Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2013

Τουρνουά «Χ.Πασσανικολάκης»: Παναθηναϊκός-Ελληνικό 65-59

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 65-59 του Ελληνικού, κάνοντας το δυο στα δυο στο τουρνουά
«Χ.Πασσανικολάκης» στην Κω και κατακτώντας το.

Οι «πράσινες» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, ανέβασαν στροφές, έπαιξαν φοβερή άμυνα και έτρεξαν ένα σερί για να φτάσουν στο ημίχρονο να προηγούνται με +5.
Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά είχε μεγαλώσει και το σκορ έγινε 53-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Ελληνικό αντέδρασε αλλά η ψυχραιμία και η ευστοχία των αθλητριών της Γιασεμής Σαμαντούρας έδωσαν τη νίκη στο Τριφύλλι. Η Ντέλβα ήταν πρώτη σκόρερ για τις «πράσινες» με 16π. και ακολούθησαν Δίελα και Μαγκλάρα με 12π. η κάθε μία.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 30-25, 53-42, 65-59

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα):  Καλέντζου 3,  Γέμελος 7(1), Πριόνα, Μαγκλάρα 12, Κοσμά 11(1), Σλούκα , Δίελα 12, Καβάσιλα 4, Ντέλβα 16, Θεολόγου, Χρονοπουλου, Χριστινάκη.

Ελληνικό (Καπογιάννη): Γκοτζή 4, Σταμάτη 6, Τσέρου, Ρουμπελάκη 2, Παντέλη 7, Μπαλτά 8(2), Νικολαϊδου 5, Χαλιβέρα 9 (1), Τζόνσον  9, Μπόνη  9(1), Θεοδώρου, Λούκα