Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2013

Βόλεϊ Ανδρών: Λάϊε Ξύπνα τα παιδιά γιατί παίζουν στον Παναθηναϊκό το κατάλαβες;;;

Στην Κυψέλη αναμετρήθηκαν ο Παναθηναϊκός και ο Παμβοχαϊκός σε ένα αγώνα νικητής βγήκε ο δεύτερος με 0-3 σετ.

Ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από αρκετά λάθη και καλά μπλοκ. Κατάμεστο το γήπεδο της Κυψέλης από οπαδούς του Παναθηναϊκού που ηλέκτριζαν την ατμόσφαιρα καθώς η νίκη ήταν κάτι που ήθελε πάρα πολύ ο Παναθηναϊκός για ψυχολογικούς κυρίως λόγους και όχι για πρακτικούς καθώς το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Ο Παμβοχαϊκός πραγματοποίησε σήμερα την καλύτερή του εμφάνιση από το Λιγκ Καπ που είχε εμφανιστεί πολύ μακριά του καλού εαυτού του παρά την απουσία του Τζιουστινιάνο που με ενοχλήσεις στη γάμπα και αποσύρθηκε στην αρχή του πρώτου σετ, για να πάρει τη θέση του επάξια ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος που έκανε πολύ καλή εμφάνιση.

Η ομάδα του Παναθηναϊκού πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση και δε μπορούσε να βρει ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με αρκετά λάθη στην άμυνα και την υποδοχή και παρά την μεγάλη προσπάθεια που έκανε στο τρίτο σετ για να αλλάξει το ρυθμό του και να πάρει το σετ δεν τα κατάφερε και ο αγώνας κατακτήθηκε από την ομάδα του Βραχατίου.

Ο Ντουσάρμ ήταν ο καλύτερος στον αγώνα σήμερα καθώς φαίνεται να έχει επανέλθει πλήρως από τον τραυματισμό του.

Ο Παμβοχαϊκός έκανε ένα πολύ καλό πρώτο σετ με πολύ καλό μπλοκ που είχε στηθεί στο Μπέλλο και στον Καρυπίδη έκοψε τις επιθέσεις του Παναθηναϊκού και με Ντουσάρμ ελεύθερο και Παναγιώτη Παπαδόπουλο έβγαλε πολύ καλές επιθέσεις. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 7-7 αλλά από εκεί και πέρα δε μπόρεσε να πλησιάσει την ομάδα του Ν. Ζαλμά που κατέκτησε το σετ με 16-25. (5-4, 7-7, 10-14, 12-16, 13-18, 15-23, 16-25)

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ καλό ξεκίνημα και είχε βελτιωθεί η ανάπτυξή του όμως μετά το 16-16, ο Παμβοχαϊκός άλλαξε πρόσωπο και πίεσε πάρα πολύ τον Παναθηναϊκό, αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να γίνουν λάθη από τους «πράσινους» και ο Παμβοχαϊκός να περάσει μπροστά στο 20-21 με τον Ασπιώτη και να πάρει τελικά το σετ με τον Παναγιώτη Παπαδόπουλο 22-25, (7-5, 10-9, 13-12, 14-14, 17-16, 19-18, 20-20, 20-21, 20-22, 20-23, 21-24, 22-25).

Στο τρίτο σετ οι ομάδες ήταν αρκετά κοντά καθώς ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να κατακτήσει το σετ και είχε περιορίσει τα λάθη του, ο Παμβοχαϊκός ωστόσο είχε πολλές επιλογές επιθετικά και πολύ καλό σερβίς. Λίγο πριν το τέλος του σετ επικράτησε ένταση και δόθηκε κίτρινη κάρτα στον Παναθηναϊκό, τα πνεύματα ηρέμισαν. Ο Παμβοχαϊκός πέρασε μπροστά 22-24 ισοφάρισε ο Παναθηναϊκός 24-24 αλλά δύο τελευταία λάθη του Καρυπίδη έδωσαν το σετ στον Παμβοχαϊκό 24-26 (8-10, 9-11, 13-12, 14-14, 16-15, 17-18, 19-20, 21-23, 22-24, 24-24, 24-26).

30 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟ (Λάιος): Στιβαχτής 4π. (1/2 επ, 3μπλοκ), Πενόλιο 5 (5/9 επ), Αμορόσο 4 (2/4επ, 1μπλοκ, 1 άσσος), Μουρ 6 ( 0/3 επ, 6 μπλοκ), Μπέλος 11 (9/25 επ, 1μπλοκ, 1 άσσος), Καριπίδης 8 (8/19) / Κουρούπης (λ. - 73% υπ), Λιόντας, Μαδούρας, Καπίρης 1 (1/2), Μανιόπουλος 1 (1/2), Πολυχρονιάδης.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Κράους 7π. (2/3 επ, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τζουστιανιάνο, Κουζούνης 6 (4/10επ., 1μπλοκ, 1 άσσος), Ντουσάρμ 16 (14/33 επ., 2 μπλοκ), Κανέλλος 15π (8/9, 4μπλοκ, 3 άσσοι), Παπαδόπουλος Χρήστος 3 (1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 42% υπ), Δρόγκαρης, Παπαδόπουλος Παναγιώτης 7 (5/11 επ, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μάρκου, Ασπιώτης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Καρράς.

Λάϊος: «Είναι θέμα ψυχολογίας»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιάννης Λάιος, μίλησε για τον αγώνα της ομάδας του με τον Παμβοχαϊκό, σαφώς προβληματισμένος με την εμφάνιση του Παναθηναϊκού.«Το πρόβλημα το αγωνιστικό σαν εικόνα και ποιότητα δεν είναι το πραγματικό.

Στις προπονήσεις κάνουμε όσα πρέπει να γίνουν και γίνονται με εξαιρετική επιτυχία όμως μόλις μπαίνουν στη γήπεδο και φοράνε την κανονική φανέλα κι ακούν τον κόσμο να φωνάζει γίνονται άλλη ομάδα. Προφανώς είναι θέμα ψυχολογίας να πιστεύουν ο καθένας στον εαυτό του, να παίζουν ελεύθερα είτε υπάρχουν φίλαθλοι υπέρ είτε κατά και να βγάλουν τον πραγματικό τους εαυτό. Μόλις συμβεί αυτό ο Παναθηναϊκός θα αλλάξει πρόσωπο, εάν δε συμβεί αυτό θα μείνουμε στο τέλος.»

Στιβαχτής: «Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει…»