά στην άμυνα και κυρίως η εκτελεστική δεινότητα του Γιούινγκ κράτησαν την Πρόκομ στο παιχνίδι.

Β' περίοδος

Η δεύτερη περίοδος ξεκινά με ξέφρενους πανηγυρισμούς. Ο λόγος; το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ!
25-18 καλάθι από εμφανής θέση... οφσάιντ από τον Τέπιτς... Μπατίστ και Σερμαντίνι στην θέση των Πέκοβιτς και Φώτση
26-18 με 1/2 βολές από τον Σερμαντίνι στο 12'
28-18 μαγική πάσα (μία ακόμα σήμερα) από τον Γιασικεβίτσιους, κάρφωμα και φάουλ από τον Μπατίστ που αστόχησε μόνο στην βολή...
28-20 από τον Βάρντα
29-20 με 1/2 βολές από τον Σερμαντίνι. Ο Περπέρογλου στην θέση του Τέπιτς
29-22 μειώνει ο Μπάρελ. Ο Νίκολας στην θέση του Σπανούλη
29-24 νέο καλάθι από τον Μπάρελ στο 15'
32-24 πράσινη απάντηση με τρίποντο του Νίκολας
32-26 με εύκολο λέι απ από τον Γουντς.
32-28 με νέο λέι απ... προπόνησης από τον Γουντς που έφτασε τους 10 πόντους και τάιμ άουτ από τον Ομπράντοβιτς στο 16'. Ο Πέκοβιττς στην θέση του Σερμαντίνι και ο Φώτσης στου Μπατίστ.
32-31 στον πόντο η διαφορά με γκολ φάουλ από τον Γιούινγκ. Ο Γιασικεβίτσιους στην θέση του Σπανούλη.
34-31 τυχερό καλάθι από τον Πέκοβιτς σητν λήξη του χρόνου
34-34 ισοφαρίζει με τρίποντο ο Γιούινγκ στο 18'.
36-34 με 2/2 βολές ο Γιασικεβίτσιους.
36-36 ισοφαρίζει με κάρφωμα ο Μπάρελ. Στην θέση του Νίκολας ο Σπανούλης.
36-38 προσπέρασμα για την Πρόκομ, πάλι με τον Μπάρελ.
τέλος πρώτου ημιχρόνου

Η κακή αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ επέτρεψαν στην Πρόκομ που έχει πολύ καλά ποσοστά όχι μόνο να... επιστρέψει στον αγώνα αλλά και να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Υπερβολικά άστοχος ο Παναθηναϊκός με 7/20 δίποντα στο πρώτο ημίχρονο!

Γ' περίοδος

36-40 πρώτο καλάθι για το δεύτερο ημίχρονο από τον Λόγκαν
39-40 απαντάει με τρίποντο ο Νίκολας
39-42 με 2/2 βολές από τον Λαπέτα. Στη θέση του Σπανούλη ο Νικ Καλάθης
39-44 με τον Βάρντα. Ο Τσαρτσαρής στην θέση του Φώτση. Νίκολας, Τέπιτς, Καλάθης και Πέκοβιτς οι άλλοι τέσσερις για τον Παναθηναϊκό. Γιούινγκ, Γουντς, Βάρντα, Γιάγκλα και Χάρινγκτον οι πέντε για την Πρόκομ
41-44 με τον Πέκοβιτς από κοντά
43-44 με 2/2 από τον Τσαρτσαρή στο 25'. Ο Μπατίστ στην θέση του Πέκοβιτς.
45-46 στον πόντο ο Παναθηναϊκός με τον Τσαρτσαρή
45-46 και πάλι ο Γιούινγκ
45-48 ο Γουντς με κάρφωμα
47-48 ο Μπατίστ σταματάει ένα τετράλεπτο στειρότητας για τους πράσινους.
48-48 ισοφαρίζει ο Τέπιτς με 1/2 βολές. Ο Σπανούλης στη θέση του Νίκολας.
48-50 με φόλου του Χρικάνιουκ
51-50 ο Βασίλης Σπανούλης με γκολ φάουλ δίνει και πάλι το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Ο Περπέρογλου στην θέση του Τέπιτς για την τελευταία άμυνα, 3,5'' πριν το τέλος.
Τέλος γ' περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός παραμένει πολύ άστοχος ενώ η Πρόκομ παίζει πολύ δυνατά μιας και καίγεται για τη νίκη. Μοναδική ουσιαστική διαφοροποίηση σε αυτό το τέταρτο δεκάλεπτο, η άμυνα του Παναθηναϊκού, που κράτησε τους Πολωνούς πολύ χαμηλά, σε ένα παιχνίδι που είναι ντέρμπι.

