Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2010

ΤΟΝ ΕΠΝΙΞΕ ΣΤΟ ΦΙΛΕ ΤΟΥ ΡΕΝΤΗ!!!

Τεράστια νίκη πέτυχε ο ΠΑΟ στο Ρέντη επί του Ολυμπιακού με 3-1 και αποσπάστηκε τρεις πόντους από τους «ερυθρόλευκους» και τον Ηρακλή. Να σημειωθεί ότι οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω με 1-0 σετ αλλά στη συνέχεια έκαναν τη μεγάλη ανατροπή.

Τα σετ: 25-18, 20-25, 20-25, 21-25. Κορυφαίοι των νικητών οι Αγκάμεζ, Ζαγκούμνι, Λάππας, Χριστοφιδέλης. Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Μίλκοβιτς με 25 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο ματς στο πρώτο σετ, πίεσαν στο σέρβις με τους Κουνάρι, Ανδρεάδη και ξέφυγαν πολύ γρήγορα στο σκορ με 15-9. Η υποδοχή του Παναθηναϊκού συνέχισε να είναι τραγική, και με τους Καλντέιρα - Μίλκοβιτς να κάνουν ό,τι θέλουν ο Ολυμπιακός επικράτησε με 25-18.

Στο δεύτερο σετ είχαμε τη μεγάλη ανατροπή. Οι «πράσινοι» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με τους Αγκάμεζ-Ζαγκούμνι αλλά και με τον Λάππα που πήρε τη θέση του μέτριου Σαμικά ξέφυγαν στο σκορ και κέρδισαν το σετ με 20-25 φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Πανομοιότυπη ήταν η εξέλιξη και στο τρίτο σετ, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται από το ξεκίνημα και τους Πειραιώτες να έχουν απλά κάποια ξεσπάσματα. Οι φιλοξενούμενοι με αυτοσυγκέντρωση, τακτική στο σέρβις, καλό μπλοκ και ρυθμό προηγήθηκαν με 15-21.

Με οδηγό τον εκπληκτικό πασαδόρο Ζαγκούμνι, οι Αγκάμεζ Λάππας και Πανταλέων τελείωσαν το σετ με 20-25 και έκαναν το 1-2

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά μέχρι εκεί. Μια διακοπή στο 10-12 από ρίψεις αντικειμένων στο τάραφλεξ βοήθησε τους γηπεδούχους, που έκαναν ένα μίνι σερί 3-0 και ισοφάρισαν σε 13-13.

Με τον ΠΑΟ να παίζει πρώτο χρόνο Πανταλέων, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 14-17. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε προσωρινά και με τον Καλντέιρα ισοφάρισαν σε 18-18 αλλά μέχρι εκεί. Με πρωταγωνιστή τον Πανταλέων που κέρδισε 4 πόντους ο ΠΑΟ έφτασε με άνεση στο 21-25 και στο τελικό 1-3.

Τα σετ: 25-18, 20-25, 20-25, 21-25

Ολυμπιακός (Κρίστιανσον): Κουνάρι 9 (6/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 64% υπ. - 36% άριστες), Τίσερ 4 (2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 6 (3/11 επ., 3 μπλοκ), Μίλκοβιτς 25 (23/50 επ., 1 άσο), Καλντέιρα 14 (13/22 επ., 52% υπ. - 20% άριστες) / Στεφάνου-λ 79% υπ. - 46% άριστες, Σουλτανόπουλος 1, Κουζούνης, Κυριαζής.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ, 86% υπ. - 57% άριστες), Ζαγκούμνι 2, Αγκάμεζ 22 (16/31 επ., 4 μπλοκ, 2 άσοι), Σαμικά 1 (1/7 επ., 43% υπ. - 14% άριστες), Σμαραγδής 12 (10/13 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου -λ 60% υπ. - 35% άριστες, Λάππας 8 (7/10 επ., 62% υπ. - 15% άριστες), Χατζηαντωνίου 1, Ψάρρας, Μηνούδης.

