Πέμπτη 17 Απριλίου 2014

Βόλεϊ Ανδρών: Αγκαλιά με την παραμονή!

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας των πλέι άουτ με δύο βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Άρη και τρεις από την Τρίτη Παναχαϊκή βρίσκεται ο Παναθηναϊκό μετά τη νίκη με 3-1 σετ (25-20, 25-21, 20-25, 25-20) επί της Νίκης Αιγινίου που πλέον έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για την παραμονή της.

Οι «πράσινοι» τα δυο πρώτα σετ μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, ακολουθώντας στο έπακρο την τακτική με αποτέλεσμα να κάνουν εύκολα το 2-0. Στο τρίτο σετ, η Νίκη Αιγινίου εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Τριφυλλιού, ανέβασε τα ποσοστά της στην επίθεση και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο, οι «πράσινοι» επέστρεψαν, ήταν μπροστά στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (8-5, 16-14) ενώ με τον Αμορόσο να πηγαίνει στο σερβίς στο 18-16 και να φεύγει στο 22-16, δυσκολεύοντας τα μέγιστα την υποδοχή των φιλοξενούμενων κατάφεραν να πανηγυρίσουν ένα πολύτιμο «τρίποντο» παραμονής.

«Να κερδίσουμε την Παναχαϊκή»
Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιάννης Καλμαζίδης τόνισε: «Ήμασταν αποφασιστικοί στα δυο πρώτα σετ και δεν υπήρχε αμφιβολία γι αυτό. Μετά ως συνήθως -δυστυχώς- μπήκαμε πιο νωθρά και νομίζαμε ότι χωρίς να παίξουμε θα μας το δώσει η Νίκη αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Καμία ομάδα δεν χαρίζει τίποτα. Παιδευτήκαμε αρκετά δυσκολευτήκαμε να ξαναμπούμε. Ευτυχώς τα καταφέραμε και ήρθε η νίκη. Το κάθε παιχνίδι είναι πολύ σημαντικό σε αυτή τη σειρά, συνέχεια πρέπει να παίζουμε για τη σωτηρία μας και αυτό είναι ψυχοφθόρο. Το ματς με την Παναχαϊκή πρέπει να το κερδίσουμε».

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Παλέψαμε, αλλά τα λάθη στα δύο πρώτα σετ και το τέταρτο μας έκαναν να χάσουμε το παιχνίδι. Στο τέταρτο σετ πίστευα ότι μπορούμε να το πάμε στο πέμπτο γιατί ο Παναθηναϊκό έδειξε σημάδια άγχους, αλλά τα λάθη δεν μας άφησαν να κυνηγήσουμε το θαύμα. Έτσι όπως είναι τα πράγματα πρέπει να δούμε απ' εδώ και πέρα τι θα κάνουμε, μετά την ήττα του Άρη με την Παναχαϊκή. Από τη στιγμή που έχουμε μαθηματικές ελπίδες πρέπει να παλέψουμε για αυτό το θαύμα.».

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 25-21, 20-25, 25-20)

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-20
2o σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-21
3ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 20-25
4ο σετ: 8-5, 16-14, 21-16, 25-20

Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 16 (16/31 επ, 38% υπ - 17% άριστες), Στιβαχτής 5 (3/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμορόσο 11 (6/13 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μουρ 6 (4/5 επ, 2 μπλοκ), Μπέλος 14 (11/31 επ, 3 μπλοκ), Καρυπίδης 17 (14/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 48% υπ - 28% άριστες) / Κουρούπης (λ, 61% υπ - 44% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος 2 (1/5 επ, 1 άσσος), Μαδούρας, Πολυχρονιάδης

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Παλέντζας 26 (23/38 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αναστασιάδης 1 (1/2 επ), Νταλιέγκε 4 (3/8 επ, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 10 (8/18 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ - 25% άριστες), Μακ Λαχλίν 8 (8/21 επ, 46% υπ - 23% άριστες), Χαραλαμπίδης 11 (4/9 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 36% υπ - 14% άριστες), Β. Γεωργόπουλος, Μπλάνκενάου 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Γκορίδης, Α. Γεωργόπουλος.

Η βαθμολογία (μετά από 3 αγώνες)
Παναθηναϊκός 28
Άρης 26
Παναχαϊκή 25
Νίκη Αιγινίου 18
Επόμενη αγωνιστική (4η): Νίκη-Άρης, Παναθηναϊκός-Παναχαϊκή

Εξάστερε μπορείς, μπορείς να προκριθείς!

Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη αναμέτρηση των Play Offs με αντίπαλο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφτασε κοντά στο break, όμως ηττήθηκε με 77-74, χάνοντας παράλληλα και μεγάλη ευκαιρία να βάλει -με το «καλημέρα»- βάσεις πρόκρισης.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες με σκορ 6-6. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και μπροστάρη τον Κάιλ Χάινς πήραν προβάδισμα 6 πόντων στο 6 (14-8), ενώ λίγο αργότερα ο Χάινς με καλάθι και φάουλ έκανε το 17-8. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν με τον Ματσιούλις (19-14), όμως ο Μίτσοβ είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο για το 21-14.

Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να χτίσουν διαφορά 13 πόντων, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση (31-18 με Κρστιτς στο 14′). Το «τριφύλλι» με Μαυροκεφαλίδη και Ράιτ προσπάθησε να μειώσει (36-26 στο 17′), όμως οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες έπαιρναν πόντους μόνο από βολές, με τον Παναθηναϊκό να ροκανίζει τη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο μέρος με σκορ 40-33.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη μπήκαν φουριόζοι και στο 23′ μείωσαν με τρίποντο του Γιόνας Ματσιούλις σε 44-40. Ο Χριάπα έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του προσωρινά (47-40), όμως ο Λιθουανός του Παναθηναϊκού ήταν ζεστός, μειώνοντας στο 24′ σε 47-45. Ο Χριάπα έδωσε, εκ νέου, λύσεις στην επίθεση της ΤΣΣΚΑ (51-45), όμως με Φώτση και Ράιτ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 55-53 στο 28′. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντα των Φριτζόν και Διαμαντίδη, που διαμόρφωσαν το 58-56.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να «ανοίξουν» τη διαφορά και στο 32′ ο Λάσμε με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 60-60, ενώ στο 34′ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 60-62. Ο Γκαμπονέζος ήταν αποτελεσματικός για την ομάδα του, τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο και αποτέλεσμα αυτού ήταν οι «πράσινοι» στο 37′ να πάρουν προβάδισμα 5 πόντων (62-67). Ο Σόνι Ουίμς, ωστόσο, δεν άφησε τους παίκτες του Αλβέρτη να χαρούν και με συνεχόμενες εύστοχες προσπάθειες ισοφάρισε σε 70-70 στο 38′. Ο Γκιστ με καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 70-72, όμως 30 δεύτερα πριν το φινάλε ο Χάινς ισοφάρισε σε 72-72. Το σκορ αυτό έμεινε μέχρι το φινάλε, καθώς Μπράμος και Τζάκσον αστόχησαν στα σουτ που επιχείρησαν.

Στην πεντάλεπτη παράταση ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλά με καλάθι του Ζακ Ράιτ (72-74), όμως στο 42′ η ΤΣΣΚΑ ανέκτησε τα ηνία με Χριάπα και Χάινς (75-74). Καλάθι δεν έμπαινε σε καμία από τις δύο πλευρές του γηπέδου, ενώ η ΤΣΣΚΑ έβρισκε πόντους μόνο από τον Σόνι Ουίμς (77-74). Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο καλάθι και αποτέλεσμα αυτού ήταν να ηττηθούν με 77-74, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να ξεκινήσουν με break την σειρά των Play Offs.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 40-33, 58-56, 72-72, 77-74 (παράταση).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Μίτσοβ 2, Φριντζόν 10(2), Τζάκσον 5(1), Πάργκο 1, Κρστιτς 5, Ουίμς 21(3), Ζοζούλιν, Βοροντσέβιτς, Σουκότσοφ, Καούν 1, Κριάπα 17(2), Χάινς 15

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 3, Μπατίστ, Φώτσης 6(2), Ούκιτς, Λάσμε 14, Μαυροκλεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 10(2), Γκιστ 9, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 14(2), Ράιτ 12

Ο Μπέργκ έπνιξε τα φίδια!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στην παράταση με 3-0 τον ΟΦΗ και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου * Ο Αμπέντ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και στο έξτρα μισάωρο ανέλαβε δράση ο Μπεργκ

Τέσσερα χρόνια μετά από εκείνο το βράδυ της 24ης Απριλίου 2010 και τη νίκη επί του Άρη στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Παναθηναϊκός θα έχει τη δυνατότητα να διεκδικήσει και πάλι το τρόπαιο.

Οι «πράσινοι» πήραν την πρόκριση νικώντας με 3-0 στην παράταση τον ΟΦΗ, στον επαναληπτικό ημιτελικό που έγινε στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και έδειξαν ότι είναι έτοιμοι για κούπα. Όχι κι άσχημα, αν θυμηθεί κανείς ότι οι «ειδήμονες» του ελληνικού ποδοσφαίρου είχαν αυτή την ομάδα να παλεύει για την παραμονή στην κατηγορία πριν από το ξεκίνημα της σεζόν...
Μπορούσε και από το 90λεπτο

Το 1-0 που είχε υπέρ του ο ΟΦΗ από το ματς του «Γεντί Κουλέ» είναι ένα πονηρό σκορ, όμως με την εικόνα που είχε στη ρεβάνς ο Παναθηναϊκός απλά δεν γινόταν να χάσει την πρόκριση. Από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου άρπαξαν... από το λαιμό τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι επέλεξαν την τακτική ταμπούρι.

