Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2013

Το Εικοστό Πρωτάθλημα του Εξάστερου!

Το "ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ DEVOTION" κάνει ένα καταπράσινο flash-back και σας θυμίζει τα 33 Πρωταθλήματα Ελλάδος που έχει κατακτήσει ο Εξάστερος μέχρι τα επόμενα που θα έρθουν και θα κοσμούν την Τροπαιοθήκη του Αυτοκράτορα του Μπάσκετ!

Μια μακρά περίοδο «ανομβρίας» σε ότι αφορά το ελληνικό πρωτάθλημα, έχοντας κατακτήσει ενδιάμεσα το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (1996) ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στην κορυφή και εντός των τειχών. Οι «πράσινοι» πήραν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο (21-5, 2004-1658), απέκλεισαν Ηράκλειο (85-56, 63-73, 74-52) και ΑΕΚ (67-57, 56-65, 51-47) στις δύο πρώτες φάσεις των πλέι οφ, για να έρθει η ώρα των τελικών. Εκεί αντιμετώπισαν τον ΠΑΟΚ και κατέκτησαν τον τίτλο με το τελικό 68-58 στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ (63-55, 58-73, 55-48, 57-64, 68-58).

Ήταν το 20ο πρωτάθλημα Ελλάδας για τον Παναθηναϊκό και ουσιαστικά το πρώτο σταθερό βήμα που οδήγησε στη σημερινή αυτοκρατορία, στα χρόνια των επιτυχιών. Ντίνο Ράτζα και Φραγκίσκος Αλβέρτης ήταν στην καλύτερη πεντάδα του πρωταθλήματος, ενώ ο Λευτέρης Σούμποτιτς αναδείχθηκε κορυφαίος προπονητής της χρονιάς.

Η σύνθεση της πρωταθλήτριας ομάδας: Αλβέρτης, Οικονόμου, Χριστοδούλου, Καλαϊτζής, Παταβούκας, Ράτζα, Σκοτ, Παταβούκας, Χούπμαν, Μαρτίνεθ, Κοχ, Βουρτζούμης, Μπραντς, Φώτσης. Προπονητής: Λ. Σούμποτιτς

Πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης Α1 εθνικής κατηγορίας ανδρών 1997-1998

Το πρωτάθλημα της περιόδου 1997-1998 κατέκτησε ο Παναθηναϊκός για 20η φορά στην ιστορία του. Ο Παναθηναϊκός τερμάτισε πρώτος και στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Στον τελικό των Play Off επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-2 νίκες. Οι ομάδες που υποβιβάστηκαν ήταν η Δάφνη και η Λάρισα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΠΑΟΚ 63-55  10/05/1998

Μετά από τις μέτριες εμφανίσεις του στην ημιτελική σειρά με την ΑΕΚ, ο Μπάιρον Σκοτ (22π. με 9/10 διπ.) μπήκε φουριόζος στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΟΚ και οδήγησε την ομάδα του στο 1-0.

Μπάιρον Σκοτ
22π ο Σκοτ
φωτο 10/5/98
Ο αμερικανός γκαρντ με την πλούσια πείρα του σε τελικούς, παρέσυρε τους συμπαίκτες του σε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα (12-5 στο 5'). Η κυριαρχία όμως του ΠΑΟΚ στα ριμπάουντ (22-9 στο α'μέρος) ισορρόπησε την κατάσταση, καθώς οι παίκτες του Σβι Σερφ είχαν την ευκαιρία να ανανεώνουν τις επιθέσεις τους και να ανακάμψουν. Με ένα σερί 7-0, η διαφορά μειώθηκε στους 2 πόντους (16-14 στο 10'). Ο Στογιάκοβιτς (22π. αλλά με 4/13δ. και 3/8τρ.) στενά μαρκαρισμένος από τους Καλαϊτζή και Αλβέρτη απειλούσε το καλάθι του Παναθηναϊκού μόνο κατά διαστήματα, όπως στη λήξη του ημιχρόνου, όταν με ένα τρίποντο (πανομοιότυπο με αυτό που πέτυχε στο ΣΕΦ) μείωσε στο καλάθι για την ομάδα του (26-24).
Φάνης Χριστοδούλου
Καθοριστικός ο Φάνης
Το δυνατό ξεκίνημα των πρασίνων, στην επανάληψη, έκανε το σκορ 33-24 στο 22', ενώ ο ΠΑΟΚ απάντησε μειώνοντας 36-35 τρία λεπτά αργότερα. Απο εκεί και μετά όμως ο Σκοτ με την συμπαράσταση του Αλβέρτη (15π.) και του Ράτζα (11π. και 11ρ.) οδήγησε την ομάδα του σε ένα σερί 11-0 κάνοντας το σκορ 47-35 στο 32'. Το κοντό σχήμα που χρησιμοποιήσε ο Σλόμπονταν Σούμποτιτς τον δικαίωσε για άλλη μια φορά, καθώς δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Σβι Σερφ. Ούτε η ανακάμψη του ΠΑΟΚ που πλησίασε στους τρεις πόντους (48-45 στο 36'), αλλά ούτε και η αποβολή του Ράτζα με 5 φάουλ δεν έκαμψαν τους πράσινους. Ο Χριστοδούλου μετέδωσε το πάθος του τους συμπαίκτες του και ο Παναθηναϊκός έφτασε άνετα στη νίκη, στα τελευταία λεπτά.

