Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2014

Βόλεϊ Ανδρών: Ατσάλινη ομαδική ψυχή και φλογερός κόσμος μάδησαν τα δικέφαλα ορτύκια!

Το καλύτερο παιχνίδι του φετινού πρωταθλήματος διεξήχθη στην Κυψέλη όπου ο Παναθηναϊκός πήρε την 3η του συνεχόμενη νίκη επικρατώντας 3-2 της ΑΕΚ σε ένα παιχνίδι που διήρκησε λίγο λιγότερο από τρεις ώρες!

Συναρπαστικό αγώνα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν σήμερα όσοι βρέθηκαν στο κλειστό της Κυψέλης, σε ένα παιχνίδι που κέρδισε ο Παναθηναϊκός στις λεπτομέρειες με 3-2 σετ την ΑΕΚ.
Τα δύο πρώτα σε κρίθηκαν στην λεπτομέρειες κι έγινε πραγματική μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες με αρκετές ανατροπές. Στο τρίτο σετ ο Φλαούνας έκανε πολλές αλλαγές όταν η ομάδα του βρέθηκε πολύ πίσω, η ΑΕΚ ανέκαμψε και στους τελευταίους πόντους έγινε μάχη αλλά το πείσμα του ΠΑΟ και η πολύ καλή επίθεση του έδωσαν το σετ. Τα δύο επόμενα σετ ήταν συναρπαστικά έγιναν μεγάλες ανατροπές και το παιχνίδι που οδηγήθηκε τελικά στο τάι μπρέικ κατακτήθηκε από τον Παναθηναϊκό.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ πήγαιναν αρκετά κοντά για πάρα πολύ ώρα. Ωραίες επιθέσεις και μπλοκ δυνατό σερβίς και με τον Καρυπίδη να πηγαίνει στο σερβίς όταν σε κάποιο σημείο ο Παναθηναϊκός βρέθηκε αρκετά πίσω από την ΑΕΚ και να φέρνει το σετ στα ίσα του και να ξεκινά μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες που κατέληξε στην ΑΕΚ μετά από λάθος επίθεση του Καρυπίδη.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ πήγαιναν πολύ κοντά και το σετ έγινε αμφίρροπο. Η ΑΕΚ άρχισε να κάνει λάθη και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά. Με πολύ καλές άμυνες και επιθέσεις πήρε το προβάδισμα και με άσο του Μουρ κατέκτησε το σετ.
Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πολύ μπροστά. Ο Φλαούνας πέρασε Ρουμελιωτάκη και Αλεξίου που έδωσαν νέα πνοή στην ομάδα και έβγαλε τον Παγιάν περνώντας τον Παπαδόπουλο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η ΑΕΚ να φτάσει στον πόντο και να ισοφαρίσει και οι δύο ομάδες να παλεύουν πόντο-πόντο ποια θα πάρει κεφάλι με τελικά τον Παναθηναϊκό να παίρνει το σετ με επίθεση του Μπέλλου.
Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά αλλά η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς, έγιναν λάθη στην άμυνα από τους γηπεδούχους σε σημεία κρίσιμα ενώ είχε την ευκαιρία να πάρουν το σετ η ΑΕΚ «έδειξε τα δόντια» της και πήρε το σετ μέσα από τα χέρια του Παναθηναϊκού με 29-31!

Στο πέμπτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά και πήρε γρήγορο προβάδισμα στη συνέχεια όμως έγιναν λάθη, η ΑΕΚ βελτίωσε την υποδοχή της και ισοφάρισε. Έγινε μάχη σώμα με σώμα στη συνέχεια που κράτησε σε αγωνία τους φιλάθλους, με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε ξανά και ξανά τελικά πέρασε μπροστά και κατέκτησε το σετ με 20-18 μετά από πολλές ανατροπές.
Τα σετ 27-29, 25-22, 27-25, 29-31, 20-18

Για αναλυτικά στατιστικά πατήστε εδω

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 21π (19/40 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 33% άριστες), Στιβαχτής 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Αμορόσο 10 (6/13 επ, 4 μπλοκ), Μουρ 14 (6/11 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Μπέλλος 22 (18/41 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καριπίδης 16 (14/42 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 39% άριστες) / Κουρούπης (λ, 71% υπ - 53% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης (45% υπ - 36% άριστες)

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 11π (9/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 32% άριστες), Τόρρες 16 (11/18 επ, 5 μπλοκ), Κατσανεβάκης 11 (4/16 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Κρέτσης 1 (1 μπλοκ), Παγιάν 20 (17/41 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 27 (24/39 επ, 3 μπλοκ, 71% υπ - 35% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 38% υπ - 21% άριστες), Νοβοσέλατς 2 (2 μπλοκ), Αλεξίου 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 2 (1/2 επ, 1 άσσος, 57% υπ - 57% άριστες), Παπαδόπουλος 2 (1/2 επ, 1 άσσος)

Καλμαζίδης:«Όλα γίνονται μέσα από την δουλειά»
 Σε δηλώσεις του μετά την νίκη της ομάδας του επί της ΑΕΚ ο Γιάννης Καλμαζίδης τόνισε πως δεν κάνει μαγικά αλλά πως η αγωνιστική ανάκαμψη του Παναθηναϊκού είναι μέσα από την δουλειά που γίνεται στην προπόνηση.

«Η ΑΕΚ είναι πολύ σκληρή ομάδα. Έγινε καλό παιχνίδι. Ήμασταν μέσα συνεχώς. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση των παιδιών. Δεν υπάρχουν μαγικά... Όλα γίνονται μέσα από τη δουλειά και την αυτοπεποίθηση που υπάρχει. Θέλω να παίζουμε καλά».

Καριπίδης: «Χρειάζεται ψυχραιμία»
«Χρειάζεται ψυχραιμία... Ο αγώνας ήταν θεαματικός, αλλά έγιναν και λάθη. Δείξαμε ψυχική δύναμη. Μη με ρωτάτε για το μέλλον, δεν ξέρω. Ο Παναθηναϊκός έχει καλή ομάδα. Στον Α΄γύρο μας πήρε από... κάτω. Να ξεκουραστούμε λίγο και έρχεται το κύπελλο και το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα».