Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 2012

Την Καβάλησε!

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε εύκολα της Καβάλας εκτός έδρας όπως δείχνει και το τελικό 71-97, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ.
Ένα νευρικό ξεκίνημα, μια «μουδιασμένη» συνέχεια και ένα πολύ  καλό δεύτερο δεκάλεπτο, έδωσε στον Παναθηναϊκό ένα σημαντικό προβάδισμα με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» μπήκαν στο παρκέ με αρκετή νευρικότητα, κάτι που φανερώνουν τα 5 λάθη σε μόλις 5 λεπτά αγώνα, όλα τους σε πάσες. Παρά το γεγονός αυτό είχαν το προβάδισμα χάρη στην ευστοχία, αλλά και στα ριμπάουντ, στα οποία φάνηκε από τα πρώτα λεπτά ότι θα κυριαρχήσει. Το 2-8 (5’) με την μπάλα να περνάει στο Λάσμε είναι ενδεικτικό, όπως και το 6-12 (7’) λίγο αργότερα με τον Μπράμος να έχει περάσει και αυτός στο παρκέ και να ευστοχεί με το «καλημέρα» σε σουτ τριών πόντων. Η σκυτάλη πέρασε στα χέρια του Μάρκους Μπανκς επιθετικά, την ώρα που στην άλλη άκρη τον πρωταγωνιστικό ρόλο είχε αναλάβει ο Στιβ Πάνος. Με δικούς του συνεχόμενους πόντους η Καβάλα κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό (15-15, 9’) με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 16-19.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι, αλλά Μπράμος και Μπανκς αρχικά και στη συνέχεια και οι Πάνκο, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης, βοήθησαν ώστε το 18-19 (10’15’’) να γίνει 18-31 (16’05’’), να φτάσει σε ντάμπλ σκορ (24-48, 19’20’’) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 27-48. Ο Παναθηναϊκός το μόνο που επέτρεψε στην Καβάλα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν να πλησιάσει ως τους 18 πόντους (42-60). Η αντίδρασή του όμως ήταν άμεση και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους γηπεδούχους. Η διαφορά άρχισε και πάλι να αυξάνει… Γιαννόπουλος και Μπράμος πήραν επιθετικές πρωτοβουλίες με τον Ματσιούλις να οδηγεί για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στο +30 (48-78). Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο. Ο Πεδουλάκης βρήκε χρόνο να ξεκουράσει κάποιους παίκτες του, να δώσει χρόνο σε άλλους κι αυτό έγινε χωρίς το «τριφύλλι» να απειληθεί σε καμία περίπτωση. Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και η αυλαία έπεσε με το τελικό 71-97.
Διαιτητές: Αναστόπουλος, Φούφης, Καλδίρης
Δεκάλεπτα: 16-19, 27-48, 48-78,  71-97
Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 14, Καλαμπάκας, Στεφανίδης 9, Γκράντι 18, Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 5, Γκαγκαλούδης 10, Κρστέφσκι 2, Κόλεμαν 13
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 20 (4/6 τρ), Πάνκο 10 (6ρ), Ματσιούλις 11 (6ρ), Λάσμε 9 (6ρ), Τσαρτσαρής 14 (9ρ, 4 α)), Διαμαντίδης 2 (4 α), Κίτσεν, Μπανκς 12, Ξανθόπουλος 4 (9 α), Γιαννόπουλος 13 (3/3 τρ), Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης 2
*Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Ρόκο Λένι Ούκιτς (ενοχλήσεις στο δικέφαλο του αριστερού ποδιού) και Σοφοκλή Σχορτσανίτη (ρήξη πελματιαίας απονεύρωσης). Στην Αθήνα έμεινε και ο Τζέισον Καπόνο.
*Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού στα ριμπάουντ ήταν καταλυτική (42-11). Οι «πράσινοι» μοίρασαν 25 ασίστ, έναντι 16 της Καβάλας και είχαν 19 λάθη (5 στο πρώτο πεντάλεπτο). Επίσης ο Παναθηναϊκός είχε 80% στις βολές (12/15), 76% στα δίποντα (29/38) και 47% στα τρίποντα (9/19).
*Έναν πόντο ήθελε ο Μάικ Μπράμος για να φτάσει τους 300 στην καριέρα του. Πέτυχε το στόχο του με το… παραπάνω, καθώς σημείωσε 20 πόντους.