Σάββατο 16 Μαρτίου 2013

Βόλεϊ Γυναικών: Οι Πράσινες Αμαζόνες Ξεπαρθένιασαν τις Δικέφαλες Κότες της ΑΕΚ!

Οι κορίτσαροι του Παναθηναϊκού έσπασαν το... αήττητο της ΑΕΚ (3-1) στην κατάμεστη Κυψέλη και έδειξαν οτι η επιστροφή στους τίτλους, δεν αργεί.
Έναν αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα με έναν σαφώς πιο ποιοτικό και πιο έμπειρο αντίπαλο, τα κορίτσια του Παναθηναϊκού κατάφεραν να τον μετατρέψουν σε φιέστα. Στον τελευταίο της αγώνα για εφέτος και με την παραμονή εξασφαλισμένη, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του «τριφυλλιού», στην κατάμεστη Κυψέλη, επικράτησε 3-1 της ΑΕΚ, χαρίζοντάς της απλόχερα την πρώτη ήττα για εφέτος και στερώντας της το αήττητο Πρωτάθλημα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερη διάρκειά του. Οι φιλοξενούμενες εκμεταλλευόμενες την εμπειρία τους και χωρίς να επηρεαστούν από την καυτή ατμόσφαιρα πήραν ένα προβάδισμα 2 πόντων (0-2, 2-4), το οποίο διατήρησαν μέχρι το 4-5. Σε εκείνο το σημείο οι «πράσινες» πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (6-5) και μέχρι το 17-18 οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Τότε, τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση έπαθαν μπλακ άουτ, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να κάνει ένα σερί 6-0, πριν πάρει τελικά το σετ με 18-25.
Με την Νούσια να πιάνει εξαιρετική απόδοση, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο δεύτερο σετ, παίρνοντας αμέσως ένα προβάδισμα δύο πόντων, το οποίο σιγά σιγά το μεγάλωνε, φτάνοντας το 8-3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενες έκαναν κάποιες προσπάθειες να μειώσουν με σερί 2-3 πόντων, ωστόσο η απάντηση ερχόταν αμέσως από τις «πράσινες», με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώνει, χάρη και στους δύο συνεχόμενους άσους της Κουντουρά (18-9). Εκεί όμως άρχισε την αντεπίθεση της η ΑΕΚ και με ένα σερί 5 πόντων, μείωσε από τους 9 πόντους στους 4 (18-14), ενώ συνεχίζοντας την προσπάθειά της, έφτασε ακόμη και στο 23-22. Ωστόσο εκεί οι παίκτριες του Γιώργου Ρούση είχαν καθαρό μυαλό και ισοφάρισαν σε 1-1 τα σετ (25-23).
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε στους ίδιους ρυθμούς και το δεύτερο σετ, παίρνοντας ένα προβάδισμα 2-3 πόντων, το οποίο όχι απλά το διατήρησε, αλλά με σταθερά βήματα το ανέβασε στους 4 (15-11, 16-12, 18-14). Ακόμη και όταν οι φιλοξενούμενες μείωσαν 20-18 οι παίκτριες του «τριφυλλιού» δεν έχασαν την συγκέντρωσή τους και κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-21.
Οι «πράσινες» μπήκαν το ίδιο δυναμικά και στο 4ο σετ (3-0), αλλά η ΑΕΚ συνήλθε γρηγορότερα από τα δύο προηγούμενα, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει 6-6 και με την Μέντεζ να περνάει μπροστά για πρώτη φορά μετά το 1ο σετ! Οι γηπεδούχες ανέκτησαν το προβάδισμα (10-8), αλλά κάποια ατομικά λάθη δεν τις επέτρεψαν να το διατηρήσουν για πολύ, καθώς το 14-14, έγινε 15-19. Ωστόσο σε εκείνο με ένα πόντο της Πέρεζ και 4 της Βασιλαντωνάκη, εκ των οποίων οι τρεις ήταν άσοι, ο Παναθηναϊκός έκανε το 20-19. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 20-20, ωστόσο ακολούθησε ένα νέο σερί 3-0, που ουσιαστικά έδωσε το σετ και τη νίκη στις «πράσινες» με 25-23.

ΤΑ ΣΕΤ: 18-25, 25-23, 25-21, 25-23

πηγή:leoforos.gr