Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2014

Μπάσκετ Γυναικών: «Λύγισαν» οι πράσινες...

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 66-55 από το Ελληνικό στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του Μετς για την 17η αγωνιστική αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των γυναικών.

Οι «πράσινες» που ξεκίνησαν καλά, πήγαν στο ημίχρονο με το εύθραστο +1 (30-29) ενώ στην τρίτη περίοδο οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 39-38 υπέρ του Ελληνικού. Κάπου εκεί οι γηπεδούχες ξέφυγαν με ένα +7 (45-38), οι «πράσινες» μείωσαν με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 46-43. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι παίκτριες της Γιασεμής Σαμαντούρα έχασαν τη συγκέντρωσή τους, δεν βρήκαν λύσεις επιθετικά ώστε να επιστρέψουν όταν οι γηπεδούχες ξέφυγαν στο σκορ (57-46, 62-50).

Ένα είναι βέβαιο ότι οι Πρωταθλήτριες θα ανασυνταχθούν ενόψει της συνέχειας και με μαχητική ψυχή θα καταφέρουν να φτάσουν στους στόχους τους.

Ελληνικό - Παναθηναϊκός 66-55 (29-30)

Δεκάλεπτα: 22-20, 29-30, 46-43, 66-55

Ελληνικό: Γκοτζή 6, Σταμάτη 13, Παντέλη 2, Νικολαίδου 6, Χαλιβέρα 12, Τζόνσον 20, Μπόνη 7

Παναθηναϊκός: Καλέντζου 6, Γέμελος 10, Μαγκλάρα 4, Κοσμά 15, Καβάσιλα 5, Ντέλβα 13, Κωστάκη 2