Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2014

Εξάστερος: Εύκολη νίκη με ανάσες πριν το ντέρμπι με τους Πουτάνας Γιούς!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα την Νέα Κηφισιά με 72-59 στο ΟΑΚΑ, με τον Πεδουλάκη να δίνει ανάσες στον Διαμαντίδη και τους Μαυροκεφαλίδη, Γιάνκοβιτς, Παππά να κερδίζουν το χειροκρότημα της εξέδρας. Οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν για πρώτη φορά μετά το ΣΕΦ, πραγματοποιώντας αξιοπρεπή εμφάνιση στην έδρα των νταμπλούχων.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης έκανε δοκιμές ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για το Top-16 (20/2), ενώ ξεκούρασε όσο μπορούσε κάποιους παίκτες, χρησιμοποιώντας παράλληλα τον Χαραλαμπόπουλο από τη δεύτερη περίοδο. Ελλείψει του τραυματία Γκιστ, ο Ματσιούλις ήταν βασικός στη θέση «4», ενώ ο Παππάς επωμίστηκε την οργάνωση του παιχνιδιού στο πλάι του Διαμαντίδη.

Η Κηφισιά προηγήθηκε με 5-2, αλλά… μέχρι εκεί. Ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και με τον Παππά έφτασε γρήγορα σε νταμπλ σκορ (14-7) και σε διψήφια διαφορά (20-10) με τον Γιάνκοβιτς. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν επιμέρους σκορ 22-10 και με ένα 16-0 ξέφυγαν με 40-17 με τον Κρόκερ πάντως να προσφέρει την πιο εντυπωσιακή φάση του αγώνα, καθώς στο 12’ κάρφωσε στον αιφνιδιασμό και ανάγκασε τους 2.000 φίλους του Παναθηναϊκού να τον χειροκροτήσουν.

Το νταμπλ σκορ της ανάπαυλας (42-21) έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο μέρος, με τον Μαυροκεφαλίδη και τον Γιάνκοβιτς να κερδίζουν τα μπράβο της εξέδρας και του Πεδουλάκη και τη διαφορά να φτάνει και στους 28 (64-36, 29’). Οι φιλοξενούμενοι συμμάζεψαν λίγο τη διαφορά στην τελευταία περίοδο με σερί 14-3 μείωσαν σε 67-51 για να ολοκληρώσουν θετικά την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 42-21, 64-37, 72-59.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 3(1), Κάρι 2, Μπατίστ 4, Φώτσης, Ούκιτς 8(1), Λάσμε 8, Μαυροκεφαλίδης 13, Διαμαντίδης 4, Παππάς 10, Γιάνκοβιτς 11(1), Ματσιούλις 9(2).

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Λιακόπουλος 10(2), Διαμαντόπουλος, Κρόκερ 13, Κομποδιέτας 1, Ψαθάς 5, Γκάρετ, Πετροδημόπουλος, Γουντς 4, Τσαλδάρης 6(1), Αντεγκμπόγιε 9(1), Κακιούζης 3, Μπάρλος 8(1).