Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2012

Γυναικείο Μπάσκετ:Οι Αμαζόνες της Σαμαντούρα ξεπουπούλιασαν τις δικέφαλες!

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε και επί του ΠΑΟΚ με 70-64, παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τον κόσμο να δημιουργεί για μία ακόμα φορά απίστευτη ατμόσφαιρα.
Η Γιασεμή Σαμαντούρα άρχισε τον αγώνα με τις Μαγκλάρα, Καλέντζου, Σλούκα, Δίελα και Ντέλβα. Οι δύο πρώτες ήταν εκείνες οι οποίες τράβηξαν και στο σκοράρισμα και δημιουργικά τον Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ όμως χάρη στις Γιαννοπούλου και Αυτζή να μένει κοντά στο σκορ. Το Τριφύλλι προηγήθηκε με τέσσερις (17-13), όμως οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τη λήξη του δεκαλέπτου (17-17).
Το Τριφύλλι μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Καλέντζου και Μαγκλάρα άρχισαν να "ταΐζουν" περισσότερο την Ντέλβα με την Αμερικανίδα να δίνει πόντους και έτσι οι πράσινες άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά.
Με καλάθι της Ντέλβα η διαφορά έφτασε στους 13 (38-25), αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε και πάλι τρόπο να αντιδράσει. Οι φιλοξενούμενες μάζεψαν τη διαφορά και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 38-32.

Ανάλογη ήταν η εικόνα για το υπόλοιπο του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και μπορούσε να αποκτά σταθερά το προβάδισμα με διψήφιες διαφορές, όμως ο ΠΑΟΚ με κάποια ξεσπάσματα στην απόδοσή του κατάφερνε και μείωνε.

Η νίκη του Τριφυλλιού ήρθε πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ αφού ουσιαστικά οι φιλοξενούμενες κατέβασαν τη διαφορά στο τέλος. Για έναν ακόμα αγώνα οι Ντέλβα, Καλέντζου και Μαγκλάρα ήταν αυτές που ξεχώρισαν, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια από τη Δίελα.
Τέλος ειδική μνεία πρέπει να γίνει για μία ακόμα φορά στον κόσμο ο οποίος δημιούργησε εξαιρετική ατμόσφαιρα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η Καλέντζου κλέβει από τη Σπανίδου
Η Δίελα κάνει το ντράιβ αλλά η μπάλα στριφογυρίζει στο καλάθι και τελικά βγαίνει

Η Βασιλειάδου στη θέση της Αυτζή
Η Μαγκλάρα τρυπάει την άμυνα του ΠΑΟΚ και βάζει το καλάθι με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται και για φάουλ 22-23
Η μπάλα περνάει μέσα στη ρακέτα στη Ντέλβα η οποία βάζει το καλάθι και κερδίζει κι άλλο φάουλ από τη Νεσρος 25-23
Τρίποντο από τη Βλάνη στην επόμενη φάση 28-23
Κλέβει ο ΠΑΟ και η Καλέντζου ολοκληρώνει τον αιφνιδιασμό 30-23 και τάιμ άουτ ζητά ο Μελετιάδης 4:30 πριν τη λήξη του 2ου δεκαλέπτου
Κλέβει η Βλάνη και η Ντέλβα στην εξέλιξη της φάσης κάνει το 32-23
Κι άλλο καλάθι από τη Ντέλβα που εκμεταλλεύεται ότι η αντίπαλος της η Ντεσρος είναι φορτωμένη με φάουλ 34-23 πάνω από τους 10 η διαφορά
Τάιμ άουτ ακόμη 14''
Κι άλλο κλέψιμο από τον ΠΑΟΚ, η Σταμπολάμπρου κάνει το 38-32 και το ημίχρονο λήγει

Πρώτη σκόρερ για τον ΠΑΟ η Ντέλβα με 14 πόντους, ακολουθεί η Καλέντζου με 8 και 4 ασίστ ενώ από τον ΠΑΟΚ 9 έχει η Αυτζή και 8 η Desroches

Ασταμάτητη η Ντέλβα 46-34
Η Ντέλβα κλέβει ψηλά από τη Ντεσρος και τελειώνει μόνη της τον αιφνιδιασμό 48-34
Μειώνει η Αυτζή με σουτ 48-36
Εξαιρετική η Ντέλβα, κλέβει και πάλι, βάζει το καλάθι και κερδίζει και το φάουλ 51-36
Η Σιαμαντούρα αποσύρει στον πάγκο τη Ντέλβα για να ξεκουραστεί και περνάει στη θέση της τη Θεολόγου

Ωραία προσπάθεια από τη Σταυρίδου 56-50
Παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ η Δίελα από άστοχο σουτ της Ντέλβα και κάνει το 58-50
Η Καλέντζου με βολές κάνει το 68-59 ακόμη 1:47 και τάιμ άουτ
68-62 με τρίποντο από τη Σταμπλάμπρου και άλλο τάιμ άουτ 37,6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού
Με βολές η Μαγκλάρα κάνει το 70-62
Η Αυτζή ευστοχεί σε βολές 70-64 και τάιμ άουτ 12'' πριν τη λήξη
Το παιχνίδι λήγει 70-64 ο Παναθηναϊκός παίρνει τη νίκη

Τούρτες μετά τη λήξη για τη Σταύρια Κόνιαλη που έχει γενέθλια σήμερα αλλά και για την Αντωνία Λεντζάκη που είχε γενέθλια προχθες