Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012

Banks και κάτω την Ολύμπια!

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη που ήθελε έχοντας τον πρώτο λόγο στο συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης με την Ολίμπια Λουμπλιάνα ως το τελικό 80-72 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της  Euroleague και βρίσκεται στο Top16 της διοργάνωσης.
Τα πρώτα… αναγνωριστικά λεπτά ήταν αυτά στη διάρκεια των οποίων οι δύο ομάδες πραγματικά συμβάδισαν στη διάρκεια της αναμέτρησης και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός άρχισε να ξεκαθαρίζει το… τοπίο από τα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, στο τέλος της οποίας βρέθηκε να προηγείται 17-11. Η επιστροφή στο παρκέ για το δεύτερο δεκάλεπτο του έδωσε έναν αέρα δέκα πόντων (21-11, 11’36’’). Ο αγώνας είχε δρόμο ακόμη, αν και η ανωτερότητα του τριφυλλιού ήταν εμφανής. Οι «πράσινοι» ανέβασαν τη διαφορά στους 15 πόντους, ευστοχώντας και σε σουτ τριών πόντων (29-14, 15’05’’), αλλά στο σημείο αυτό ο ρυθμός έπεσε και  κάποια συνεχόμενα λάθη έδωσαν το δικαίωμα στην Ολίμπια Λουμπλιάνα να πλησιάσει και να μειώσει στους πέντε πόντους (31-26, 18’40’’). Οι Σλοβένοι συνέχισαν και μάλιστα με μια περίεργη φάση είδαν τη διαφορά να πέφτει στους δύο πόντους στο ημίχρονο: Είχαν μειώσει 35-31, Ο Μπανκς –και όχι μόνο- πίστεψαν ότι το 20λεπτο είχε συμπληρωθεί, αλλά τελικά οι διαιτητές έκριναν ότι είχε μείνει ένα δέκατο του δευτερολέπτου. Οι ομάδες που είχαν ήδη πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια, επέστρεψαν, η Ολίμπια Λουμπλιάνα εκμεταλλεύτηκε αυτό το ελάχιστο χρονικό διάστημα και το ημίχρονο έκλεισε 35-33.
Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με την επιστροφή στον αγώνα (35-35, 20’20’’), αλλά η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση. Τρίποντα του Ματσιούλις, του Μπανκς, του Μπράμος, με τον Μπανκς να ευστοχεί και πάλι οδήγησε στο +9 (46-39, 23’15’’). Οι «πράσινοι» αυτή τη φορά συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, περιόρισαν και πάλι τα λάθη, είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ και το αποτέλεσμα ήταν να φτάσουν στο +17 (60-43, 27’32’’). Λιγότερο από τέσσερα λεπτά για τη λήξη ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +13 (72-59, 36’20’’), λιγότερο από τρία λεπτά για τη λήξη στο +12 (74-62, 37’41’’), η Ολίμπια έπαιξε το τελευταίο της χαρτί. Πήγε στη ρουλέτα των βολών, μείωσε στους τέσσερις πόντους (74-70, 38’34’’). Στο διάστημα που απέμεινε το τριφύλλι είχε 2/6 βολές, αλλά από την άλλη οι Σλοβένοι υπέπεσαν σε λάθη, με τη νίκη τελικά να μένει στα χέρια του Παναθηναϊκού με το 80-72. Μια νίκη που εξασφάλισε στον Παναθηναϊκό την πρόκριση στο Top16 της Ευρωλίγκας.
Διαιτητές: Σαχίν (Τουρκία)-Πατέρνικο (Ιταλία)-Μαντίλα (Φινλανδία)
Δεκάλεπτα: 17-11, 35-33, 62-49, 80-72
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 11, Πάνκο 8 (6ρ), Ματσιούλις 10 (7ρ), Ούκιτς 14, Λάσμε 13 (8ρ, 4κ), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 6 (8 α), Κίτσεν, Μπανκς 14 (5 α), Σκορδίλης
Ολίμπια Λ. (Φιλιπόφσκι): Γουότερς 2, Πρέπελιτς 11, Μπλάζιτς 19, Ράνικο 5, Σαλίν 5, Μούριτς 14, Μπέινς 7, Μπούμπνιτς, Μότσνικ 5, Όμιτς 4
Απολαύστε στο παρακάτω βίντεο τα καλύτερα στιγμιότυπα της ομάδας μας στο ματς:

Ανεβαίνει ο Τσαρτσαρής
Ο Κώστας Τσαρτσαρής βίωσε έναν ακόμη ιστορικό αγώνα σε ατομικό επίπεδο. Με τη συμμετοχή του στην αποψινή αναμέτρηση έφτασε τις 218 στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα. Ο αριθμό αυτός τον φέρνει στην 3η θέση στην ιστορία της διοργάνωσης, όπου συγκατοικεί με τον Γιάκα Λάκοβιτς. Στην πρώτη θέση βρίσκεται ο Θοδωρής Παπαλουκάς (235)  και στη δεύτερη ο Τζιανλούκα Μπαζίλε (220). Μία θέση κάτω από τον Τσαρτσαρή βρίσκεται ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο (215).