ΤΗΝ ΑΠΟΚΕΦΑΛΙΣΕ!!!

Ο Παναθηναϊκός έκανε εύκολο το απόγευμα του στο κλειστό του Ελληνικού και παίζοντας εξαιρετική άμυνα επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 85-47.Ο Παναθηναϊκός επιδίωξε να επιβάλλει από την αρχή τον δικό του ρυθμό, ωστόσο η ΑΕΚ προσπαθούσε να φανεί ανταγωνιστική και το πετύχαινε κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Από τα μέσσα της δεύτερης περιόδου οι πρωταθλητές κυριάρχησαν πάνω στο παρκέ περνώντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι και παράλληλα είχαν τον έλεγχο στα ριμπάουντ.

Η Ένωση έδειχνε ότι δεν μπορεί να ακολουθήσει με συνέπεια ο Παναθηναϊκός στο τέλος του πρώτου μέρους να πάρει προβάδισμα 13 πόντων (36-23). Στην επανάληψη οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συνέχισαν να πιέζουν κάτι που αποδιοργάνωσε ολκληρωτικά τους γηπεδούχους που πήγαιναν σε λανθασμένες επιλογές.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι "πράσινοι" στο 23' να προηγούνται με 19 πόντους διαφορά (44-25). Από κει και έπειτα τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ απλά για τον Παναθηναϊκό που συνέχιζε να παίζει με την ίδια συγκέντρωση κόντρα στην Ένωση η οποία πάλευε χωρίς αποτέλεσμα να κρατήσει χαμηλά τη διαφορά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία αφού η ΑΕΚ ήταν εγκλωβισμένη στην άμυνα του Παναθηναϊκού με συνέπεια να μην μπορεί να απειλήσει. Οι φιλοξενούμενοι αντίθετα, έκαναν ότι ήθελαν και από ένα σημείο και έπειτα ο Ομπράντοβιτς είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν παίζουν πολύ.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 23-36, 37-63, 47-85

ΑΕΚ (Πεδουλάκης): Μαρίνος, Γκριν 2 (4λ.), Νικολαΐδης 10 (2), Μελς 1, Μακ 10, Παπαντωνίου 5 (1), Σταμάτης, Αντωνάκης, Καλλινικίδης 9, Τουντζιαράκης 3, Φράνσις 7.

Παναθηναϊκός(Ομπράντοβιτς): Σερμαντίνι 10, Τέπιτς 11, Βεργίνης 2, Περπέρογλου 9, Μπατίστ 13, Φώτσης 2, Γιασικεβίτσιους 7 (1), Νίκολας, Τσαρτσαρής 13 (1), Διαμαντίδης 5 (1), Πέκοβιτς 10, Καλάθης 3 (1).

ΜΕ ΦΩΤΟΒΟΛΙΔΑ ΤΟΥ ΤΥΠΑΡΑ ΣΤΟΥΣ +7 ΟΥΡΑΝΟΥΣ!!!

Το τελευταίο εύκολο παιχνίδι του Παναθηναϊκού, πριν τους αγώνες με Αρη (εκτός), ΑΕΚ (εντός), Λάρισα (εκτός), Καβάλα (εντός) και ΠΑΟΚ (εκτός), αποδείχθηκε και πρακτικά τυπική διαδικασία. Οι «πράσινοι» νίκησαν 2-0 τον Πανθρακικό στο ΟΑΚΑ, για την 18η αγωνιστική και βρέθηκαν στο +7 από τον Ολυμπιακό, ο οποίος άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στην Καβάλα.
Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε τις απουσίες των τιμωρημένων Σισέ, Κατσουράνη και Λέτο, αλλά και του Σιμάο, δεν έφτασε σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, αλλά είχε την ουσία και «καθάρισε» το ματς στο πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ των Καραγκούνη (26’) και Σαλπιγγίδη (40’) και έκανε συντήρηση δυνάμεων στη συνέχεια. Οσο για τους Θρακιώτες, στο ντεμπούτο του Παύλου Δερμιτζάκη, έδειξαν φιλότιμοι, αλλά ανήμποροι να συνεχίσουν το καλό πρώτο 20λεπτο τους.

