Πέμπτη 24 Απριλίου 2014

Μιλάνο μέσω… Μόσχας για τους κορυφαίους της Ευρώπης

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα μεγάλο ματς για 38' ,πήγε να αυτοκτονήσει τελικά αλλα πάλι καλά πήρε το ροζ φύλλο και έκανε το 2-2 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ και πάει Μόσχα. Ο Παναθηναϊκός έμεινε ζωντανός λοιπόν αλλα πάλι δεν άρεσε και ένα ματς που είχε τον έλεγχο στο τελος και ήταν δικό του με 63-54 στο 37' , το έκανε δώρο ουσιαστικά στους ρώσους που ήταν κάκιστοι πνιγμένοι στην ελληνική άμυνα. Εκεί όμως ο Διαμαντίδης που ήταν τραγικός σήμερα πήγε να κάνει τον ήρωα , ο Παναθηναϊκός επαιξε κάκιστη άμυνα πάνω στον Ουίμς που ξύπνησε και πήγαμε στην παράταση. Από εδώ και πέρα όλα γίνονται . Ο ΠΑΟ πάει για ένα ματς ολη τη χρονιά στην Μόσχα περιμένοντας κάτι καλύτερο από την άσφαιρη επιθεσή του. Και κρατώντας την εξαιρετική του απόδοση στους ψηλούς με τους Γκιστ-Λάσμε από παλιά και τον Μαυροκεφαλίδη και καλή διαχέιριση γενικά από τον Αλβέρτη που κακώς δεν έδωσε εντολή για χαμένη βολή (2η) στον Ούκιτς

ΤΟ ΦΙΛΜ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά με την κλασική του πεντάδα (Διαμαντίδης, Ούκιτς, Λάσμε, Φώτσης, Μασιούλις) και με 9π του τελευταίου και με καλές λύσεις στην ζώνη που ξεκίνησε ο Μεσίνα, πήρε και διαφορές με ένα 11-2(15-6). Και με την ΤΣΣΚΑ μπερδεμένη με τον Τζάκσον να μην απειλεί και σωστά τον άφηνε ελεύθερο ο Αλβέρτης και τον Μεσίνα να ξεχνά εκτός τον Κριάπα για ένα τετράλεπτο (μετά το 3' που τον πέρασε εκτός) . Και με δίδυμο ψηλών αλλαγμένο 100% με τους Καούν-Βορόνσεβιτς. Πάντως στην συνέχεια η ΤΣΣΚΑ με τις αλλαγές και αν και ο Ουίμς ήταν άστοχος και έμεινε στους 2π, βρήκε λύσεις με τον Μίτσοφ που σημάδευε τον αδύναμο στην ατομική άμυνα Διαμαντίδη και τον Φρίτζον. Και έβαζε την μπάλα κοντά στο καλάθι και ας έπαιξε μόλις 5 ' ο Κρίστιτς. Ο Παναθηναϊκός αν και είχε βελτιωμένους σαφώς Γκιστ και Λάσμε, δεν πήρε σκορ από Διαμαντίδη,Μπράμπς και Κάρι και γι αυτό το ματς τούμπαρε και γύρισε(25-25,30-29,32-38) τελικά πηγε σχεδόν στα ίσα στο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε άσχημα και μουδιασμένη με μηδέν ατομικές φάσεις στην περιφέρεια και χωρίς να εκμεταλλευεται την κακή απόδοση του Ουίμς. Παρόλα αυτά η ΤΣΣΚΑ πέρασε πάλι με 6π(37-43) αλλά 2τρ από Μασιούλις-Διαμαντίδη και γκολ φάουλ του Λάσμε έφεραν ισοπαλία. Mάλιστα ο Παναθηναϊκός με τρομερή άμυνα στην 4η περίοδο(δέχθηκε μόλις 10π) κράτησε και μια μικρή διαφορά (51-48) που θα μπορούσε να είναι και υψηλότερη πάντως αν είχε σκορ από την περιφέρεια. O Παναθηναϊκός με τον Μαυροκεφαλίδη να έχει 6π απέναντι στον Κρίστιτς, πέρασε για πρώτη φορά με καθαρό σκορ (59-51 στο 34')! Και με τον Διαμαντίδη εκτός παρκέ από την αρχή της 4ης περιόδου.Και με τον Μαυροκεφαλίδη να συνεχίζει τα δικά του και ένα ασύληπτο κάρφωμα του Γκιστ ο Παναθηναϊκός έκανε το 63-54 στο 37' και έδειξε εικόνα νικητή!Αλλά εκεί με την είσοδο του Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός έχασε άμυνες και έφαγε 2τρ από τον Ουίμς και ντέρμπι(63-60).Πολύ κακώς ο Διαμαντίδης που δεν βλεπόταν πήγε να γινει ήρωας και έχασε τρίποντο βιαστικό και για καλή του τύχη έκανε βήματα ο Χάινς στο λεπτό. Ο Μασιούλις αστόχησε , ο Ουίμς μείωσε 63-62 και έκανε άσχημη επίθεση με τον Μασιούλις αλλά ευτυχώς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ με τον Ούκιτς που έχασε την μια βολή(64-62). Και ο Μίτσοφ στα 3' από ταιμ άουτ έστειλε το ματς στον έξτρα χρόνο!

Εκεί μάχη. Ο Διαματίδης άστοχος, ο Λάσμε 68-67 και ο Τζάκσον 68-69(2β). Ο Μασιούλις έχασε το τρίποντο και ο Ουίμς 68-71. Ο Φώτσης από τα 8.5μ ισοφάρισε 71 όλα και ο Ουίμς από την γωνία αστόχησε. Ο Διαμαντίδης πήρε το φάουλ από τον Κριάπα στα 9'' καθώς βιαστηκε αλλά με τις 2β έκανε το 73-71 . Ο Παναθηναϊκός επαιξε άμυνα και γλίτωσε καθώς ο Ουίμς πήρε το φάουλ και αστόχησε στα 5'' . Εχασε την δεύτερη βολή(73-72) αλλά ο Διαμαντίδης έχασε την μπάλα μόνος του στο αμυντικό ριμπάουντς και ΤΣΣΚΑ στα 2''! Ο Ουίμς πάτησε γωνία γραμμή και τέλος!

Δεκάλεπτα: 21-16,37-38,51-48,64-64κ.α,73-72
Τριποντα: 7/29-9/19