Με άμυνα και Σκοτ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΠΑΟΚ 55-48  17/05/1998

Ένα μόλις βήμα μακριά από την κατάκτηση του ελληνικού πρωταθλήματος έπειτα από 14 χρόνια αποχής από την κορυφή βρίσκεται ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του 55-48 επί του ΠΑΟΚ, στον τρίτο τελικό των πλέι οφ.

13π ο Σκοτ
φωτο 17/5/98
Δεν είναι μόνο η παράδοση που ψηφίζει...πράσινο δαγκωτό για τον τελικό πρωταθλητή (ποτέ στην ιστορία των πλέι-οφ, η ομάδα που κέρδισε το τρίτο ματς δεν έχασε τον τίτλο).Είναι και η γενικότερη εικόνα που έδειξαν οι δύο ομάδες στο πιο πονηρό και κρίσιμο ραντεβού μίας σειράς. Ο Παναθηναϊκός, με σούπερ όπλο την ομαδική άμυνα, κατάφερε από την πρώτη στιγμή του αγώνα να κάνει σαφή αίσθηση υπεροχής έναντι του ΠΑΟΚ, ο οποίος ποτέ δεν απείλησε. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ντίνο Ράτζα (12π. 8 στο α') και ο Φραγκίσκος Αλβέρτης (6π. όλοι στο α') έβρισκαν δρόμο προς το καλάθι την ώρα που ο Πέντραγκ Στογιάκοβιτς δεν μπορούσε να πάρει ούτε ανάσα από το μαρκάρισμα του Αλβέρτη και του Καλαϊτζή. Κι όσο ο Πέτζα ήταν ανενεργός, ο ΠΑΟΚ ήταν εντελώς ακίνδυνος, καθώς ο Μακ Ρέι και ο Σακλφορντ, όποτε έπαιρναν την μπάλα είχαν κακές επιλογές. Στο 6' το σκορ ήταν 4-5, αλλά ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων έφερε το διαφορά στο +7 (12-5 στο 12').

Το πρώτο 20λεπτο έληξε 27-20, αλλά η μαγική εικόνα που αποτελούσε το +7, ανατράπηκε πλήρως στην επανάληψη. Δράστης της ανατροπής ήταν ο Μπάιρον Σκοτ ο οποίος εδραίωσε την ανωτερότητα του Παναθηναϊκού, που μέχρι εκείνο το σημείο επαληθευόταν στην απόδοση, αλλά όχι και στον ηλεκτρονικό πίνακα.
Με ένα προσωπικό σόου διάρκειας 13' (22'-35'), όπου πέτυχε τους 13 από τους 19 πόντους της ομάδας του (9 σερί από το 35-22 στο 44-29), ενώ στην άμυνα εξαφάνιζε τον Στογιάκοβιτς (10π.), μετέτρεψε το 31-22 (22') σε 50-33 (35') και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην τρίτη του νίκη. Ο Σβι Σερφ δοκίμασε να σταματήσει τον αμερικανό με διάφορα σχήματα, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 7 με τη λήξη του αγώνα.

Εικοσάρης μετά από 14 χρόνια

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΠΑΟΚ 68-58 24/05/1998

Χρειάστηκε να περιμένει 14 ολόκληρα χρόνια για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ στον πέμπτο και καθοριστικό τελικό και έφτασε τα 20 τρόπαια στον θεσμό.

19π. στο β' Σκοτ
φωτο 24/5/98
Η επικράτηση της ομάδας του Λευτέρη Σούμποτιτς δεν ήταν εύκολη. Μάλιστα οι πράσινοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ στο 7'30". Πάντως, κανένας από τους δύο αντιπάλους δεν πήρε διαφορά μεγαλύτερη των 2 πόντων, για να λήξει το ημίχρονο με 33-31 υπέρ των γηπεδούχων. Σ' αυτό το διάστημα ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα, Μπάιρον Σκοτ είχε πετύχει μόλις 4 πόντους. Στην επανάληψη, όμως ο αμερικανός ήταν ασταμάτητος. Σημείωσε 19 (23π. συνολικά) καταστρέφοντας όλα τα αμυντικά συστήματα του Σερφ και παράλληλα έπαιξε πολύ καλή άμυνα πάνω στον Στογιάκοβιτς, ο οποίος περιορίστηκε στους 14 πόντους. Αξιος συμπαραστάτης του Σκοτ, ο Φραγκίσκος Αλβέρτης που πέτυχε 13π. και το καθοριστικό τρίποντο, 4 λεπτά πριν το τέλος, που έδωσε διαφορά 7 πόντων (55-48) στον Παναθηναϊκό και τον πρώτο λόγο για την νίκη. Από κει και πέρα ο δικέφαλος προσπάθησε να αντιδράσει, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να φτάσει στο -4 (62-58) για να πετύχουν 6 συνεχόμενους πόντους με βολές οι πράσινοι και να πανηγυρίζουν πριν καν ολοκληρωθεί το ματς.