Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2012

Παραλίγο ΔΡΑΜΑ..............

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε, δεν μπόρεσε να αποφύγει τα λάθη (23 συνολικά), ήταν άστοχος (19/30 δίποντα και 5/25 τρίποντα), αλλά τελικά πήρε την εκτός έδρας νίκη από τον ΚΑΟΔ με το τελικό 60-63 στο «Δ.Κραχτίδης» και στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ.
Οι «πράσινοι» προσπάθησαν στα πρώτα λεπτά να περάσουν την μπάλα κοντά στο καλάθι, όπου ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης έκανε το δικό του παιχνίδι (4-5, 2’40’’). Η σκυτάλη πέρασε επιθετικά κυρίως στον Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος ανέλαβε πρωτοβουλίες είτε σουτάροντας από απόσταση, είτε πηγαίνοντας κοντά στο καλάθι. Το αποτέλεσμα ήταν ο Παναθηναϊκός να φτάσει στο +7 (17-24, 11’20’’) και λίγο αργότερα στο 19-30 (13’) με τους Πάνκο και Μπράμος. Ο ΚΑΟΔ όμως πίεσε, πήρε δεύτερες επιθέσεις μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ και μείωσε στους πέντε πόντους στο ημίχρονο (27-32).
Αρχικά ο Λάσμε (27-34, 20’30’’) και στη συνέχεια ο Κίτσεν (21’37’’) οδήγησαν και πάλι τη διαφορά στους επτά πόντους, με τον πρώτο να χρεώνεται όμως σε λιγότερο από δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο με δύο φάουλ, φτάνοντας γρήγορα τα τέσσερα στην αναμέτρηση. Ο ΚΑΟΔ εκμεταλλεύτηκε το κάθε λάθος του Παναθηναϊκού, μείωσε στους δύο πόντους (34-36, 22’), πριν ο Διαμαντίδης γράψει το 34-41 (24’25’’) με πέντε συνεχόμενους δικούς του πόντους. Το ομαδικό παιχνίδι των γηπεδούχων και το πάθος που κατέθεταν σε κάθε φάση τους έφεραν στη θέση του οδηγού με το 42-41 (26’40’’) και λίγο αργότερα με το 44-43 (28’). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε, έφτασε και πάλι στο +3 (44-47, 28’53’’) με τον Σχορτσανίτη, αλλά με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου το προβάδισμα ήταν στα χέρια τους ΚΑΟΔ (48-47).
Ο αγώνας είχε πάρει χαρακτήρα ντέρμπι, τον οποίο διατήρησε ως το φινάλε. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ως το +5 (54-49, 34’), ο Μπράμος μείωσε στους δύο πόντους (54-52, 34’20’’), ο Διαμαντίδης ισοφάρισε (54-54, 35’), ένα τρίποντο του Ματσιούλις διαμόρφωσε το 56-57 (37’20’’). Ο Κακαρούδης ήταν αυτός που έδωσε για τελευταία φορά το προβάδισμα στην ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη (58-57, 37’45’’). Ο Κίτσεν έγραψε το 58-59 (38’), ο Ιωάννου με 1/ 2 βολές ισοφάρισε (59-59, 39’20’’), ο Σχορτσανίτης οδήγησε στο +2 (59-61, 39’40’’). Ο Κακαρούδης κέρδισε φάουλ με 15’’να υπολείπονται, ευστόχησε όμως σε μία βολή (60-61), ενώ στην άλλη άκρη και με 3’’ να απομένουν ο Πάνκο είχε 2/2 βολές, διαμορφώνοντας το 60-63. Ο ΚΑΟΔ έκανε την τελευταία του προσπάθεια να στείλει τον αγώνα στην παράταση, αλλά η τάπα του Κίτσεν στον Ζάρα, σηματοδότησε το τέλος της αναμέτρησης και έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό. Απόντες για τους «πράσινους» ήταν οι τραυματίες Τσαρσταρής (διάστρεμμα) και Ούκιτς (θλάση).
Ντέργουιν Κίτσεν: «Είναι μια πολύ καλή ομάδα ο ΚΑΟΔ και της αξίζουν τα εύσημα για την προσπάθεια. Κάναμε πολλά λάθη, τους δώσαμε πολλά επιθετικά ριμπάουντ, δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Τώρα θα πρέπει να δούμε τη συνέχεια. Κάθε παιχνίδι είναι κρίσιμο και αυτό ισχύει και για τον αγώνα με τον Καντού. Ελπίζω να νικήσουμε στην Ιταλία και να επιστρέψουμε με το θετικό αποτέλεσμα στην Ελλάδα».
Διαιτητές: Γκόντας, Πουρσανίδης, Καλδίρης
Δεκάλεπτα: 17-19, 27-32, 48-47, 60-63
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης 2, Νόουλς 13, Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαϊδης, Μπένας 2, Μισέλ 6, Κάρτερ 3, Κακαρούδης 16, Ντέιλ 6, Ζάρας, Ιωάννου 3, Πάλμερ 3
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 12 (6ρ), Μπράμος 5, Πάνκος 10, Ματσιούλις 9 (8ρ), Λάσμε 2, Διαμαντίδης 17, Κίτσεν 4, Ξανθόπουλος 2, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης 2