Τρίτη 5 Νοεμβρίου 2013

Εξάστερος: Σήμερα κόντρα στον ΚΑΟ Δράμας

Ο ΚΑΟΔ είναι ο επόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού για την 4η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ, σε έναν αγώνα που θα πραγματοποιηθεί σήμερα (5/11) στις 16.00 στο ΟΑΚΑ. Οι "πράσινοι" ολοκλήρωσαν την χθεσινή προπόνηση με μοναδική απουσία αυτή του Γιώργου Διαμαντάκου.

Ο συνεργάτης του Αργύρη Πεδουλάκη, Σωτήρης Μανωλόπουλος, στις δηλώσεις του ανέλυσε τον αντίπαλο τους: "Ο ΚΑΟΔ είναι μια ομάδα, η οποία προσπαθεί να τρέξει στην επίθεση. Έχει γρήγορα, αθλητικά γκαρντ και προσπαθεί να πάει στο εύκολο καλάθι. Στις σετ επιθέσεις έχει έμπειρα παιδιά να τη βοηθήσουν και προσπαθεί είτε με πικ εντ ρολ, είτε με παιχνίδι στο λόου ποστ να βρει τις αδυναμίες του αντιπάλου. Εμείς αναλύοντας το παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα, θα προσπαθήσουμε να δούμε τα λάθη μας, να τα διορθώσουμε στις λίγες προπονήσεις που έχουμε στη διάθεσή μας και να μην τα επαναλάβουμε, αρχής γενομένης από τον αγώνα με τον ΚΑΟΔ".

Ο Τζέιμς Γκιστ με τη σειρά του τόνισε ότι θα πρέπει να συγκεντρωθούν σε αυτόν τον αγώνα: "Επιστρέφουμε για έναν αγώνα στο ΟΑΚΑ, ανάμεσα από δύο αγώνες μακριά από το γήπεδό μας για την Ευρωλίγκα. Θα πρέπει να εστιάσουμε στο παιχνίδι αυτό. Όχι τι έγινε στο προηγούμενο, ή το τι θα γίνει στο επόμενο. Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως στόχος μας είναι να βελτιωνόμαστε σε κάθε αγώνα, να γινόμαστε καλύτεροι, ώστε να μπορέσουμε να πετύχουμε τους στόχους μας. Ξέρουμε ότι θεωρητικά είμαστε καλύτεροι από τον ΚΑΟΔ, αλλά θα πρέπει να αποδείξουμε στο γήπεδο και να σεβαστούμε τον αντίπαλό μας, ο οποίος έχει ήδη δύο νίκες στο πρωτάθλημα".

Ο προπονητής των φιλοξενούμενων, Νέναντ Μάρκοβιτς στάθηκε στην ανταγωνιστικότητα που θα πρέπει να επιδείξει η ομάδα του: «Είναι σίγουρα ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς, ξέρουμε ποιοι είμαστε και ποια ομάδα θα αντιμετωπίσουμε. Θα προσπαθήσουμε να παίξουμε το παιχνίδι μας όσο καλύτερα γίνεται και να είμαστε ανταγωνιστικοί.Έχουμε κάποια προβλήματα τραυματισμών  αλλά σίγουρα θα είναι μια καλή εμπειρία για τους παίκτες μας-ειδικά τους ξένους- ο αγώνας απέναντι σε μιααπό τις κορυφαίες ομάδες στην Ευρώπη».

Ο Αλέξης Σπυριδωνίδης μίλησε εκ μέρους των παικτών και αναφέρθηκε στην ευκαιρία που τους δίνετε να βρεθούν αντιμέτωποι με μία τόσο έμπειρη ομάδα: «Έχουμε μπροστά μας ένα πολύ δύσκολο αγώνα αλλά και μια ευκαιρία για σημαντικές εμπειρίες καθώς η πλειοψηφία των παικτών είμαστε μικροί σε ηλικία. Θα προσπαθήσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί, δίνοντας τον καλύτερο μας εαυτό για να κερδίσουμε το σεβασμό των αντιπάλων μας».

