Πέμπτη 17 Απριλίου 2014

Εξάστερε μπορείς, μπορείς να προκριθείς!

Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη αναμέτρηση των Play Offs με αντίπαλο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφτασε κοντά στο break, όμως ηττήθηκε με 77-74, χάνοντας παράλληλα και μεγάλη ευκαιρία να βάλει -με το «καλημέρα»- βάσεις πρόκρισης.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες με σκορ 6-6. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και μπροστάρη τον Κάιλ Χάινς πήραν προβάδισμα 6 πόντων στο 6 (14-8), ενώ λίγο αργότερα ο Χάινς με καλάθι και φάουλ έκανε το 17-8. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν με τον Ματσιούλις (19-14), όμως ο Μίτσοβ είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο για το 21-14.

Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να χτίσουν διαφορά 13 πόντων, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση (31-18 με Κρστιτς στο 14′). Το «τριφύλλι» με Μαυροκεφαλίδη και Ράιτ προσπάθησε να μειώσει (36-26 στο 17′), όμως οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες έπαιρναν πόντους μόνο από βολές, με τον Παναθηναϊκό να ροκανίζει τη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο μέρος με σκορ 40-33.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη μπήκαν φουριόζοι και στο 23′ μείωσαν με τρίποντο του Γιόνας Ματσιούλις σε 44-40. Ο Χριάπα έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του προσωρινά (47-40), όμως ο Λιθουανός του Παναθηναϊκού ήταν ζεστός, μειώνοντας στο 24′ σε 47-45. Ο Χριάπα έδωσε, εκ νέου, λύσεις στην επίθεση της ΤΣΣΚΑ (51-45), όμως με Φώτση και Ράιτ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 55-53 στο 28′. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντα των Φριτζόν και Διαμαντίδη, που διαμόρφωσαν το 58-56.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να «ανοίξουν» τη διαφορά και στο 32′ ο Λάσμε με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 60-60, ενώ στο 34′ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 60-62. Ο Γκαμπονέζος ήταν αποτελεσματικός για την ομάδα του, τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο και αποτέλεσμα αυτού ήταν οι «πράσινοι» στο 37′ να πάρουν προβάδισμα 5 πόντων (62-67). Ο Σόνι Ουίμς, ωστόσο, δεν άφησε τους παίκτες του Αλβέρτη να χαρούν και με συνεχόμενες εύστοχες προσπάθειες ισοφάρισε σε 70-70 στο 38′. Ο Γκιστ με καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 70-72, όμως 30 δεύτερα πριν το φινάλε ο Χάινς ισοφάρισε σε 72-72. Το σκορ αυτό έμεινε μέχρι το φινάλε, καθώς Μπράμος και Τζάκσον αστόχησαν στα σουτ που επιχείρησαν.

Στην πεντάλεπτη παράταση ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλά με καλάθι του Ζακ Ράιτ (72-74), όμως στο 42′ η ΤΣΣΚΑ ανέκτησε τα ηνία με Χριάπα και Χάινς (75-74). Καλάθι δεν έμπαινε σε καμία από τις δύο πλευρές του γηπέδου, ενώ η ΤΣΣΚΑ έβρισκε πόντους μόνο από τον Σόνι Ουίμς (77-74). Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο καλάθι και αποτέλεσμα αυτού ήταν να ηττηθούν με 77-74, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να ξεκινήσουν με break την σειρά των Play Offs.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 40-33, 58-56, 72-72, 77-74 (παράταση).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Μίτσοβ 2, Φριντζόν 10(2), Τζάκσον 5(1), Πάργκο 1, Κρστιτς 5, Ουίμς 21(3), Ζοζούλιν, Βοροντσέβιτς, Σουκότσοφ, Καούν 1, Κριάπα 17(2), Χάινς 15

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 3, Μπατίστ, Φώτσης 6(2), Ούκιτς, Λάσμε 14, Μαυροκλεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 10(2), Γκιστ 9, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 14(2), Ράιτ 12