Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2013

Βόλεϊ Ανδρών: Ντροπή και στη Λαμία....

Σε ένα αγώνα που ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να κατακτήσει σετ για ακόμα μια αγωνιστική γνώρισε την ήττα αυτή τη φορά από την Λαμία με 3-0 σετ.

Ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Γιάτση στο Πρωτάθλημα που έκανε πολύ καλή εμφάνιση για ακόμα μια αγωνιστική με όπλο το πολύ καλό σερβίς δυσκόλεψε πάρα πολύ τον Παναθηναϊκό που έκανε λάθη. Με κορυφαίους τους 3 ξένους της αλλά και τον Δημήτρη Ριζόπουλο η Λαμία  πήρε εύκολα το πρώτο σετ αλλά στα επόμενα έγινε μάχη.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε πάρα πολύ στο 2ο και 3ο σετ έφτασε στην πηγή, καθώς έχασαν καθοριστικά σετ μπολ αλλά δε κατόρθωσε να πιεί νερό και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς νίκη. Οι "πράσινοι" ωστόσο έχουν παράπονα από τη διαιτησία. Μπέλος και Καρυπίδης έκαναν πολύ καλή εμφάνιση αλλά δεν ήταν αρκετό. Οι αλλαγές που έκανε ο Λάιος δεν έφεραν το επιθυμιτό αποτέλεσμα και τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα για τον ΠΑΟ που έχει αρκετά δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια.

Στο κατάμεστο Χαλκιοπούλειο οι οπαδοί της Λαμίας έδωσαν βροντερό παρόν ενώ υπήρχαν ακόμα 100 φίλαθλοι του ΠΑΟ που έκαναν αισθητή την παρουσία τους.

Διαιτητές: Παπαδογούλα, Μουλά Ειρ.

Διακύμανση:
1ο σετ:8-5, 16-14, 21-17, 25-19
2ο σετ:4-8, 15-16, 20-21, 27-25
3ο σετ:8-6, 16-11, 21-18, 28-26
Τα σετ: 3-0 (25-19, 27-25, 28-26)

* Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 8 άσσους, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 1 άσσο, 31 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων
Αναλυτικά στατιστικά εδώ

ΓΣ ΛAMIA (Γιώργος Γιάτσης): Πέτι 14π (13/24 επιθέσεις, 1 μπλοκ), Λαβάια 6 (3/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ολίεμαν 17 (15/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δημητριάδης 3 (1/1 επ, 2 άσσοι), Καββαδάς 2 (2/3 επ), Ριζόπουλος 12 (8/20 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 59% υπ- 32% άριστες), Καρβουνής 1 (1 άσσος), Κιόσης, Μητρόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Λάιος): Στιβαχτής 1π (1 μπλοκ), Πενόλιο, Αμορόσο 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Μούρ 6 (3/5 επ, 3 μπλοκ), Μπέλλος 15 (11/30 επ, 4 μπλοκ), Καριπίδης 14 (12/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κουρούπης (λ, 38% υπ- 31% άριστες), Λιόντας 1 (1 άσσος), Καπίρης 4 (2/16 επ, 2 άσσοι), Μαδούρας.

Ο προπονητής της Λαμίας Γιώργος Γιάτσης είπε:
 «Κρατάμε τη νίκη και τους 3 βαθμούς στη χειρότερη εφετινή εμφάνιση. Ηταν κομβικό παιχνίδι για μας. Το σημαντικό είναι ότι έχουμε πάρει αρκετούς βαθμούς με πολλά προβλήματα και συνεχίσουμε».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Λάιος δήλωσε:
 «Στο 2ο και στο 3ο σετ είχαμε ευκαιρίες για να τελειώσουμε τα σετ. Έχουμε χάσει πάνω από οκτώ τέτοια σετ. Εγώ τι να κάνω; Με ποιους να τα βάλω; Με τους παίκτες μου, με τους αντιπάλους ή με τους διαιτητές. Δεν λέω πως διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα. Έχουμε κάνει έξι αγώνες με μηδέν βαθμούς. Μας περιμένει ο ολυμπιακός, ο Φοίνικας. Εχουμε δύσκολο πρόγραμμα».