Τρίτη 18 Μαρτίου 2014

Ο Παναθηναϊκός έστω και με… σβηστές μηχανές έκαμψε την αντίσταστη του «μαχητικού» Ήλυσιακού.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη από τον Ηλυσιακό στο ΟΑΚΑ με το τελικό 83-77, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ.

Ένα 11-0 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδωσε το στίγμα της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε από την αρχή να ανεβάσει το ρυθμό και να πάει με περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Κι αυτό όταν στην άλλη άκρη, προσπάθησε να διατηρήσει τη βάση του παιχνιδιού του, την άμυνα.

Ο Ηλυσιακός αντέδρασε με τη σειρά του, μείωσε στους 5 πόντους (24-19, 9'40'') και πλησίασε ακόμη περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο (26-23 στο 13', 28-25 στο 14'), αλλά οι "πράσινοι" αντέδρασαν άμεσα, δείχνοντας ότι ελέγχουν το παιχνίδι. Η διαφορά ανέβηκε στο +12 (41-29, 16'50''), για να φτάσει στο +19 (58-39, 25'). Ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι προσπαθεί να βάλει κάποια καινούρια στοιχεία στο παιχνίδι του, άλλαξε σχήματα στη διάρκεια της αναμέτρησης και προσπάθησε να δώσει χρόνο σε συγκεκριμένους παίκτες.

Ο Ηλυσιακός από την πλευρά του προσπάθησε να μείνει στον αγώνα. Βρήκε ευκαιρίες, τις εκμεταλλεύτηκε και επέστρεψε για να μειώσει στους 3 πόντους (78-75, 38'). Ο Νίκος Παππάς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (81-75, 38'15'') και ο ίδιος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας διαμόρφωσε το 83-77 (39'18'') που ήταν και το τελικό σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ήδη από το πρώτο ημίχρονο ο Φραγκίσκος Αλβέρτης είχε χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, με εξαίρεση τον Γιώργο Διαμαντάκο. Εκτός έμειναν οι Δημήτρης Διαμαντίδης και Γιόνας Ματσιούλις που τους δόθηκε χρόνος ξεκούρασης, ενώ τραυματίες είναι και δεν αγωνίστηκαν οι Ραμέλ Κάρι και Τζέιμς Γκιστ.

Διαιτητές: Ταβουλαρέας, Ξενικάκης, Σαλαβός

Δεκάλεπτα: 26-19, 46-35, 67-52, 83-77

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 17 (4/9τρ) , Φώτσης 11 (9ρ, 3α, 2κ), Ούκιτς 10 (6α) , Λάσμε 10 (5ρ) , Μαυροκεφαλίδης 4 (4ρ) , Παππάς 16 , Γιάνκοβιτς 7, Ράιτ 8

Ηλυσιακός (Κουστένης): Καυκής 5, Αντωνάκης 9, Χατζής 8, Ζούμπος 7, Βαβάτσικος, Ιωάννου 4, Τζουγαράκης 12, Μποντζ 12, Πέτροβιτς 6, Πίγκραμ 14