Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2013

Μπάσκετ Γυναικών:Έχασαν στο τέλος οι πράσινες

Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού ηττήθηκαν με 68-66 σε... νεκρό χρόνο από τον Αθηναϊκό στο πιο δυνατό έως τώρα φιλικό της προετοιμασίας τους.Την ήττα με 68-66 με καλάθι σε... νεκρό χρόνο γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τον Αθηναϊκό στο τουρνουά του Κρόνου με τις παίκτριες του Τριφυλλιού να δίνουν το πιο δυνατό τους παιχνίδι από την έναρξη της προετοιμασίας τους.Ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και παρά το γεγονός ότι ο Αθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει κάποια στιγμή με 14 πόντους διαφορά.Το Τριφύλλι μείωσε όμως με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Γέμελος και έφτασε να περάσει και μπροστά με 61-60 τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.Ο Αθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με 64-61 αλλά με πέντε πόντους της Γέμελος έγινε το 66-66 για να έρθει η Γκίβενς σε νεκρό χρόνο και με καλάθι της να δώσει την νίκη στον Αθηναϊκό.
Δεκάλεπτα: 24-14, 39-35, 54-48, 68-66

Αθηναϊκός (Αποσκίτης): Αξιοπούλου 4, Μέλνικα 17(15 ριμπ), Βλάνη 15(3), Παπαμιχαήλ 10, Καμμένου 1, Κασάπογλου, Γκέβενς 10 (12ριμπ), Τζεγιαννάκη 7, Μοσχοπούλου 4, Ντίξινα, Κουτανίτου.

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καβάσιλα, Κοσμά 11(2), Γέμελος 20(2), Ντέλβα 16, Δίελα 4, Καλέντζου 6, Μαγκλάρα 6, Σλούκα 3(1), Θεολόγου, Χρονοπούλου.
Το Σάββατο ο Παναθηναϊκός στις 8μ.μ. θα αντιμετωπίσει το γηπεδούχο Κρόνο Αγίου Δημητρίου, ενώ νωρίτερα, στις 6μ.μ. ο Ίκαρος Καλλιθέας θα παίξει με τον Αθηναϊκό.