Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2012

Βόλεϊ Γυναικών:Πράσινες Αμαζόνες Ροπάλιασαν τον Ηρακλή

Σπουδαία βαθμολογική αλλά και ψυχολογική νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός στο κλειστό της Κυψέλης απέναντι στον Ηρακλή με 3-1 (26-24, 25-18, 22-25, 25-19), στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

Σπουδαία νίκη επί του Ηρακλή πήρε ο Παναθηναϊκός στην Κυψέλη και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα για το μεγάλο στόχο της σεζόν που είναι η παραμονή. Η ομάδα του Γιώργου Ρούσση είχε πολύ καλό ρυθμό σε σερβίς και μπλοκ και πήρε δίκαια τη νίκη δίνοντας την ευκαιρία στους οπαδούς του τριφυλλιού να πανηγυρίσουν το πολύτιμο τρίποντο. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε μεγάλη ανατροπή στο 1ο σετ όπου βρέθηκε να χάνει με 18-12 και 22-17 αλλά χάρη στο καλό σερβίς του κατάφερε να το γυρίσει και να πάρει τη νίκη. Ο Ηρακλής ήταν μπροστά με 2-3 πόντους και στο 2ο σετ αλλά μετά τον 18ο πόντο και πάλι ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή και έκανε το 2-0 σετ που του έδωσε και ψυχολογικό προβάδισμα.

Στο 3ο σετ πέρασε διαγώνια η Λεωνιδάκη και γύρισε ακραία η Λαδένη, ενώ στον Παναθηναϊκό αγωνίστηκε λίμπερο η Μάρκου και όχι η Μυλωνά που ακόμα δεν είναι έτοιμη αγωνιστικά.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού έγινε στο 4ο σετ που με όπλο το μπλοκ που συνολικά του απέφερε 18 πόντους πήρε τη «καθαρή» νίκη με 3-1.

Διαιτητές: Κομπούρας – Κολτσίδας

Τα σετ: 3-1 (26-24, 25-18, 22-25, 25-19)

ΠΑΟ (Γιώργος Ρούσσης): Βασιλαντωνάκη 21π. (17/36, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουνταρά 8 (6 άσσοι, 1/5, 1 μπλοκ), Ιχτιάρη 5 (1 άσσο, 0/3, 4 μπλοκ), Καβαδία 13 (4/7, 1 άσσο, 8 μπλοκ), Μαλουσάρη 7 (6/20, 1 μπλοκ, 70% υπ.), Νούσια 17 (13/31, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ.) / Μάρκου (λ. - 61% υπ.), Σωτηρίου 2 (1/4, 1 μπλοκ), Λιάγκη 1 (1 άσσος).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Kαλπάκης Παναγιώτης): Κωνσταντινίδου 4 (1/4, 1 άσσο, 2 μπλοκ), Λαδένη 12 (11/14, 1 άσσο, 59% υπ.), Κωνσταντινίδου 5 (2 άσσοι, 2/9, 1 μπλοκ), Κελεσίδου 5 (4/12, 1 άσσο, 22% υπ.), Στράντζαλη (11/29, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ.), Κυριακίδου 9 (8/14, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ. - 65% υπ.), Λεωνιδάκη 5 (4/9, 1 άσσο).

«Καλή νίκη σε δύσκολη στιγμή»

«Είναι μία καλή νίκη σε δύσκολη στιγμή. Μέχρι εκεί. Βελτιώσαμε σερβίς και μπλοκ - άμυνα και φάνηκε και στο σκορ. Μου άρεσε που γυρίσαμε τα δύο πρώτα σετ που βρεθήκαμε πολύ πίσω στο σκορ. Με αυτή τη νίκη κλείσαμε ένα βαθμολογικό κενό αλλά ακόμα έχουμε πολύ και δύσκολο δρόμο μπροστά μας», είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιώργος Ρούσσης.

«Κακή μέρα»

«Τα κορίτσια έπαιξαν όσο μπορούσαν. Ο Παναθηναϊκός ρισκάρισε στο σερβίς και μας χάλασε την υποδοχή. Δεν βρεθήκαμε σε καλή μέρα. Το μυαλό μας είναι πλέον για τον αγώνα με το Μαρκόπουλο», δήλωσε ο νέος τεχνικός του Ηρακλή Παναγιώτης Καλπάκης που έκανε ντεμπούτο μετά την αποχώρηση του Κώστα Παπαδόπουλου.