Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2013

Την Ξε-ΚΑΟΥΝΑΣ Ο ΡΟΚΟ ΛΕΝΙ ΟΥΚΙΤΣ!

Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς (21π., 5/6 διπ., 3/4 τριπ., 2/4 διπ., 6 ασ., 4 ριμπ.) έκανε "πάρτι" στο Κάουνας και οδήγησε τον Παναθηναϊκό, που έκανε ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκα, στη νίκη επί της Ζαλγκίρις με 73-78 για την 8η αγωνιστική του Top-16.

Αξιοι συμπαραστάτες του Κροάτη γκαρντ, ο οποίος σημείωσε τους 7 από τους τελευταίους 10 πόντους των "πρασίνων", ήταν ο... συνήθης ύποπτος Δημήτρης Διαμαντίδης (13π., 10 ασ., 2κλ.) και ο Τζέιμς Γκιστ (12π., 9ριμπ.). Πρώτος σκόρερ της Ζαλγκίρις ήταν ο Ολιβερ Λαφαγιέτ (15π.), ο οποίος, όμως, στην τελευταία περίοδο εγκλωβίστηκε στην άμυνα της ομάδας του  Αργύρη Πεδουλάκη.

Ο γρήγορος ρυθμός χαρακτήρισε την πρώτη περίοδο, με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στο πρώτο μισό της. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν καλύτερες επιλογές στην επίθεση και δύο λεπτά πριν από το τέλος ξέφυγαν με 5 πόντους (22-17), με τον Λάσμε και τον Σχορτσανίτη να έχουν ήδη "φορτωθεί" με δύο φάουλ.

H λιθουανική ομάδα εκμεταλλευόμενη την κυριαρχία της στους "αιθέρες" -στο πρώτο ημίχρονο πήρε 22 (14αμ.. 8επ.) ριμπάουντ έναντι 14 (10αμ., 4επ.) του Παναθηναϊκού- και τον γρήγορο ρυθμό παρέμεινε σταθερά σε θέση οδηγού σε όλη την διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου. Το "τριφύλλι", παρότι βρέθηκε δύο φορές  στο -6 (33-27 στο 25'.20'' και 43-37 στο 19'.36''), δεν άφησε την Ζαλγκίρις να ξεφύγει περισσότερο και η συμπλήρωση των 20' το βρήκε πίσω στο σκορ με 43-40.
O Παναθηναϊκός έπαιξε καλύτερη άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να μειώσει την ταχύτητα του ρυθμούκαι η συμπλήρωση των 30' τον βρήκε πίσω στο σκορ με 58-56, σκορ που διαμορφώθηκε με καλάθι του Φουτ στην εκπνοή και αφού πρώτα ο Λουίτζι Λαμόνικα έκανε χρήση του instant replay.

Στην τελευταία περίοδο... έσπασαν "καρδιές". Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά στο τέλος...  μίλησε η "καρδιά" του Ρόκο Λένι Ούκιτς. Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη... μάχη των αιθέρων, είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση και ο Κροάτης γκαρντ φρόντισε να βάλει με συνεχόμενους πόντους την ομάδα του για τα καλά σε θέση οδηγού (69-75, 37':25''). Ο Ούκιτς μάλιστα, ήταν εκείνος που 21 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος έκανε το 71-77 και "κλείδωσε" τη νίκη της ομάδας του.

Δεκάλεπτα: 22-19, 43-40, 58-56, 73-78

Ζαλγκίρις (Πλάθα): Ντάρντεν 9 (1), Πόποβιτς 10, Ντ. Λαβρίνοβιτς 4, Γιουσκεβίτσιους, Γιαβτόκας 8, Κουζμίνσκας 5, Λαφαγιέτ 15 (3), Καουκένας 4, Φουτ 7, Κσ. Λαβρίνοβιτς 11 (1).
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 8 (1), Ματσιούλις 4, Καπόνο 4 (1), Ούκιτς 21 (3), Λάσμε 9, Τσαρτσάρης 4, Διαμαντίδης 13 (4), Γκιστ 12, Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης 3.

*Ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει με 67-66 της Ζαλγκίρις στο πρώτο τους φετινό αντάμωμα.
*Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς, ο οποίος τις τελευταίες ημέρες ένιωθε ενοχλήσεις στη μέση, βρίσκεται στους δώδεκα εκλεκτούς του Αργύρη Πεδουλάκη.
*Ο τέως παίκτης του ΠΑΟΚ, Ντόνι ΜακΓκράθ, βρίσκεται στην δωδεκάδα της Ζαλγκίρις.

πηγή:superbasket.gr