Πέμπτη 14 Νοεμβρίου 2013

Μπάσκετ Γυναικών: Ασταμάτητος ο Παναθηναϊκός (58-76) τον Ίκαρο Καλλιθέας

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 5/5 στην Α1 Γυναικών, καθώς με κορυφαία την Νταϊάνα Ντέλβα (24π., 11ρ.) επικράτησε του Ικάρου Καλλιθέας με 58-76 σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής.

Ο Ίκαρος Καλλιθέας για 30 λεπτά κοίταξε στα μάτια τις Πρωταθλήτριες, αλλά η τελευταία περίοδος ανήκε στον Παναθηναϊκό, ο οποίος κάνοντας επιμέρους σκορ 11-25 έφτασε στη νίκη.

Κορυφή συνεχίζουν να απολαμβάνουν οι πρωταθλήτριες της γυναικείας ομάδας μπάσκετ του Παναθηναϊκού, μετά και από την αποψινή νίκη επί του Ικάρου Καλλιθέας με 76-58 στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής

Το Τριφύλλι πήρε μπροστά από το δεύτερο ημίχρονο και μετά. Παρόλο που στις αρχές της τρίτης περιόδου η ομάδα της Καλλιθέας ανέβασε τη διαφορά στο + 8 (40-32), οι "πράσινες" αφυπνίστηκαν και με ένα σερί 19-7 ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με +4 (51-47). Στην τελευταία περίοδο, με απόλυτη συγκέντρωση, ευστοχία και καλή άμυνα, οι παίκτριες της Γιασεμή Σαμαντούρας αύξησαν τη διαφορά για το τελικό 76-58.

Πρώτη σκόρερ για ένα ακόμα παιχνίδι η Νταϊάνα Ντέλβα με 24 πόντους, ενώ ακολούθησαν Καλέντζου και Γέμελος με 14 και 11 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 34-32, 47-51, 58-76

Ίκαρος Καλλιθέας (Λειβάδης): Παπαιωάννου, Καλογήρου 12 (2), Σαλιάι 4, Αθανασίου 7 (1), Κολλάτου, Σώμου, Νιάρχου, Κρίνα, Μίλκοβα 24 (7/11διπ., 10/10 β., 8ριμπ.), Γιαννακοπούλου 4, Πασχοπούλου, Κυριακοπούλου 7.

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 14 (3), Γέμελος 11 (1), Πριόνα, Χριστινάκη, Μαγκλάρα 6, Κοσμά 7, Σλούκα 2, Δίελα 4, Χρονοπούλου 4, Καβάσιλα, Θεολόγου, Ντέλβα 24 (11ριμπ.).