Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012

Μπάσκετ Γυναικών:Τερψιθέα-Παναθηναϊκός 47-55

Νικηφόρα πέρασε από την έδρα της Τερψιθέας ο Παναθηναϊκός με 55-47 και κατέκτησε ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα. Οι παίκτριες της Γιασεμή Σιαμαντούρα ήταν ανώτερες στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κατάφεραν να φθάσουν σε μία ακόμη νίκη που τις διατηρεί ζωντανές στο κυνήγι του τίτλου. Ειδικά μετά την ήττα του Αθηναϊκού από το Ελληνικό στο Κλειστό της Εργάνης.Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αν και ο Παναθηναϊκός διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα. Η μεγαλύτερη διαφορά, όμως, για τις πράσινες δεν ξεπέρασε ποτέ τους οκτώ πόντους (11-19, 20-28). Κορυφαία για τις πράσινες, στο πρώτο ημίχρονο, ήταν η Καλέντζου με 12 πόντους με τέσσερα τρίποντα.Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και έστειλε τη διαφορά ακόμα και στους 18 πόντους (30-48, 30'). Το μόνο που κατάφερε η Τερψιθέα να μειώσει το σκορ στο τέλος του αγώνα όταν πια οι πράσινες είχαν κατεβάσει... ταχύτητα.
Τα δεκάλεπτα: 11-17, 24-29, 30-48, 47-55