Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2013

Μπάσκετ Γυναικών:Οι Πρωταθλήτριες έκαναν σμπαράλια τον Σπόρτινγκ

Οι γυναίκες του Παναθηναϊκού στο μπάσκετ δεν επέτρεψαν στο Σπόρτινγκ, σε κανένα σημείο του αγώνα, να ελπίσει σε κάτι καλό, και με εκπληκτική εμφάνιση (ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο) έφτασαν εύκολα στο τελικό 35-76.

Αν αναλογιστούμε πως το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 22-35, τότε γίνεται αντιληπτό πως οι «πράσινες» έπαιξαν εκπληκτικά και σε άμυνα και σε επίθεση στο δεύτερο μέρος. Πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν η Δίελα που σημείωσε 16 πόντους. Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Καβάσιλα (12), Κοσμά (11) και Καλέντζου (10).

Με τη νίκη αυτή, οι γυναίκες της Σαμαντούρα προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, και θα αναμετρηθούν με τον Πρωτέα Βούλας για μία θέση στο Final-4.

Στο κλειστό του Παπάγου βρέθηκαν και αρκετοί φίλαθλοι του Παναθηναϊκού που στήριξαν τις πρωταθλήτριες Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 7-17, 22-35, 26-59, 35-76

Σπόρτιγκ: Κατσαμπή, Βάσιου, Γιαννακάκου, Νταή 11, Βλάχου, Μουζάκη 2, Κικιβαράκη 4, Μπαζίμα 7, Βούλγαρη 3, Χαϊκάλη 8.

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Δίελα 16 (2), Ντέλβα 8, Καλέντζου 10(2), Πριόνα, Χριστινάκη, Μαγκλάρα 7, Κοσμά 11(1), Σλούκα 3(1), Χρονοπούλου 2, Καβάσιλα 12, Θεολόγου 7.