Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2013

Με Υπερηχητικό Τσαρτσαρή διέλυσε τον Ηλυσιακό ο Εξάστερος!

Με κορυφαίο τον πολύπειρο Κώστα Τσαρτσαρή (20π.), ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 62-87 επί του Ηλυσιακού, για την 18η αγωνιστική της Α1.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο "κεφάτος" στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 8' προηγήθηκε με 0-5. Ο Ηλυσιακός μείωσε στο 5' σε 5-7 και στο τέλος του δεκαλέπτου οι "πράσινοι" προηγούνταν με 15-17.
Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 17-17 και μέχρι το 14' οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός όμως, με μπροστάρη τον Κώστα Τσαρτσαρή, ανέβασαν "στροφές" και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκαν με 33-41.
Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι και κλείνοντας την άμυνά του, κατάφερε να ξεφύγει με 37-51 στο 24'. Ο Τσαρτσαρής συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση και σε συνδυασμό με δύο καθοριστικά τρίποντα του Καπόνο, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +25 (43-68).
Στην τελευταία περίοδο ο Ηλυσιακός πάλεψε να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά ήταν πολύ δύσκολο να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά. Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε σε θέση οδηγού και έφτασε τελικά στη νίκη με 62-87.
*Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς έμεινε εκτός 12άδας, καθώς προτιμήθηκε να προφυλαχθεί λόγω ενοχλήσεων στη μέση.

Δεκάλεπτα: 15-17, 33-41, 43-68, 62-87

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Παππάς, Αράπης, Αναγκόνιε 8, Αποστολίδης 2, Χατζής 9, Σπανός 7(1), Αντωνάκης, Μόρισον 3, Κρέπι, Γκάρισον 7(1), Παραγυιός 3(1), Στόνγκλιν 23(2).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 4, Μπράμος 1, Ματσιούλις 12(4), Καπόνο 11(3), Λάσμε 12, Τσαρτσαρής 20, Διαμαντίδης 6(2), Γκιστ 2, Μπανκς 8(2), Ξανθόπουλος 3(1), Γιαννόπουλος 8(2), Σκορδίλης.

πηγή:superbasket.gr