Δ' περίοδος

51-52 με δύσκολο καλάθι του Μπάρελ
52-52 με 1/2 βολές από τον πρώτο σκόρερ του τριφυλλιού,Μάικ Μπατίστ (11 πόντοι)
54-52 με λέι απ από το Νικ Καλάθη στο 31'.
54-53 με 1/2 βολές από τον Γιούινγκ
Ο Πέκοβιτς στην θέση του Μπατίστ, αλλά οι πράσινοι οπαδοί πανηγυρίζουν τρελά για το 1-2 στο Γ. Καραϊσάκης και ξεσπούν σε συνθήματα κατά του Ολυμπιακού αλλά και της ΑΕΚ.
Στα μάτριξ του γηπέδου ο Τζιμπρίλ Σισέ, που μπήκε πριν από λίγο και παρακολουθεί τον αγώνα με μία φανέλα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους από τους καναπέδες μέσα στο παρκέ! "Τζιμπρίλ Σισέ" τραγουδάει όλο το γήπεδο. Το ΟΑΚΑ... άναψε!
56-53 με 2/2 βολές από τον Περπέρογλου στο 33'.
56-55 μειώνει ο Γουντς μετά από νέο επιθετικό ριμπάουντ της Πρόκομ
58-55 ο Πέκοβιτς από κοντά
59-55 με 1/2 βολές από τον Γιασικεβίτσιους.
59-56 με 1/2 βολές από τον Λαπέτα. Νίκολας, Γιασικεβίτσιους, Καλάθης, Τσαρτσαρής και Πέκοβιτς οι πέντε του Παναθηναϊκού, ενώ μπαίνουμε στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα. Λόγκαν, Γιούινγκ, Γουντς, Λαπέτα και Βάρντα η πεντάδα για την Πρόκομ.
62-56 καλή η άμυνα αλλά ο Νίκολας ευστοχεί σε τρίποντο.
64-56 ο Παναθηναϊκός πήρε... μπρος. Ο Γιασικεβίτσιους τελειώνει όμορφα τον αιφνιδιασμό με λέι απ στο 36'.
64-58 με 2/2 από τον Γουντς
66-58 εκπληκτική πάσα από τον Καλάθη και ο Πέκοβιτς ευστοχεί από κοντά στο 37'
66-60 με 2/3 βολές από τον Γιάγκλα
66-62 με νέες βολές του Γιάγκλα. Ο Μπατίστ περνάει στην θέση του Τσαρταρή.
68-62 εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Μπατίστ. Ο Σπανούλης στην θέση του Καλάθη για τα δύο τελευταία λεπτά
68-64 70'' πριν το τέλος με 2/2 βολές από τον Λόγκαν
70-64 ο Γιασικεβίτσιους... τελειώνει το ματς με κοντινό σουτ
70-66 με 2/2 βολές από τον Γιούινγκ 33,9'' πριν το τέλος.
72-66 ψύχραιμος ο Σπανούλης στις βολές. Ο Τέπιτς στην θέση του Μπατίστ, ο Φώτσης στου Πέκοβιτς.
74-66 φινάλε στον αγώνα με εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντρου Νίκολας
τέλος δ' περιόδου

Ο Παναθηναϊκός με όπλο την άμυνα του και παρά τα πολύ άσχημα ποσοστά κατάφερε να φτάσει στη νίκη, απέναντι σε μία μαχητική και παθιασμένη Πρόκομ

Cisse-maniac!!!

Ο περυσινός «εφιάλτης» του Εργοτέλη (δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες πρωταθλήματος) έδειχνε να ζωντανεύει στο ΟΑΚΑ μόλις στο 8ο λεπτό, με το γκολ του Φραγκουλάκη. Ωστόσο ο Σισέ, με δύο γκολ (26’, 66’) και ο Καραγκούνης (44’), είχαν διαφορετική άποψη.

