Τρίτη 27 Νοεμβρίου 2012

Προπόνηση ενόψει Ολύμπια!

Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Πανελευσινιακό και πήρε τη νίκη με 95-68 στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ.
Από τα πρώτα λεπτά ο Παναθηναϊκός δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Πανελευσινιακό. Ένα 5-0 (1’20’’) διά χειρός Τσαρτσαρή και ένα 10-2 (3’12’’) έδωσαν τον τόνο της αναμέτρησης με το τεχνικό επιτελείο των «πράσινων» να αρχίζει σχετικά γρήγορα και τις αλλαγές, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε κάποιους και χρόνο ξεκούρασης σε κάποιους άλλους από τους παίκτες. Η πρώτη περίοδος της αναμέτρησης έκλεισε 22-14, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν κυρίως με σουτ τριών πόντων και κατάφεραν να μειώσουν στους πέντε πόντους (24-19 στο 10’52’’, 26-21 στο 11’20’’), πριν οι «πράσινοι» επιστρέψουν μέσα από την καλή άμυνα και τις σωστές επιλογές στην επίθεση για να φτάσουν ως το +12 (35-23, 13’33’’) και αργότερα στο +13 (38-25 στο 14’40’’ και 40-27 στο 16’) με τις δύο ομάδες να έχουν η μία από την άλλη απόσταση έξι πόντων (42-36) στο ημίχρονο.
Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Πανελευσινιακό στο δεύτερο μισό του αγώνα. Η διαφορά άρχισε να αυξάνει. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Μάικ Μπράμος οδήγησαν στο +21 (67-46, 27’53’’), τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τον Κώστα Τσαρτσαρή στο +24 (71-47, 30’). Ένα επιμέρους 29-11 ήταν αυτό που σφράγισε την τρίτη περίοδο.
Η διαφορά «σκαρφάλωσε» ως τους 30 πόντους με τρίποντο του Ούκιτς (81-51, 32’20’’), έμεινε στους 30 (83-53, 34’) και ο αγώνας είχε ουσιαστικά λήξει. Το τελικό 95-68 ήρθε διά χειρός Βασίλη Χαραλαμπόπουλου, ο οποίος επίσης πήρε χρόνο συμμετοχής από τον Αργύρη Πεδουλάκη στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης.
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βαρδάλος, Αναστόπουλος
Δεκάλεπτα: 22-14, 42-36, 71-47, 95-68
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 14 (4/5τρ), Πάνκο 6, Ματσιούλις 8, Άρμστρονγκ 11, Ούκιτς 3 (7 α), Λάσμε 14 (7ρ), Τσαρτσαρής 15, Διαμαντίδης 8 (7 α), Κίτσεν 11, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Χαραλαμπόπουλος 5
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 1, Νίκου 6, Παπανικολόπουλος 14, Παπανικολάου 4, Δημάκος, Μαγκουνής 2, Λιακόπουλος 13, Δεληγιάννης 9, Καμπ 7, Τσιάκος 6, Μαντζιώρης 2, Αβραμίδης 4
*Στη διάρκεια της αναμέτρησης υπέστη διάστρεμμα ο Άντι Πάνκο. Η κατάστασή του θα εκτιμηθεί αύριο.
*Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη (κάκωση στο πέλμα) και τον Γάιο Σκορδίλη (γαστρεντερικό πρόβλημα). Στη 12άδα ήταν ο Χίλτον Άρμστρονγκ, ενώ αντίθετα εκτός σύνθεσης ήταν ο Μάρκους Μπανκς.