Ο έχων γενέθλια Νίκος Νιόπλιας (γεννημένος στις 17/1/1965) παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Πετρόπουλο στην κορυφή και τους Σαλπιγγίδη και Χριστοδουλόπουλο στα άκρα, στο 4-3-3. Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης και Νίνης ήταν στο κέντρο, με τους Βύντρα, Σπυρόπουλο, Καντέ και Σαριέγκι στην άμυνα, μπροστά από τον Τζόρβα.

Από την άλλη πλευρά, στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Πανθρακικού, ο Παύλος Δερμιτζάκης επέλεξε σύστημα 4-5-1, με τον Μπέλεκ στην κορυφή, τον Καζάκη πίσω του, τους Φαγιάρδο και Ρομπέρ στα άκρα, με τον Αργυρίου και τον Λόπες στον κεντρικό άξονα. Οσο για την άμυνα, Κανωτίδης, Κλεμάν, Τζόκιτς και Κασάρ ήταν η τετράδα, με τον Ρόκα στην εστία.

Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ των Καραγκούνη (26’) και Σαλπιγγίδη (40’), αλλά δεν είχε καλή απόδοση. Τα προβλήματα στην κυκλοφορία και στο ρυθμό ήταν εμφανή, όπως και η αδυναμία στη δημιουργία ευκαιριών (εξαίρεση το τετ-α-τετ του Πετρόπουλου στο 13’). Μάλιστα, η μεγάλη ευκαιρία του Πανθρακικού με το δοκάρι του Μπέλεκ στο 20’ έφερε τις πρώτες αποδοκιμασίες. Το εντυπωσιακό γκολ του Καραγκούνη στο 26’ λειτούργησε «πυροσβεστικά» και έδιωξε την πίεση από τους «πράσινους», οι οποίοι ωστόσο δεν βελτιώθηκαν ιδιαίτερα. Απείλησαν στο 33’ με τον «Κάρα» και έφτασαν στο 2-0 με τον Σαλπιγγίδη στο 40’, απέναντι στους φιλοξενούμενους που ουδέποτε απείλησαν.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε κίνητρο για? πολλά-πολλά και έριξε το ρυθμό του, ενώ οι Θρακιώτες, αν και φιλότιμοι, δεν μπορούσαν να προβάλλουν αξιόλογη αντίσταση. Ιδίως στο πρώτο 20λεπτο ο ρυθμός είχε πέσει και με εξαίρεση την καλή στιγμή του Αργυρίου (51’) και μια κεφαλιά του Ζιλμπέρτο (53’), ουδείς θα θυμάται τι είδε από το παιχνίδι.

Μετά την είσοδο του Κλέιτον αντί του Πετρόπουλου στο 62’ και τη μεταφορά του Σαλπιγγίδη στην κορυφή της επίθεσης (δεξιά ο Νίνης), ο Παναθηναϊκός απέκτησε μια κάποια ζωντάνια και είχε δύο καλές ευκαιρίες με τον Σάλπι (73’, 74’). Οι οπαδοί των «πράσινων» είχαν πανηγυρίσει ενδιάμεσα, όχι κάποιο γκολ, αλλά τη νίκη της ομάδας βόλεϊ επί του Ολυμπιακού στο ντέρμπι της Α1 ανδρών στο Ρέντη (ο τελευταίος πόντος ήρθε περίπου στο 66’ και έφερε ντελίριο ενθουσιασμού). Το «τριφύλλι» διατήρησε την υπεροχή, πίεσε, αλλά τρίτο γκολ δεν έβαλε, ενώ η μόνη ανησυχία ήταν ο τραυματισμός του Νίνη στο 79’ (στη θέση του ο Μαρίνος).

ΣΚΟΡΕΡΣ: 26' Καραγκούνης, 40' Σαλπιγγίδης