Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2013

Μπάσκετ Γυναικών:Και τώρα ξεφτιλίστε τον Αθηναϊκό!

Με την Ντέλβα να πετυχαίνει 34 πόντους, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του Ολυμπιακού Βόλου με 80-58 και πλέον ετοιμάζεται για το ντέρμπι του Σαββάτου.
Ακόμη μία εύκολη νίκη προσέθεσε στο ενεργητικό της, η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού. Η «πράσινες» στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής, επικράτησαν εύκολα του Ολυμπιακού Βόλου εκτός έδρας με 58-80, δείχνοντας πως ο βαθμός της αγωνιστικής τους ετοιμότητας ενόψει του ντέρμπι με τον Αθηναϊκό, το επόμενο Σάββατο είναι ιδιαίτερα υψηλός...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Οι «πράσινες» δεν μπήκαν και τόσο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός Βόλου να ακολουθεί από κοντά στο σκορ. Είναι χαρακτηριστικό πως το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τα κορίτσια της Γιασεμής Σαμαντούρα να προηγούνται με με 11-15, ενώ η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε το τριφύλλι μπροστά με 36-30.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική... Με την Ντέλβα να «πυροβολεί», την άμυνα να έχει γίνει αδιαπέραστη, ο Παναθηναϊκός πέτυχε 29 πόντους, ενώ οι γηπεδούχες μόλις 9. Έτσι, το 39-65 της τρίτης περιόδου, σφράγισε τη νίκη των «πράσινων», που έκαναν συντήρηση της διαφοράς στη συνέχεια, πριν το τελικό 58-80.

Δεκάλεπτα: 11-15, 30-36, 39-65, 58-80
Ολυμπιακός Β. (Καπουρνιώτης): Ταντουρόβσκα 8 (2), Σαρακατσάνη 6 (2), Αγαγιώτη 2, Σουλτάνη 5 (1), Παύλου, Χαβαλέ 18 (2), Ζέρβα 17, Ζήτη 2, Θανασούλα.
Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 9 (2), Βλάνη, Κόνιαλη, Μαγκλάρα 5, Ντέλβα 34, Χριστινάκη 4, Σλούκα, Δίελα 15 (1), Χρονοπούλου, Κωτούλα 2, Μοσχοπούλου, Θεολόγου 11.

πηγή:leoforos.gr