Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2013

Συνεχής πρόοδος για τη σκοποβολή

Έντεκα αθλητές και αθλήτριες εκπροσώπησαν τον Παναθηναϊκό στους αγώνες αεροβόλων όπλων Α’ κατηγορίας που διεξήχθηκαν από τον Γυμναστικό Σύλλογο Κηφισιάς, στο σκοπευτήριο του Βύρωνα το Σάββατο 12 Οκτωβρίου.

Συνολικά έλαβαν μέρος 70 σκοπευτές και σκοπεύτριες από 18 συλλόγους.

Το ρεπορτάζ από το επίσημο blog των σκοπευτών του Παναθηναϊκού:

Αεροβόλο Πιστόλι Ανδρών:

Ο Γιάννης Καμπούρης κατέλαβε την 8η θέση με επίδοση 555/600 ανάμεσα σε 31 αθλητές, ο Δημήτρης Κρανάς την 13ή θέση με 539/600, ο Δημήτρης Κατσίρης 14ος με επίδοση 538/600, ο Φώτης Λιακώνης με 504/600 κατέλαβε την 24η θέση και ο Τίτος Καρρέρ με επίδοση 500/600 κατετάγη 27ος.

Αεροβόλο Πιστόλι Γυναικών:

Η Νάνσυ Λαζαροπούλου, με επίδοση 332/400 κατέλαβε την 11η θέση ανάμεσα σε 17 αθλήτριες και η ‘Ελενα Μπουζαλά την 15η με επίδοση 305/400.

Αεροβόλο Τουφέκι Ανδρών:

Ο πολύπειρος Νίκος Κόκκινος κατέλαβε τη 4η θέση με επίδοση 568.2, ανάμεσα σε 9 αθλητές, ο Διονύσης Λιβέρης την 6η θέση με επίδοση 563.5, ο Ορέστης Λυμπερόπουλος την 8η θέση με επίδοση 406.3 και ο Τίτος Καρρέρ την 9η θέση με επίδοση 354.5.

Είναι δεδομένο ότι τα αποτελέσματα θα μπορούσαν να είναι καλύτερα, αλλά είναι κοινό “μυστικό” ότι τα χαμόγελα δεν λείπουν από την ομάδα. Από αγώνα σε αγώνα ο Παναθηναϊκός βρίσκεται ανάμεσα στις πολυπληθείς ομάδες που παίρνουν μέρος, δείχνοντας την πρόοδο και τα βήματα προς τα μπρος που έχουν γίνει τον τελευταίο καιρό. Όπως έχουμε δηλώσει επανειλημμένα, ο στόχος μας είναι η πρωτιά. Και όλα προς τα εκεί πάνε αλλά θέλει κι δουλειά και αρκετή υπομονή.

Το ερχόμενο σαββατοκύριακο θα λάβουν χώρα στον Βύρωνα, το Πρωτάθλημα Κέντρου, το οποίο είναι πολύ σημαντικό για τη συγκομιδή βαθμών και την άνοδο του Παναθηναϊκού στη γενική κατάταξη.