Στο τέλος ήρθε και το «κερασάκι» στην τούρτα από τον Λέτο (90'+3') και ο Παναθηναϊκός νίκησε 4-1 τους Κρητικούς, στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου της Superleague και συνεχίζει στην κορυφή. Ο Γάλλος «έπιασε» το δικό του... 13άρι, φτάνοντας τα 13 γκολ στο πρωτάθλημα και οδηγεί με πάθος τους «πράσινους» στην κατάκτηση του τίτλου.

Ο Νιόπλιας παρέταξε τον Παναθηναϊκό με 4-3-3, έχοντας τους Σαλπιγγίδη και Νίνη ως παρτενέρ του Σισέ. Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης και Καραγκούνης ήταν οι τρεις της μεσαίας γραμμής ενώ στην άμυνα, μπροστά από τον Τζόρβα, ήταν οι Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καντέ και Μπιάρσμιρ. Από την άλλη πλευρά, το 4-3-3 του Νίκου Καραγεωργίου είχε τους Βερπακόφσκις, Ρομάνο και Τσεσνάουσκις στην επίθεση, τους Ορφανό, Τζούνιορ και Φραγκουλάκη στα χαφ και τους Κορδονούρη, Μπερτόσα, Σασιασβίλι και Χίμπλινγκερ μπροστά από τον Αθανασίου.

Ο Εργοτέλης αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό. Μπήκε δυνατά, απείλησε στο 2’ (Ρομάνο) και έφτασε στο γκολ στο 8’ με τον Φραγκουλάκη, σε μια υποδειγματική αντεπίθεση. Οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν αποτελεσματικά, δεν άφηναν διαδρόμους και ανά πάσα στιγμή έψαχναν την «κόντρα», για να απειλήσουν.

Ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά όχι και τους τρόπους να μπει απειλητικά στην περιοχή του Αθανασίου. Χαρακτηριστικό ότι οι δύο καλές φάσεις ήρθαν με σουτ έξω από την περιοχή (19’ Σισέ, 22’ Καραγκούνης), πριν την ισοφάριση, με δόση τύχης (ως προς τη δημιουργία) από τον Σισέ στο 26’.

Η αμυντική «αστάθεια» των «πράσινων» φάνηκε και στη φάση του 31’ με την ευκαιρία του Ορφανού, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό, με τη μεταφορά του Σαλπιγγίδη δεξιά, του Καραγκούνη αριστερά και του Νίνη πίσω από τον Σισέ. Πίεσαν, απείλησαν στο 38’ με τον Σαλπιγγίδη και έφτασαν στο 2-1 με τον Καραγκούνη στο 44’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έδειχνε περισσότερο διατεθειμένος να ελέγξει το ρυθμό. Διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά προσπαθούσε να μην δώσει την ευκαιρία στον Εργοτέλη να τον απειλήσει. Ο ίδιος είχε δύο καλές στιγμές με τους Νίνη (53’) και Σαλπιγγίδη (61’), αλλά δεν μπορούσε να πετύχει το 3ο γκολ που θα έδιωχνε το άγχος.

Ο Νιόπλιας πέρασε στο 63’ τον Λέτο αντί του Καραγκούνη και ο Αργεντινός έδειξε αμέσως ορεξάτος. Είχε κίνηση και διάθεση, απείλησε στο 64’ και δημιούργησε στο 66’ το γκολ του Σισέ. Με το 3-1 στη διάθεσή του, πλέον ο Παναθηναϊκός ήταν πιο άνετος. Ο Νιόπλιας έβαλε και τον Χριστοδουλόπουλο (αντί του Νίνη στο 72’), ο Καραγεωργίου τόνωσε την επιθετικότητα του Εργοτέλη με τους Λεάλ και Μπούντιμιρ αλλά κάτι ιδιαίτερο δεν συνέβη για τους φιλοξενούμενους. Ο Νιόπλιας έριξε και τον Τζιόλη (μπήκε στο 84’ αντί του Σαλπιγγίδη), με τον διεθνή μέσο να αποδοκιμάζεται από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού, αλλά τα πάντα έκλεισαν γιορτινά με το ωραίο γκολ του Λέτο στις καθυστερήσεις, που διαμόρφωσε το τελικό 4-1.