Δευτέρα 20 Μαΐου 2013

Κάρι-δωσε και το ακέφαλο ορτύκι του Βορρά!

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη για τρία δεκάλεπτα, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει την απόδοσή του στην τελευταία περίοδο και να σφραγίζει τη νίκη με το τελικό 71-61 επί των γηπεδούχων. Μια νίκη με την οποία ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος της Basket League ΟΠΑΠ.
Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ βρέθηκαν να συμβαδίζουν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Οι «πράσινοι» είχαν τον πρώτο λόγο, κατάφερναν να πάρουν κάποιες μικρές διαφορές, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν τις δικές τους αντεπιθέσεις, πλησιάζοντας και πάλι. Ήταν κάτι που έγινε αρκετές φορές… Όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν το 9-13 (8’), έγινε 13-13 (10’), όπως στο δεύτερο δεκάλεπτο αντίστροφα με το 22-16 (13’), να γίνεται 26-29 (17’), για να κλείσει το ημίχρονο 33-33.
Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με τέσσερις πόντους στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (36-40, 22’) με τον Δημήτρη Διαμαντίδη και αργότερα 43-48 (28’) με τους Μπράμος και Κάρι, αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο ΠΑΟΚ κατάφερε να τον κοιτάξει και πάλι στα μάτια (40-40 στο 23’ και 48-48 στο 29’). Η τελευταία περίοδος όμως ήταν καθαρά υπόθεση του Παναθηναϊκού. Διαμαντίδης και Ραμέλ Κάρι έδωσαν το σύνθημα (48-56, 32’10’’), Ούκιτς και Ματσιούλις ακολούθησαν (52-61, 34’30’’), για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με το τελικό 61-71 στην Πυλαία.
Διαιτητές: Κορομηλάς, Ψαριανός, Παντελίδης
Δεκάλεπτα: 13-13, 33-33, 48-48, 61-71
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 11, Κασελάκης 6, Χαραλαμπίδης 14, Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 1, Δέδας 10, Μαργαρίτης 6, Παπαδόπουλος 6, Νικολόπουλος, Καλλές 2, Χρυσικόπουλος 5, Αμπάρας
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 3, Μπράμος 6, Κάρι 19 (4κλ), Ματσιούλις 8 (6ρ), Ούκιτς 6, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 16 (8 α), Γκιστ 11 (9ρ, 3κλ), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης