Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2013

Ισοπαλία στη Λεωφόρο για ΠΑΟ και Κηφισιά

Ισόπαλους 2-2 βρήκε το φιλικό τον Παναθηναϊκό με τον ΑΟ Κηφισιάς στη Λεωφόρο σήμερα το απόγευμα.
Ο Γιάννης Λάιος είχε στη διάθεσή του τους Αμορόσο και Καρυπίδη που επέστρεψαν μετά από τραυματισμούς ενώ ήταν εκτός ο Μουρ που έπασχε από γαστρεντερίτιδα κι ο Λιόντας εξαιτίας κάποιου οφθαλμολογικού προβλήματος. Ο Αρσενιάδης από την άλλη είχε όλη την ομάδα στη διάθεσή του πλην του Ιγκόρ Σόουσα που χρήζει ακόμα μερικές μέρες ξεκούρασης για να επανέλθει.
Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα πολύ καλό πρώτο σετ καθώς βρέθηκε μπροστά από την αρχή παίρνονται τη διαφορά (8-6, 16-11) χάριν στο πολύ καλό μπλοκ και στην αποτελεσματική επίθεση ενώ η Κηφισιά από την άλλη είχε εξαιρετική υποδοχή, έγινε το 21-17-και κατέκτησε το σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα, ο Παναθηναϊκός δε μπόρεσε να αποφύγει τα λάθη (6-8, 10-16) με αποτέλεσμα να περάσει αρκετά μπροστά η Κηφισιά. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έχοντας βελτιώσει την επίθεσή της κι έχοντας σερβίς φωτιά έκανε το 14-21 και κατέκτησε το σετ με 19-25.

Στο τρίτο σετ ήταν η σειρά της Κηφισιάς να υποπέσει σε λάθη που εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός (8-7, 16-12) και παρά τα υψηλά ποσοστά στην υποδοχή η επίθεσή της είχε πολλά προβλήματα. Η Κηφισιά είχε μείνει πίσω στο σκορ αλλά με μια σειρά πολύ καλών σερβίς κατάφερε να κάνει το 18-18 και να ισορροπήσει το σετ όμως ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, με επιθέσεις από τον Μπέλλο κυρίως έκανε το 21-19 και κατέκτησε το σετ 25-22.

Στο τέταρτο σετ έγιναν αλλαγές κι από τις δύο ομάδες σε πολλές θέσεις κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αλλάξει κι ο τρόπος ανάπτυξης του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά (8-4, 15-16) αλλά η Κηφισιά ήταν λίγο καλύτερη σα σύνολο, έχοντας κρατήσει καλή υποδοχή σε όλον τον αγώνα πίεσε στους τελευταίου πόντους και μετά από μάχη το σετ πήγε στην Κηφισιά ( 20-21, 24-26).

Τα σετ: 25-20, 19-25, 25-22, 24-26
Παναθηναϊκός (Λάιος): Στιβαχτής 5 (2άσ), Πενόλιο 14 (1 άσος, 1 μπλοκ, 48%επ.), Αμορόσο 10 (44%επ. 2 μπλοκ), Μπέλλος 19 (3 άσοι, 2 μπλοκ, 48%επ.), Καρυπίδης 10 (52%υπ., 56%επ), Μαδούρας 4 (1 μπλοκ), Κουρούπης λ. (80%υπ.-40%αρ.), Πολυχρονιάδης (60%π.), Καπίρης 4 (1 μπλοκ)

Κηφισιά (Αρσενιάδης): Λένας 17 (2μπλοκ), Πρωτοψάλτης 16, Σουλτανόπουλος 6 (1μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 12 (3μπλοκ), Κούνας 7 (2 μπλοκ), Σόουζα, Ταμπουρατζής λ. 56%υπ.-38%αρ., Νικολάκης 2 (1 μπλοκ)Σόουζα, Μουρούτης, Ρούσης, Κάπελας
Ο Παναθηναϊκός αναχωρεί αύριο για Μεσολόγγι όπου θα δώσει φιλικό με την ομώνυμη ομάδα και στη συνέχεια θα πάει στο Βραχάτι όπου το Σαββάτο θα φιλοξενηθεί από τον Παμβοχαϊκό σε ένα ακόμα δυνατό φιλικό.