Η προϊστορία
Παναθηναϊκός και ΚΑΟΔ έχουν αναμετρηθεί έξι φορές στο παρελθόν και οι "πράσινοι" δεν έχουν γνωρίσει ποτέ την ήττα.
2001-02           Παναθηναϊκός-ΚΑΟΔ  97-80, 82-78
2011-12           Παναθηναϊκός-ΚΑΟΔ  101-72, 95-74
2012-13           Παναθηναϊκός-ΚΑΟΔ  87-70, 63-60

Αριθμοί
Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης θα φτάσει τις 200 παρουσίες στην Basket League ΟΠΑΠ με την αυριανή αναμέτρηση απέναντι στον ΚΑΟΔ.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης απασχολεί και πάλι το κεφάλαιο "αριθμοί". Απέχει 5 ασίστ από τις 1700, χρειάζεται 5 πόντους για να φτάσει τους 3.800 όντας στην όγδοη θέση της λίστας των σκόρερ και απέχει 6 ριμπάουντ για τα 1723 και την 4η θέση στους κορυφαίους της Basket League ΟΠΑΠ.

Μία τάπα χρειάζεται ο Αντώνης Φώτσης για να φτάσει τα 143 και τον Ντίνο Ράτζα στη λίστα των κορυφαίων της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Νίκος Παππάς κυνηγάει το δικό του "ρεκόρ", καθώς χρειάζεται 5 ασίστ για να φτάσει τις 200 στην καριέρα του.

Βόλεϊ Ανδρών: Έχουμε ξεχάσει τι σημαίνει Νίκη.........

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα VolleyleagueΟΠΑΠ κατέκτησε ο παοκ και μάλιστα στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό που έγινε στην ουδέτερη έδρα του Αιγινίου (το PAOKSportsArena δεν έχει άδεια λειτουργίας).

Αντίθετα ο Παναθηναϊκός γνώρισε την τέταρτη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες και έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς βαθμό. Ωστόσο, οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι σε πολλούς τομείς σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις τους, γύρισαν το 3ο σετ και προηγήθηκαν στο 4ο σετ.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι Νικηφορίδης, Μίλκοφ και Ντάμπουβιτς. Ο πρώτος μπήκε αλλαγή και με τα σερβίς του αλλά και τα μπλοκ του πήρε καθοριστικούς πόντους ειδικά στο 4ο σετ, ο δεύτερος ήταν αποτελεσματικός σε υποδοχή και επίθεση και ο Μαυροβούνιος πασαδόρος ήταν εξαιρετικός.

Σε έναν αγώνα που δεν έχριζε δάφνες ποιότητας η ομάδα του Στέλιου Καζάζη έπαιξε όσο χρειάζονταν για να πάρει το τρίποντο, παρουσιάζοντας πολλές μεταπτώσεις στην απόδοση της. Ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλο όπλο το μπλοκ που του έδωσε 19 πόντους, έναντι 4 του Παναθηναϊκού.

Πιο δύσκολα κύλησε το δεύτερο σετ με τους πράσινους να εκμεταλλεύονται τα λάθη των παικτών του παοκ και να μειώνουν σε 21-20. Πιο αποτελεσματικοί στα κρίσιμα σημεία οι ασπρόμαυροι, και με τον Νικηφορίδη να αντικαθιστά επάξια τον Ποτότσνικ, πήραν το σετ 25-23.

Και αφού το πάθημα δεν έγινε μάθημα στο προηγούμενο σετ ο Παναθηναϊκός με πρώτο σκόρερ τον Μπέλλο και ρίσκο από τη γραμμή του σερβίς αλλά κυρίως εκμεταλλευόμενος τα λάθη του ΠΑΟΚ μείωσε σε 2-1 (27-25).

