Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013

Βόλεϊ Ανδρών: ήττα με κάτω τα χέρια μέσα στην Τρούμπα...

Μόνο η εμφάνιση του τρίτου σετ ήταν κόντρα μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακούστο κλειστό του Ρέντη  και στο ντεμπούτο του Γιάννη Καλμαζίδη στον πάγκο του Τριφυλλιού τη 10η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν την υποδοχή του Τριφυλλιού, παίρνοντας εύκολους πόντους, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αγχωμένων «πρασίνων» που στα δυο πρώτα σετ ξεκινούσαν καλά αλλά από τα μέσα, έχαναν την επαφή με το σκορ. Ο Γιάννης Καλμαζίδης ανακάτεψε την τράπουλα περνώντας στο ματς τον Μανιόπουλο στη θέση του Μπέλου στο τρίτο σετ ενώ έκανε εναλλαγές με τον Καπίρη στη θέση του Καριπίδη σε δεύτερο και τρίτο.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε με αλλαγές και ο Παναθηναϊκός με σωστές επιλογές στην επίθεση και καλά στημένο μπλοκ έφτασε μέχρι το 21-21 και είχε την ευκαιρία με επίθεση του Γκάλιτς να περάσει μπροστά, όμως δεν τα κατάφερε. Μια φάση αργότερα ο Κροάτης μπλόκαρε το Σωτηρίου (22-22) και κάπου εκεί στο παιχνίδι κλήθηκε εσπευσμένα από τον πάγκο των γηπεδούχων ο Γιορντάνοφ. Το σετ ολοκληρώθηκε 25-23.

Ο Γιάννης Καλμαζίδης μιλώντας στη NOVA σχολίασε: «Άλλοι στόχοι οι δικοί μας άλλοι οι στόχοι του ο.σ.φ.π Υπάρχει διαφορά δυναμικότητας, περίμενα να δω κάτι παραπάνω. Μόνο στο τελευταίο σετ και με κάποιες αλλαγές από τον αντίπαλο μπήκαμε στο παιχνίδι. Πολύ φόβος, πολύ ανασφάλεια. Αυτό θα προσπαθήσω να αλλάξω. Είναι δύσκολος ο δρόμος», ενώ σε ερώτηση για αλλαγές στην ομάδα τόνισε:

«Όταν είναι η πορεία όπως είναι μέχρι τώρα πρέπει να σκεφτόμαστε και άλλες λύσεις και να δούμε πιο είναι το πρόβλημα. Φυσικά μπορεί να σωθεί ο Παναθηναϊκός αλλά πρέπει να γίνουν πολλά πράγματα. Επιμονή, υπομονή και να αλλάξει κάποια τροπή».

Διαιτητές:Μπατιανίδης, Κουτσούλας