Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2010

ΤΟΝ ΕΠΝΙΞΕ ΣΤΟ ΦΙΛΕ ΤΟΥ ΡΕΝΤΗ!!!

Τεράστια νίκη πέτυχε ο ΠΑΟ στο Ρέντη επί του Ολυμπιακού με 3-1 και αποσπάστηκε τρεις πόντους από τους «ερυθρόλευκους» και τον Ηρακλή. Να σημειωθεί ότι οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω με 1-0 σετ αλλά στη συνέχεια έκαναν τη μεγάλη ανατροπή.

Τα σετ: 25-18, 20-25, 20-25, 21-25. Κορυφαίοι των νικητών οι Αγκάμεζ, Ζαγκούμνι, Λάππας, Χριστοφιδέλης. Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Μίλκοβιτς με 25 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο ματς στο πρώτο σετ, πίεσαν στο σέρβις με τους Κουνάρι, Ανδρεάδη και ξέφυγαν πολύ γρήγορα στο σκορ με 15-9. Η υποδοχή του Παναθηναϊκού συνέχισε να είναι τραγική, και με τους Καλντέιρα - Μίλκοβιτς να κάνουν ό,τι θέλουν ο Ολυμπιακός επικράτησε με 25-18.

Στο δεύτερο σετ είχαμε τη μεγάλη ανατροπή. Οι «πράσινοι» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με τους Αγκάμεζ-Ζαγκούμνι αλλά και με τον Λάππα που πήρε τη θέση του μέτριου Σαμικά ξέφυγαν στο σκορ και κέρδισαν το σετ με 20-25 φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Πανομοιότυπη ήταν η εξέλιξη και στο τρίτο σετ, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται από το ξεκίνημα και τους Πειραιώτες να έχουν απλά κάποια ξεσπάσματα. Οι φιλοξενούμενοι με αυτοσυγκέντρωση, τακτική στο σέρβις, καλό μπλοκ και ρυθμό προηγήθηκαν με 15-21.

Με οδηγό τον εκπληκτικό πασαδόρο Ζαγκούμνι, οι Αγκάμεζ Λάππας και Πανταλέων τελείωσαν το σετ με 20-25 και έκαναν το 1-2

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά μέχρι εκεί. Μια διακοπή στο 10-12 από ρίψεις αντικειμένων στο τάραφλεξ βοήθησε τους γηπεδούχους, που έκαναν ένα μίνι σερί 3-0 και ισοφάρισαν σε 13-13.

Με τον ΠΑΟ να παίζει πρώτο χρόνο Πανταλέων, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 14-17. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε προσωρινά και με τον Καλντέιρα ισοφάρισαν σε 18-18 αλλά μέχρι εκεί. Με πρωταγωνιστή τον Πανταλέων που κέρδισε 4 πόντους ο ΠΑΟ έφτασε με άνεση στο 21-25 και στο τελικό 1-3.

Τα σετ: 25-18, 20-25, 20-25, 21-25

Ολυμπιακός (Κρίστιανσον): Κουνάρι 9 (6/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 64% υπ. - 36% άριστες), Τίσερ 4 (2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 6 (3/11 επ., 3 μπλοκ), Μίλκοβιτς 25 (23/50 επ., 1 άσο), Καλντέιρα 14 (13/22 επ., 52% υπ. - 20% άριστες) / Στεφάνου-λ 79% υπ. - 46% άριστες, Σουλτανόπουλος 1, Κουζούνης, Κυριαζής.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ, 86% υπ. - 57% άριστες), Ζαγκούμνι 2, Αγκάμεζ 22 (16/31 επ., 4 μπλοκ, 2 άσοι), Σαμικά 1 (1/7 επ., 43% υπ. - 14% άριστες), Σμαραγδής 12 (10/13 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου -λ 60% υπ. - 35% άριστες, Λάππας 8 (7/10 επ., 62% υπ. - 15% άριστες), Χατζηαντωνίου 1, Ψάρρας, Μηνούδης.