Εξίσου δύσκολα κύλησε και το τέταρτο σετ για τον παοκ να έχει από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα και τον Παναθηναϊκό να μην τον αφήνει να ξεφύγει μέχρι και το 21-18. Κάπου εκεί οι παίκτες του Δικεφάλου καθάρισαν το σετ 25-20 και μαζί και το ματς.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Δανιηλίδου

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-2, 16-7, 21-17, 25-23
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-23
3ο σετ: 8-4, 16-15, 21-19, 25-27
4ο σετ: 7-8, 15-16, 21-18, 25-20

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από: 57 επιθέσεις, 4 άσσοι, 19 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 53 επιθέσεις, 3 άσσοι, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Tα σετ: 3-1 (25-23, 25-23, 25-27, 25-20)
Αναλυτικά Στατιστικά δείτε εδω

ΠΑΟΚ (Καζάζης): Παντακίδης 7(4/6 επ. 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 7 (4/6επ.3 μπλοκ), Μίλκοφ 23(22/32 επ. 72%υπ.-39%αρ.υπ. 1 μπλοκ), Ντάμποβιτς 2 (1/1 1μπλοκ), Τζελάτης 23 (18/41επ. 5 μπλοκ), Ποτότσνικ 1 (57%υπ.29%άρ.υπ.), Μπαμπαλιούτας (λ-14%υπ.-14%αρ.υπ), Νικηφορίδης 16(8/16επ. 3 άσους, 71%υπ. -41% άρ.υπ. 5 μπλοκ), Πιπέργιας , Στίγγας 1 (1μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Λάιος): Στοιβαχτής 2 (1/1 επ. 1 άσος), Πενόλιο 14 (12/26 επ. 2 άσοι, 50%υπ.18% υπ.άρ), Αμορόσο 6 (6/10), Μoυρ 6 (5/12επ.1 μπλοκ), Μπέλλος 21(18/41επ. 1άσος , 2μπλοκ), Καρυπίδης 11(10/25 επ. 1 μπλοκ, 59%υπ. 25%αρ.υπ), Κουρούπης (λ 76%υπ.-43% άρ.υπ), Μαδούρας, Πολυχρονιάδης (67%υπ.-33 αρ.υπ).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Λάιος δήλωσε μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ::
«Στεναχωριέμαι για την ήττα. Ήμασταν βελτιωμένοι σε πολλούς τομείς όπως στην υποδοχή και στο σερβίς αλλά υστερήσαμε στο μπλοκ. Η υποδοχή μας ήταν σχεδόν η ίδια με τους αντιπάλους μας. Ο ΠΑΟΚ έχει ψηλή ομάδα και μας έπαιξε καλύτερα στο μπλοκ. Στα δύο πρώτα σετ είχαμε «κόντρα» επίθεση για να περάσουμε μπροστά 24-23 αλλά χάσαμε και τις δύο ευκαιρίες. Εκεί ήταν το κλειδί του αγώνα. Στο 3ο σετ καταφέραμε και το γυρίσαμε δείχνοντας πάθος και πείσμα και αυτό με χαροποίησε. Δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να κάνουμε υπομονή, να δείξουμε επιμονή και να κυνηγήσουμε και τα υπόλοιπα παιχνίδια. Εχουμε μπροστά μας ακόμα ένα δύσκολο ματς με τον πρωτοπόρο Εθνικό και θα παλέψουμε εκεί για την πρώτη μας νίκη».

*Ο αγώνας έγινε στο κλειστό γήπεδο του Αιγινίου αποκλειστικά και μόνο εξαιτίας και της αρνητικής απάντησης της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας Θράκης στο αίτημα του ΠΑΟΚ για τη διεξαγωγή του αγώνα στο PAOK Sports Arena, όπως γίνεται πάντα πριν από τη διεξαγωγή οποιουδήποτε αγώνα, αλλά και της απόφασης της διοργανώτριας αρχής του πρωταθλήματος βόλει ΕΣΑΠ να μην επιτρέψει ο αγώνας να γίνει ο αγώνας στο PAOK Sports Arena χωρίς την άδεια λειτουργίας.