Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013

Φάκελος βόλεϊ ανδρών: Πλησιάζει επικίνδυνα το φιλέ της Α2....

Όσοι περίμεναν ότι στην Κυψέλη ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να διεκδικήσει στην πρώτη του νίκη απέναντι στην Κηφισιά διαψεύστηκαν. Οι «πράσινοι» ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο σετ και μοιραία ηττήθηκαν με 3-0 από την ομάδα του Αρσενιάδη, που επέστρεψε στις νίκες και απολαμβάνει την τέταρτη θέση του πρωταθλήματος. Μάλιστα η Κηφισιά έχει ξεφύγει με 5 βαθμούς από τους διώκτες της, ενώ βρισκόμαστε στην 9η αγωνιστική.

Ωραίο βόλεϊ παίχτηκε μόνο στο πρώτο σετ, που οι πράσινοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν το προβάδισμα με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Σταδιακά η Κηφισιά βελτιώθηκε, με καλή υποδοχή και σωστές επιλογές στην επίθεση κυρίως με τον Γιοβάνοβιτς κατάφερε να μειώσει και να ισοφαρίσει 12-12 με άσσο του Πρωτοψάλτη.

Με νέες επιθέσεις από Γκάλιτς, Καριπίδη ο Παναθηναϊκός οικοδόμησε πάλι διαφορά +3 (16-13) και έφτασε μέχρι το 17-14 με πλασέ του Στιβαχτή. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη άρχισε να αντιδράει μετά και το 22-18, με μία επίθεση και δύο μπλοκ του Παπαγγελόπουλου η Κηφισιά μείωσε σε 22-21 και ακολούθησε επίθεση του Γιοβάνοβιτς για το 22-22.

Παρότι ο Πρωτοψάλτης έχασε το σερβίς (23-22) ο Παναθηναϊκός δεν το εκμεταλεύτηκε, ο Παπαγγελόπουλος ισοφάρισε 23-23 και η Κηφισιά πήρε προβάδισμα με επίθεση του Νικολάκη και λάθος συννενόηση των γηπεδούχων (24-23). Ο Γκάλιτς ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό (24-24) αλλά ο Κροάτης έχασε το σερβίς και στην επόμενη φάση «καθάρισε» το σετ ο Γιοβάνοβιτς 26-24.

Για άλλο ένα παιχνίδι η απώλεια του σετ απογοήτευσε τους παίχτες του Παναθηναϊκού που έχασαν με κατεβασμένα τα χέρια τα δύο επόμενα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-4, 16-13, 21-18, 24-26
2ο σετ: 3-8, 6-16, 10-21, 11-25
3ο σετ: 3-8, 7-16, 10-21, 14-25

Τα σετ 0-3: 24-26, 11-25, 14-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς 7 άσσους, 36 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Γιάννης Λάιος): Γκάλιτς 12π (11/21 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Αμορόσο, Μούρ 5 (4/5 επ, 1 μπλοκ), Μπέλλος 13 (12/24 επ, 1 άσσος), Καριπίδης 3 (2/8 επ, 1 μπλοκ) / Κουρούπης (λ, 21% υπ - 21% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος 1 (1/1 επ), Μαδούρας

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ(Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 3π (2/2 επ, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 9 (3/4 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ντε Σόουζα 9 (7/16 επ, 2 άσσοι), Πρωτοψάλτης 8 (5/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (4/6 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 18 (15/20 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 60% υπ - 20% άριστες), Κούνας, Ρούσσης, Καπέλλας.

Πλέον για το «τριφύλλι» τα περιθώρια έχουν στενέψει επικίνδυνα και με εμφανίσεις σαν αυτή του Σαββάτου, πολύ δύσκολα θα καταφέρει αν σώσει τη σεζόν...

«Καταφέρνουμε και χάνουμε»
Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Λάιος δήλωσε:
«Πάντα τελευταία στιγμή καταφέρνουμε και χάνουμε. Σημειώσαμε άλλη μια ήττα στην έδρα μας αλλά μας πειράζει περισσότερο επειδή κάποιοι παλιοί παίκτες μας ανήκουν στη Κηφισιά. Μάλλον είναι θέμα ψυχολογίας. Μετά το πρώτο σετ που χάσαμε η Κηφισιά ανέβασε πολυ την απόδοσή και εμείς δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε. Με τον Ολυμπιακό πρέπει να απελευθερωθούμε μήπως καταφέρουμε και πάρουμε τουλάχιστον ένα βαθμό».

Τα παραπάνω αφορούν την χθεσινή αγωνιστική ημέρα....

Ρε μάγκες ως που θα πάει αυτό;

Έχετε συνειδητοποιήσει ότι είμαστε στον πάτο της βαθμολογίας και έχουμε 1 πόντο και σε 2 ματς τελειώνει ο πρώτος γύρος αν είναι ποτέ δυνατόν!

Τι θα πει κυριε Λαιε "πρεπει να απελευθερωθούμε Με τον Ολυμπιακό μήπως καταφέρουμε και πάρουμε τουλάχιστον ένα βαθμό».

Ηττοπαθείς προπονητές και κομπλεξικούς παίκτες δεν γουστάρουμε στην Πανάθα μας.