Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2012

Πράσινες Αμαζόνες Διέλυσαν τον ΑΡΗ!- Άρης - Παναθηναϊκός 53-86!

Σε έναν υγιεινό περίπατο μετέτρεψε τον αγώνα με τον Άρη ο Παναθηναϊκός με τις πράσινες να ξεκινούν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην Α1 επικρατώντας με 53-86.
Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Α1 για τα κορίτσια του Παναθηναϊκού.
Οι παίκτριες της Γιασεμής Σαμαντούρα δίχως να αντιμετωπίσουν καμία απολύτως δυσκολία επικράτησαν εκτός έδρας επί του Άρη με 53-86. Το Τριφύλλι είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά σε κανένα σημείο του.
Είναι χαρακτηριστικό ότι οι πράσινες από την αρχή μπήκαν δυνατά στο ματς και έδειξαν τις προθέσεις τους αφού προηγήθηκαν 8-0 χάρη σε έξι πόντους της Ντέλβα. Το Αμερικανικό θωρηκτό του Παναθηναϊκού ήταν πραγματικά ασταμάτητο και έχοντας βοήθεια από τις Καλέτζου και Μοσχοπούλου "καθάρισε" από νωρίς τον αγώνα.
Το 31-44 του ημιχρόνου ήταν μάλλον τιμητικό για τις γηπεδούχες αφού στη συνέχεια το πράσινο τσουνάμι δεν τους άφησε πολλά περιθώρια.

12-24 με την καλέντου και λήξη πρώτου Δεκαλέπτού
Ο Παναθηναϊκός προηγείτε με 12 πόντους στη λήξη του πρώτου δεκαλέτου. Ντέλβα με 11 και Καλέντζου με 6 πόντους οδηγούν τις Πράσινες.

17-30 με τη Ντέλβα

17-33 με καλάθι και φάουλ της Ντέλβα, η οποία φτάνει τους 20 πόντους σε 14 λεπτά αγώνα!19-33 με τη Χατζάκου

31-44 με τη Μαγκλάρα.

Λήξη ημιχρόνου με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται 13 πόντους μπροστά. Ο Αρης με 9-0 επι μέρους σκορ κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους.

42-60 με την Καλέντζου

Λήξη τρίτου δεκαλέπτου με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά στο σκορ με 18 πόντους 60-42.

53-86 με τρίποντο της Χριστινάκη και λήξη της αναμέτρησης

Ο Παναθηναϊκός ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη χωρίς την Ευγενία Κωτούλα, η οποία αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Τη θέση της στην αποστολή έχει πάρει η Φωτεινή Πριόνα. Η ομάδα του Αρη δεν έχει καμία απουσία και σήμερα αναμένεται να κάνει ντεμπούτο η Ντενις Ουίλσον.

Η 12αδα του Αρη:
Νίκη Χατζάκου, Εύα Κατωπόδη, Μάρω Τράντα, Ρούλα Μούλη, Κική Νικολαΐδου, Ντενις Ουίλσον, Μαρία Μπουσνάκη, Μυρτώ Σταμπουλίδου, Νατάσα Μουστακίδου, Νικολέτα Μπαλλά, Μαρία Πολύχρου, Γεωργία Τσίτσου.