Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου 2012

We are Panathinaikos. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us

O Παναθηναϊκός πάλεψε στην Μόσχα, παρά το γεγονός οτι αγωνίστηκε χωρίς τον Ρόκο Λένι Ούκιτς κι έχασε από το πρώτο δεκάλεπτο τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη, αλλά ηττήθηκε από την Κίμκι με 78-77, με τους διαιτητές της αναμέτρησης να κλέβουν την παράσταση.
 Πλέον το "τριφύλλι" κατετάγη τρίτο στον Α' Ομιλο και θα πάρει την πέμπτη θέση του E΄Ομίλου του Τop-16. H Kίμκι από την πλευρά της περιμένει το αποτέλεσμα της αναμέτρησης της Ρεάλ Μαδρίτης με την Ολίμπια Λιουμπλιάνα  για να μάθει αν θα κόψει πρώτη ή δεύτερη το νήμα του  Ομίλου. Αν νικήσει  η  "Βασίλισσα" θα πάρει την δεύτερη θέση, αλλιώς  θα τερματίσει δεύτερη.
Η Κίμκι επέβαλλε τον ρυθμό της στο πρώτο δεκάλεπτο, διατηρούσε τα ηνία της αναμέτρησης στη μεγαλύτερή του διάρκεια και  με οδηγό τον Ζόραν Πλάνινιτς-σημείωσε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο- προηγήθηκε δύο φορές με 7 πόντους (19-12 στο 9' και 21-14 στο 10').
 Ο Μάρκους Μπανκς άλλαξε τις ισορροπίες στο δεύτερο δεκάλεπτο και το "τριφύλλι"  δεν άργησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ (27-28, 14΄). Ο  Στέφαν Λάσμε κυριαρχούσε κάτω από τα δύο καλάθια και ως το 19΄οι  ομάδες συμβάδιζαν στο  σκορ, με τους γηπεδούχους, όμως, να τρέχουν σερί 5-0 στο τελευταίο λεπτό  και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο +7 (46-39).
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 23' προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων (54-43). Κάπου εκεί, όμως, ανέλαβε δράση ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος έφερε το ματς στον πόντο (58-57, 28') ενώ στη συμπλήρωση των 30', ένα καλάθι χώριζε τις ομάδες (61-59).
Η τέταρτη περίοδος   δεν ήταν για καρδιακούς. Οι ομάδες συμβάδιζαν  στο σκορ, αλλά η Κίμκι ήταν εκεί που πήρε τη νίκη , καθώς στο τελευταίο λεπτό  έμεινε αγκυροβολημένη στην γραμμή των βολών. Ο Διαμαντίδης  χρεώθηκε με τραβηγμένο  αντιαθλητικό 34'' πριν από το τέλος ενώ 14''  για τη λήξη ο πάγκος του "τριφυλλιού" χρεώθηκε με 2 τεχνικές ποινές. Ολα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα το 74-74 (39') να μετατραπεί σε 78-74 και εν τέλει η Κίμκι να επικρατήσει με 78-77.
Δεκάλεπτα: 21-14, 46-39, 61-59, 78-77
Κίμκι (Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 2,Φριντζον 13 (1), Βιάλτσεφ 6 (2), Λόντσαρ 10, Ρίβερς 12 (3), Μόνια 6, Κβοστόφ, Ζουκανένκο, Πλάνινιτς 16, Ντέιβις 13, Νίλσεν.
Παναθηναϊκός (Μπράμος): Μπράμος 4(1), Πάνκο 6, Ματσιούλις 15 (2), Λάσμε 19 (8 ριμπ.), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14 (2/7 τριπ., 5ασ.), Κίτσεν 2, Μπάνκς 15 (2), Σκορδίλης, Σχορτσανίτης.
*O Aργύρης Πεδουλάκης δεν είχε στην διάθεσή του τον τραυματία Ρόκο Λένι Ούκιτς, ο οποίος έμεινε στην Αθήνα.
*Η  αναμέτρηση ξεκίνησε με με καθυστέρηση, καθώς η αποστολή  του Παναθηναϊκού ταλαιπωρήθηκε, ώστε να φτάσει  στο γήπεδο. Το πούλμαν που την μετέφερε πέρασε 1 ώρα και  55 λεπτά στους δρόμους της Μόσχας εξαιτίας της κίνησης μέχρι να φτάσει στο γήπεδο και η Ευρωλίγκα αποφάσισε το ματς να ξεκινήσει το ματς καθυστέρηση, μιας και οι  "πράσινοι" έφτασαν στο γήπεδο στις 18.40.
*Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης στην πρώτη του προσπάθεια στραβοπάτησε και τραυματίστηκε στο αριστερό πέλμα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην ξαναπατήσει στο παρκέ στη συνέχεια της αναμέτρησης.