Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2013

Βόλεϊ Γυναικών: Νίκη για τα Φίνα κορίτσια με πόνο για την Βασιλαντωνάκη!

Την 5η του συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός κλείνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το 2013 καθώς επικράτησε με 3-1 του Ηρακλή Κηφισιάς, ωστόσο λίγο πριν το φινάλε του αγώνα αποχώρησε με θλάση η Ανθή Βασιλαντωνάκη.

Η διεθνής διαγώνια χτύπησε σε προσπάθεια της για άμυνα και οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για θλάση στο γαστροκνήμιο.

Οι πράσινες στα δύο πρώτα σετ επικράτησαν με σχετική άνεση, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική. Ο Χουντουμάδης απέσυρε την Ντουμιτρέσκου κι η είσοδος της Γκρέκα βοήθησε τον Ηρακλή να είναι πιο αποτελεσματικός στην επίθεση, αλλά κυρίως στο σερβίς (8 από τους 9 άσους ήρθαν στο γ’ σετ) και το 2-1 έγινε εύκολα.

Όλα στραβά πήγαν για τον Παναθηναϊκό στο 3ο σετ με τον Ηρακλή Κηφισιάς παρόλο που νίκησε με 3-1 σετ. Δεν φτάνει που αποδιοργανώθηκε πλήρως, στον τελευταίο πόντο του σετ ένιωσε τράβηγμα στη γάμπα η Ανθή Βασιλαντωνάκη και αποχώρησε.

Η διεθνής διαγώνια του Παναθηναϊκού αύριο θα κάνει υπέρηχο για να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς αλλά είναι βέβαιο πως θα μείνει εκτός γηπέδου για περίπου 20 ημέρες και το πιθανότερο είναι πως θα χάσει τον αγώνα με τον ΕΟ Σταυρούπολης στις 4 Ιανουαρίου στην εμβόλιμη 4η αγωνιστική.

Στο δ’ σετ όταν ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 16-11 το ματς έμοιαζε να έχει τελειώσει, ωστόσο ο Ηρακλής Κηφισιάς επέστρεψε και ισοφάρισε 19-19 και 20-20.
Το ματς έγινε ντέρμπι, όμως τα σερβίς της Καββαδία επέτρεψαν στον ΠΑΟ να ξεφύγει με 24-20 και να πάρει τελικά το τρίποντο.

«Ξεκινήσαμε πολύ καλά, είχαμε πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού με αρκετά καλή απόδοση στα δύο πρώτα σετ. Στο 3ο κάναμε αδικαιολόγητα λάθη, που δεν επιτρέπονται, με αποτέλεσμα να ξαναβάλουμε την Κηφισιά, που μας πίεσε στο παιχνίδι. Ωστόσο πήραμε τη νίκη και αυτό κρατάμε. Είμαι ευχαριστημένος με τη μέχρι τώρα πορεία της ομάδας μου στο πρωτάθλημα. Στα δύο τελευταία παιχνίδια δε δείξαμε το πρόσωπο που έπρεπε. Η διακοπή των Χριστουγέννων ελπίζω να μας κάνει καλό και να γυρίσουμε πιο έτοιμοι για να μπούμε δυνατά τη νέα χρονιά, αρχής γενομένης στο εξ αναβολής παιχνίδι και στο δεύτερο γύρο», δήλωσε ο Γιώργος Ρούσης, ενώ ο Σπύρος Χουντουμάδης δεν θέλησε να κάνει κανένα σχόλιο.

Τα σετ: 25-13, 25-18, 19-25, 25-21

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 8 (4/5 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 17 (11/29 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 9 (2/8 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Μερτέκη 13 (12/31 επ., 1 άσο, 31% υπ. – 10% άριστες), Τσίμα 19 (15/37 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 29% υπ. – 21% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 5 (1/1 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (52% υπ. – 36% άριστες) / Μπίσκου, Νούσια

Ηρακλής Κηφισιάς (Χουντουμάδης): Κουντουρά 6 (3/4 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Διώτη 14 (12/38 επ., 2 άσοι, 30% υπ. – 22% άριστες), Καπέλου 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Βλαχάκη 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 09% άριστες), Ντουμιτρέσκου 2 (2/8 επ.,), Γκουντιμένκο 9 (6/12 επ., 3 άσοι), Σάκκουλα –λ (74% υπ. – 42% άριστες) / Γκρέκα 4 (1/7 επ., 3 άσοι), Μολδοβανίδη, Λάβδα