Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2013

Βόλεϊ Ανδρών:Ήττα ντροπή στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος...

Πρεμιέρα με το… αριστερό για το Τριφύλλι, που στη δύσκολη έδρα της Παναχαϊκής γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Volleyleague.

Οι «πράσινοι» ανέτρεψαν το εις βάρος τους 1-0 σετ και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με τον Καριπίδη να κερδίζει τους δυο συνεχόμενους πόντους στο δεύτερο σετ με επιθέσεις μπλοκ άουτ. Το Τριφύλλι μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα  μέχρι τα μέσα του σετ. Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τον Νίκο Ρουμελιώτη να είναι το «κλειδί» της γηπεδούχου ομάδας στην επίθεση, δίνοντάς της έτσι το προβάδισμα με 24-21 στο σετ, το 2-1 σετ  ήρθε παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει (25-23).

Η ομάδα του Λάιου –με μόνη αλλαγή τον Μαδούρα στη θέση του Μουρ- δεν το έβαλε κάτω, ξεκίνησε πάλι δυνατά το τέταρτο σετ και κατάφερε να πάρει μια σημαντική διαφορά +6 (13-19) που όμως δεν διατήρησε αφού λάθη στην υποδοχή και έλλειψη συγκέντρωσης στα κρίσιμα σημεία στα τελειώματα του σετ έδωσαν την ευκαιρία στην Παναχαϊκή να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να πάρει τελικά το σετ και το τρίποντο, αφού στην τελευταία φάση της αναμέτρηση σφυρίχτηκε φιλέ στον κεντρικό Μίκαελ Αμορόσο για το οποίο κόους του Παναθηναϊκού Γιάννης Λάιος σχολίασε αμέσως μετά τη λήξη: «Ηταν καθοριστικό το λάθος των διαιτητών στο τελείωμα του αγώνα. Θα παίζαμε ακόμα... Θα παίζαμε σίγουρα τάι μπρέικ. Κάναμε κι εμείς λάθη. Δεν εκμεταλευτήκαμε το προβάδισμα που είχαμε σε όλα τα σετ που χάσαμε»

Από τη μεριά του Τριφυλλιού, ο Μπέλος ήταν πρώτος σκόρερ με 18π. με τον Καριπίδη να ακολουθεί με 13π.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η διοίκηση του Παναθηναϊκού Α.Ο ήταν παρούσα στην πρεμιέρα του Τριφυλλιού με τον πρόεδρο Η. Μιχαλαριά και τους Αντιπροέδρους του ΤΑΑ, Στ. Σπύρου και Δ. Κάσαρη.

Τα σετ: 25-18, 25-27, 25-23, 25-23

Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν: 12 άσσοι, 59 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 7 άσσοι, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ρουμελιώτης): Ντονάς 11π. (7/18, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Ραντούνοβιτς 12 (7/12, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Αγγελόπουλος 2 (2/4), Ρουμελιώτης 35 (33/48, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Π.Ρουμελιώτης 6 (3/9, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Βλαχοστάθης 4 (4/11) / Μ.Ρουμελιώτης (λ. - 80% υπ., 60% άριστες), Χριστιάς (1 άσσος), Βασιλάκος 4 (2/5, 2 άσσοι), Πεφάνης 2 (1/1, 1 άσσο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάιος): Στιβαχτής 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πενόλιο 7 (7/15), Αμορόσο 9 (6/10, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μούρ 4 (1/3, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέλος 14 (14/24), Καριπίδης 11 (10/19, 1 άσσος) / Κουρούπης (λ. - 67% υπ., 44% άριστες), Καπίρης 3 (2 μπλοκ, 1 άσσος), Μαδούρας 2 (1/1, 1 άσσος), Μανιόπουλος 1, Πολυχρονιάδης.

Blocked Blocked Exc.% Excellent % Pos% Positivity %

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Λάιος είπε: «Ηταν καθοριστικό το λάθος των διαιτητών στο τελείωμα του αγώνα. Θα παίζαμε ακόμα... Θα παίζαμε σίγουρα τάι μπρέικ. Κάναμε κι εμείς λάθη. Δεν εκμεταλευτήκαμε το προβάδισμα που είχαμε σε όλα τα σετ που χάσαμε»

Κουρούπης: «Να χτίσουμε προσωπικότητα και χαρακτήρα»

Ο λίμπερο του Παναθηναϊκού Βίκτωρας Κουρούπης σε δηλώσεις του μετά το παιχνίδι της ομάδας του με την Παναχαϊκή τόνισε:
«Για εμάς ήταν μια κακή ήττα. Πρέπει να χτίσουμε προσωπικότητα και χαρακτήρα γιατί στο μόνο που αυτή την στιγμή θυμίζει Παναθηναϊκό στην ομάδα μας είναι η φανέλα. Ακόμη είμαστε σε μια κατάσταση που δείχνουμε να ψαχνόμαστε ως ομάδα. Σε ότι αφορά στην Παναχαϊκή επειδή γνωρίζω την προσπάθεια που γίνεται και την δουλειά που έχει κάνει ο Νίκος Ρουμελιώτης και τα άλλα παιδιά θέλω να τους συγχαρώ. Έχουν δημιουργήσει μια ανταγωνιστική και οργανωμένη ομάδα, την οποία αγκαλιάζει ο κόσμος και αυτό είναι ευχάριστο να συμβαίνει».