Σάββατο 22 Δεκεμβρίου 2012

Συνεχείς Τάσεις αυτοκτονίας...........

Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε μπροστά με 2-0 στα σετ κατάφερε να χάσει με 3-2 από τη Νίκη Αιγινίου σε ένα δικό του παιχνίδι.Ότι και να γράψει κανείς για την ομάδα του βόλεϊ ανδρών είναι λίγο αφού οι πράσινοι δείχνουν να έχουν τάσεις αυτοκτονίας.Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-2 σετ από τη Νίκη Αιγινίου χάνοντας ουσιαστικά ένα παιχνίδι δικό τους. Το Τριφύλλι όπως συνηθίζει μπήκε νωθρά στον αγώνα και βρέθηκε να χάνει με 5-0 και 16-12 στο πρώτο σετ παρ' όλα αυτά κατάφερε να πάρει το σετ με 25-27.Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο όπου οι γηπεδούχοι ήταν συνέχεια μπροστά, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας ο Παναθηναϊκός το κατέκτησε με 24-26. Εκεί όμως που οι πράσινοι έδειχναν να έχουν καθαρίσει το ματς όντας μπροστά με 2-0 στα σετ και έχοντας το ψυχολογικό προβάδισμα από τις δύο ανατροπές που έκαναν άρχισαν πάλι να βραχυκυκλώνουν.Στο τρίτο σετ ενώ και πάλι έκαναν την ανατροπή και βρέθηκαν μια ανάσα να το κατακτήσουν τελικά η Νίκη Αιγινίου ήταν εκείνη που πανηγύρισε με 27-25. Το τέταρτο σετ είναι το καλύτερο παράδειγμα της αγωνιστικής εικόνας που παρουσιάζει φέτος το Τριφύλλι. Οι πράσινοι μπήκαν με πατημένο το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκαν ακόμα και με 7 πόντους (8-1 και 9-2).Στη συνέχεια όμως η Νίκη Αιγινίου άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και με ένα σερί στο τέλος κατάφερε να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί το Τριφύλλι έφτασε να προηγείται 10-8, αλλά και πάλι στο τέλος δεν άντεξε και έχασε για μία ακόμα φορά στο τάι μπρέικ.Δίχως αμφιβολία εκείνο που λείπει από την ομάδα είναι ένας ηγέτης ο οποίος θα μπορέσει να την πάρει πάνω του στα δύσκολα.
Νίκη Αιγινίου - Παναθηναϊκός 3-2