Μόλις στο 20’, όμως, είδαν το προβάδισμά τους να πηγαίνει περίπατο με τον Αμπέντ να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα έπειτα από ωραία ενέργεια του Πέτριτς και, αφού λίγο μετά (30’) δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν στη μεγάλη ευκαιρία του Παπάζογλου, συνέχισαν να έχουν το ρόλο του κομπάρσου και να προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο και να εκνευρίσουν τους γηπεδούχους.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το 1-0, στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός έγινε πιο πιεστικός, με τον Ζέκα να είναι εκ των κορυφαίων, «καταπίνοντας» πολλά χιλιόμετρα, τον Σίλντενφελντ στα μετόπισθεν να «καθαρίζει» κάθε μπαλιά προς τον Παπάζογλου και τον Αναστασίου να δίνει νέα πνοή στην ομάδα του πρώτα με την είσοδο του Καρέλη και στη συνέχεια με αυτή του Λαγού.

Από το 75’ και μετά ο ρυθμός του Παναθηναϊκού άρχισε να πέφτει, καθώς οι παίκτες του έγιναν πιο επιφυλακτικοί, όμως η άμυνα του ΟΦΗ εμφάνισε σημάδια κούρασης, Τριποτσέρης και Ζόρο έκαναν αρκετά λάθη και αυτό θα μπορούσαν να το έχουν «πληρώσει» οι Κρητικοί.

Ας είναι καλά ο Φερνάντες, που σταματούσε ό,τι πήγαινε προς την εστία του (όπως το πλασέ του Μπεργκ στο 81’), και η τύχη του Πορτογάλου τερματοφύλακα, ο οποίος είδε τον Λαγό να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι στο 88ο λεπτό, στη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα.
Μπεργκ και γεια σας...

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση, ο Σα Πίντο άλλαξε τακτική δίνοντας εντολή στους παίκτες του να πιέσουν ψηλά, αλλά κάπου εκεί έκανε την εμφάνισή του ο Μπεργκ. Ο Σουηδός ήταν καλά κλεισμένος στη μεγαλύτερη διάρκεια του 90λεπτου, αλλά στο έξτα ημίωρο ήταν αυτός που... καθάρισε την μπουγάδα.

Η εξαιρετική επέμβαση (μία εκ των πολλών) του Φερνάντες στο 97’ σε κοντινό πλασέ του Καρέλη δεν ήταν αρκετή για να αποτρέψει τον κίνδυνο για την εστία του ΟΦΗ, καθώς ο Μπεργκ παραμόνευε και με κεφαλιά σε κενή εστία έκανε το 2-0 και ο ίδιος με πέναλτι στο 115’ «σφράγισε» την πρόκριση της ομάδας του κάνοντας το 3-0.

Ενδιάμεσα, βέβαια, οι φιλοξενούμενοι είχαν φτάσει κοντά στο να «παγώσουν» το γήπεδο. Η αλήθεια, όμως, είναι ότι, αν στην κεφαλιά του Νούνιες στο 105’ η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα του Κοτσόλη αντί για το δοκάρι του και ο ΟΦΗ έπαιρνε τελικά την πρόκριση (αν και ο Παναθηναϊκός περνούσε και με 3-1), τότε θα μιλούσαμε για μεγάλη αδικία.

Στο ποδόσφαιρο, βέβαια, αυτός ο όρος δεν υπάρχει (όταν μιλάμε για το αγωνιστικό κομμάτι), αλλά με την εικόνα που είχε ο Παναθηναϊκός και στα 120 λεπτά του αγώνα ήταν η ομάδα που έπρεπε να περάσει στον τελικό. Κι έτσι έγινε...

Διαιτητής ο Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου) με βοηθούς τους Φραγκιαδάκη, Φαντόπουλο (Πειραιά) και επιπρόσθετους τους Κομίνη (Θεσπρωτίας) και Κύζα (Δράμας).

Κίτρινες: 23’ Μπεργκ, 85’ Αμπέντ - 23’ Ντουντού, 27’ Ζε Εντουάρντο, 86’ Κουτσιανικούλης, 90’ Τριποτσέρης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Κοτσόλης, Τριανταφυλλόπουλος, Μέντες, Σίλντενφελντ, Νάνο, Ζέκα, Πράνιτς (105’+1 Δώνης), Κλωναρίδης (46’ Καρέλης), Αμπέντ, Πέτριτς (68’ Λαγός), Μπεργκ.

ΟΦΗ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Φερνάντες, Μπούρμπος (101’ Νούνιες), Τριποτσέρης, Ζόρο, Μιλιάζες, Μακρής, Ντουντού (53’ Κουτσιανικούλης), Κάλαϊτζιτς, Ζε Εντουάρντο, Περογαμβράκης (76’ Ροβίθης), Παπάζογλου